Kuzu göbeği mantarının yararları nelerdir? Kuzu göbeği mantarı nasıl tüketilir?

Topumun neredeyse 4’te 2’sinde kansızlık ya da kan hastalıkları görülür. Bunun için uzmanlar sık sık kan yapan besinler tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Bunların başında kuzu göbeği mantarı gelir. Mantar çeşitlerinden en fazla demire sahip olan kuzu göbeği mantarı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Kuzu göbeği mantarının yararları nelerdir? Kuzu göbeği mantarı nasıl tüketilir?

Bilimsel litaretürde morchellaceae olarak geçen kuzu göbeği mantarı ormanlık alanlarda kimi yerlerde tek tek kimi yerlerde toplu olarak bulunur. Daima yağışlar sonrası ortaya çıkan kuzu göbeği mantarı hem ilkbahar hem de sonbharda görülür. Çoklukla Gyramitra esculenta üzere zehirli cinslerle karıştırılır. Bu yüzden uzmanlar tarafından toplanmasında yarar var. Çiğ halde tüketilmesi sakıncalıdır. Aksi halde zehirlenmeye yol açabilir. Hayli kıymetli olan bu mantar cinsinin ekonomik bedeli yüksektir. Frsansızların sıklıkla tüketmeyi tercih kuzu göbeği mantarı ülkemizde Akdeniz, Karadeniz ve Ege bölgesindeki ormanlarda rastlanır. Yumurta büyüklüğünde olan kuzu göbeği mantarı manzara oalrak da farklıdır. Birçok ülkeye ihraç edilen kuzu göbeği mantarı, bilhassa kansılık ve sıklıkla rastlanan depresyon, gerilim üzere sıhhat meselelerinin yaşanma riskini azaltır. Yapılan araştırmalarda kuzu göbeği mantarının kandaki hücre sayısını artırdığı tespit edilmiştir. İçeriğinde B vitamini kompleksini yüksek oranda barındırır. Ayrıyeten C vitamini bakımından da güçlü bir besindir. Bunun yanı sıra kalsiyom, çinko, potasyum ve sodyum üzere mineralleri de  barındırır. 

KUZU GÖBEĞİ MANTARININ YARARLARI NELERDİR?

– Bağışıklık sistemini güçlendiren kuzu göbeği mantarı, antikor sayısını artırarak virüslere karşı bedeni korur. Uzmanlar bu yüzden bilhassa mevsim geçişleri esnasında kuzu göbeği mantarı tüketilmesini önerir. 

– Yapılan araştırmalarda kuzu göbeği mantarının kandaki hücre sayısını artırdığı tespit edilmiştir. Böylelikle kansızlık hastalığının yaşanma riskini azaltır. Bunun yanı sıra saç dökülmesi ve erken yaşta cildin yıpranmasını önler. Uzmanlar ilaçlar yerine kuzu göbeği mantarı üzere besinler tüketilmesini önerir. 

– İçerdiği niosin ve selenyum üzere hususlar sayesinde bedendeki hücrelerin yapısını korur. Tümör oluşumunu önleyen bu hususlar kanser tedavisi ya da kanserli hücre oluşumunu önlemede tesirlidir. Uzmnalar bilhassa prostat ve göğüs kanseri için kuzu göbeği kulağını tavsiye eder. 

– B12 vitamini yalnızca kansızlık, saç dökülmesi ve depresyon üzere sıhhat meselelerini değil birebir vakitte göz hastalıklarına da yarar sağlar. Katarak ve göz içindeki tansiyon üzere hastalıkların oluşumunu önler. 

– Kan şekerinin yükseklemesi ya da ansızın düşmesi şeker hastalığına neden olabilir. Bunu dengelemek için şeker oranı az besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Yapılan araştırmalarda da kuzu göbeği mantarının kan şekerini dengeleyen tesirli besinler ortasında yer aldığı ortaya çıkarılmıştır. 

– Yüksek oranda içerdiği enzimler sayesinde karaciğerin işlevsel fonksiyonunu olumlu etkileyen kuzu göbeği mantarı tıpkı vakitte kalp sağlığan da yarar sağlar. Karaciğer enzimlerini artırarak bedende yağ oranının artmasını önler. Bud a damar tıkanıklığı üzere problemlerin önüne geçer. 

KUZU GÖBEĞİ MANTARI NASIL TÜKETİLİR?

Mantar uzmanları çoklukla kuzu göbeği mantarının pişirilip tüketilmesini önerir. Aksi halde zehirlenmeye yol açtığını söyleyen uzmanlar fırında ya da mangalda pişirilmesini de önermez. Su da haşlama prosedürü ile tüketilmesi önerilen kuzu göbeği mantarını yavaş yavaş kaynatmakta yarar var. Dilerseniz yeterlice haşlandıktan sonra sote olarak ya da yufka ortasına konulup böreği yapılabilir. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.