Kovid-19 virüsünün vefat riskini artıran faktör tespit edildi!

Bilim insanları kovid-19 virüsü hakkında araştırmalarına devam ediyor. Bilhassa kış aylarının yaklaşmasıyla bir arada görülme riski olan gribin, koronovirüsün mevt riskini artırdığı ortaya çıkarıldı.

İngiliz bilim insanları Liverpool Üniversitesi’nde yaptıkları araştırmanın sonucunu bioRxiv portalında yayınladı. Bilim insanlarının araştırma sonucuna nazaran grip ve koronavirüsü peş peşe yaşayanların mevte riskinin artığını söyledi. Hayvanlar üzerinde yapılan bu deneyde bir küme fareye koronavirüs enjekte edilirken başka ikinci kümeye ise hem koronavirüs hem de grip virüsü enjekte edildi. İkinci kümenin vakitle komplikasyonları arttı. şiddeti yükselen iki virüs kimi farelerin vefatına neden oldu.

Fakat yalnızca koronavirüs alan farelerin düzgünleşme sürecinin olağan seyirde gittiği tespit edildi. Prof. James Stewart araştırmayla ilgili şunları söyledi:

“Grip bulaştırılan farelere replikasyonu azaltılmış koronavirüs enjekte edilmesine karşın bu kümede artan enflamatuar reaksiyon gözlemlendi. Bu, insanların Kovid-19’u ağır geçirmelerinin ana nedeni.”

İki virüs karşısında bağışıklık sistemi gücünü yitirdiğinden süratle gelişen belirtiler bedenin direncini kırar. Bilhassa azalan antikorlar virüslerin tesirlerinin önüne geçemez. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.