Kovid-19 testi olumlu olanlar nasıl beslenmelidir? Virüsleri azaltan sağlıklı beslenme hali

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin’de ortaya çıkan kısa müddette Dünya genelinde pandemiye neden olan kovid 19 virüsü doğal hayat akışını bozdu. Kronik hastaların ömür oranını düşüren sağlıklı insanlarda ise önemli sıhhat problemlerine yol açar. Testi müspet olan vatandaşların bilhassa beslenmelerine dikkat etmeleri konusunda uzmanlar uyuarıda bulunur. Pekala Kovid-19 testi müspet olanlar nasıl beslenmelidir?

Teneffüs yoluyla bulaşan Kovid- 19 virüsü 2019 yılının son aylarından itibaren ortaya çıktı. Dünya Sıhhat Örgütü tarafından ise 2020 yılının Mart ayı itibariyle pandemi ilan edildi. Kronik hastaları daha çok olumsuz etkileyen koronavirüs aslında genel olarak bağışıklığı zayıf her birey için tehlikelidir. Koyulan sıhhat kurallarının yanı sıra bağışıklığında güçlenmesi gerekir. Uzmanların genelinin sık sık uyardığı bağışıklık sistemimiz ise virüslere karşı bedenimizdeki tek müdafaa kalkanıdır. Lakin yalnızca virüse karşı bağışıklığı güçlendirmek yetmez. Tıpkı vakitte virüse yakalanmış insanlarında bağışıklıklarını güçlü tutması koşuldur. Bu sayede bedenimiz virüsle daha güzel çaba ederek süratle güzelleşmeyi sağlar. Koronavirüse karşı kesin tahlil değildir. Lakin alternatif ve tesirli yollardan biridir. Bu yüzden bilhassa virüse yakalananların izole oldukları sırada beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. 

KOVİD-19 TESTİ OLUMLU OLANLAR NASIL BESLENMELİDİR? 

Koronavirüs testi müspet çıkanların hepsi hastanede tedavi edilmez. Bedeninde az oranda virüs tespit edilen ya da grip üzere atlatanlar uzman denetiminde konutta izole olmaları sağlanır. Bu sırada ise beden az ölçüde da olsa virüsle savaşırken birtakım sıhhat komplikasyonları yaşar. Bunun için bağışıklık sisteminin güçlenmesi için vitamin ve antioksidan bakımından varlıklı bir beslenme formuna sahip olması gerekir. Ayrıyeten bunun yanı sıra antrenman de kıymetlidir. Bol su tüketimini de unutmamakta yarar var. İzole sırasında bedenin direncinin artması ve ruhsal olarak enerjik hissetmek her hastalıkta olduğu üzere koronavirüs tedavisinde de gereklidir. Öncelikle bedenin direncini artıran protein ayrıyeten sindirim sistemi için lif ve hücrelerin daha sağlıklı çalışması için vitamin, antioksidan bakımından varlıklı besinler tüketilmelidir. 

VİRÜSLERİ AZALTAN SAĞLIKLI BESLENME ŞEKLİ 

– Beden direnci için en temel kaynak proteindir. Bunun içinde kırmızı ve beyz et tüketimini arttırmakta yarar var. Kas ve kemik sistemini de güçlendiren protein hastalığın şiddetini de azaltır. Et tüketemeyenler mantar üzere besinleri tüketebilir. Ayrıyeten yumurta ile de dayanak verilebilir. Hastalar bu periyotta ekseriyetle iştahsız olurlar. Bu yüzden besinlerin çorba usulünde alınması tavsiye edilir. 

– Omega-3 yağ asidi bakımından varlıklı olan balık ve ıspanak üzere besinlerde virüsün etkilediği hudut sisteminin kısa müddette düzgünleşmesini takviyeler. Bu da hastanın beyin ve ruhsal olarak daha dinç olmasını sağlar. 

– Lif bakımından güçlü olan kayısı ve şeftali de sindirim sisteminin çalışmasını sağlayarak hastanın virüsü bu yolla süratle atmasını sağlar. Bunun yanında ise hastanın günde kesinlikle 3 litreye yakın su tüketmesi gerekir. Böylelikle hasta daha süratli bir düzgünleşme sürecine girer. Ayrıyeten yeşil zerzevatları kuru baklagiller ve ekmekte lif bakımından zengindir. Fakat tüketirken ölçülerine dikkat edilmesi gerekir. Uzmanların birçok bununla bir arada antrenman kısa yürüyüş ya da hareket yapılması gerekir. 

– Öğün ortalarında kesinlikle mevsimine uygun meyveler eklenmelidir. Meyvelerin birçoklarında antioksidan bulunur. Antioksidanlar bağışıklık sistemindeki antikorların sayısını çoğaltarak virüslerin yok olmasını sağlar. Tesirlerini de azaltarak virüsün akciğere ya da kana karışmasını önler. 

– Soğan, sarımsak ve maydanoz virüsün ortaya çıktığından itibaren uzmanların tüketilmesi konusunda ısrar ettikleri besinlerin başında gelir. Güçlü antioksidan olan bu besinlere ek salatalık, nane ve fesleğen üzere besinlerde dahil edilmedir. Beden sağlıklı besinleri nizamlı tükettikçe virüslere karşı savaşı da bir o kadar süratli olur. 

– Ayrıyeten probiyotik bakımından varlıklı olan konut turşusu ve yoğurtta tesirli besinlerden biridir. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.