Konya bıçak ortası pide nedir ve nasıl yapılır?

Konya bıçak ortası pide nedir ve nasıl yapılır?

Konya bıçak ortası pide nedir ve nasıl yapılır?  Konya’nın hoş lezzetlerinden biri olan bıçak ortası pide dana eti ile yapılır. Küçük küçük doğranması ve ince hamuru ile lezzet mükemmeli olan bıçak ortası pide için hangi materyaller kullanılır, nasıl yapılır? İşte bıçak ortası pide tanımı:

İnce hamuruyla ne kadar yediğinizi, doyup doymadığınızı anlayamadığınız bıçak ortası pidesi, Konya’daki aslında etli ekmektir. Pide salonlarındaki etli ekmeğin bir çeşidi olan üç pide çeşidinden biride “Bıçak ortasıdır.” Konyalılar etliekmeği, bıçak ortasını ve mevlanayı pide olarak söylemez. Direk isimleri ile farklı bir kategoride yer almıştır. En kıymetli özelliği düve etinin bifteklik kısmından, iki bıçak ortası tabir edilen minik et kesimlerinin domates, yeşilbiber ve tuz ile yoğurularak kullanılmasıdır.” Farklı olarak, Düvenin yahut koyunun kaburga ve boşluk kısmındaki etleri ya da dananın but ve sırt kısmından elde edilen etlerden de yapılıyor. Uygun sıcaklık ve pişme şartları için odun ateşinde taş fırınında pişmesi gereklidir.  Bu fırınlarda daima yüksek ısıyla birlikte sıcak hava sirkülasyonun yaşanması mikrop üzere ögelerin minimuma indirgenmesini sağlıyor.  Ayriyeten odun ateşinde pişen yemeğin ve kaynayan suyun daha lezzetli olduğu da söylenir. Gelin birlikte bıçak ortası pidesini hazırlayalım:

BIÇAK ORTASI PİDE TANIMI:
GEREÇLER
Hamuru için;

4 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz
1 paket instant maya
1 buçuk su bardağından az su

Üzeri için;

Yarım kilo kuşbaşı et
2 domates
1 tane biber
1 çay kaşığı pul biber
1 çay kaşığı tuz
1 kaşık sıvı yağ

Konya bıçak ortası pide nedir ve nasıl yapılır?
Konya bıçak ortası pide nedir ve nasıl yapılır?

YAPILIŞI

Öncelikle hamurumuzu yapıp mayalanmaya bırakın. O mayalanırken bir yandan üstünün harcını hazırlayın.

Kuşbaşı etleri çok küçük doğrayın, sonra domatesi biberi de tıpkı biçimde küçük küçük doğrayın. Baharatlarla bir arada karıştırın.

Hamur mayalandıktan sonra küçük bezeler haline ayırın.

Sonra hamuru ince uzun bu biçimde açıp üstüne harç sürüp yağlı kağıtlı fırın tepsimize dizelim ve 200 derecede pişirin.

Afiyet olsun…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.