Konutta en kolay kestane nasıl yapılır? Lezzetli kestane pişirme teknikleri

Kokusu sokakları sarmaya başlayan ve adeta sokak lezzetlerinin emektarı kestane, çıtır çıtır mangalda pişmiş halinin yanı sıra konutlarda haşlanmış olarak yenebilir. Soğuk günlerde insanın hem elini hem de içini ısıtan güç deposu kestaneyi meskende pişirmek isterseniz birbirinden farklı ve pratik usulleri kullanabilirsiniz. En kolay fırında kestane nasıl pişirilir? İşte merak ettiğiniz bütün kestane pişirme teknikleri

Kestane, soğuk havada yetiştiği için marketlerde Ekim ile Mart ayları ortasında bulunup Aralık ayında tepe yapmaktadır. Demir, kalsiyum, magnezyum, mangan, fosfor ve çinko bakımından çok güçlü olan kestane, bir potasyum kaynağıdır. Kan basıncını ve kalp atış suratını olağana indiren bu muazzam bitki, özellikle bayanlarda görülen anemi hastalığı için güzeldir. Kestane, öteki çekirdek yahut kuru yemişlere nispeten daha düşük kalorili olan kestanenin yağ içeriği de düşüktür. Kahverengi kabuğun içindeki yenilebilir meyve kısmı kremsi beyaz renginde, hafif şekerli ve nişastalıdır. Mide hastalıklarını hafifletmesi ve beyin hücrelerini tazelemesi üzere kıymetli yararları bulunan kestane kış aylarında kesinlikle tüketilmeli. Pekala lakin nasıl? Tavada, fırında ya da suda pişmiş kestane için size çeşit çeşit püf noktaları derledik.

FIRINDA KESTANE NASIL PİŞİRİLİR?

Kestanelerin kabuklarını bıçakla X halinde çizin. Ardından yıkayıp su dolu bir kaba aktarın ve 1 saat kadar bekletin. İsteğe nazaran içerisine tuz ek edebilirsiniz.1 saatin sonunda sudan alıp kuruladığınız kestaneleri fırın tepsisine dizin. 200 derece fırına verip, kabukları açılana kadar pişirin.

SUDA KESTANE NASIL PİŞİRİLİR?

Kestaneleri pak bir bezle silip kaynayan suyun içerisine atın. 2-3 dakika kadar suda bekletip alabilirsiniz.

KÖZDE KESTANE NASIL PİŞİRİLİR?

Kestanelerin kabuklarından en çıkıntılı noktaları etli kısımları kesmeden yavaşça çizin.Arından yıkayıp suyun içerisinde 2 saat kadar dinlendirin. Sudan çıkarıp kurulayın ve yüksek ateşte köz tavasında pişirin.

TAVADA KESTANE NASIL PİŞİRİLİR?

Yıkayıp kuruladığınız kestanelerin üstlerine birer çizik atın. Yapışmayan bir tava seçtiğinizden emin olduktan sonra tavanızı ocakta ısıtmaya başlayın. Kestaneleri üst üste gelmeyecek halde tavaya dizip pişmeye başladıkları sırada yarım su bardağı kadar suyu elinizle kestanelerin üzerine serpiştirin.

Afiyet olsun…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.