KOMBUCHA ÇAYININ CİLDE FAYDALARI

Genelde gözle görülür sonuçlar beklediğimiz için cilt bakım kremlerine, serumlara yahut toniklere yöneliyoruz. Pekala ya cilt bakımını içeriden sağlasak nasıl olurdu? Sonuçta iç güzelik dışa vurmuyor mu? İşte tam da bu sebeple, cilt bakım trendleri ortasında hiç beklemediğimiz lakin tıpkı vakitte çok enteresan bir sistem var: Kombucha çayı!  Gözle görülür sonuçları organlarınızdan başlatmaya hazırsanız, sabah rutininize kombucha çayını eklemenizi öneriyoruz. Aşağıda bu mucizevi iksir hakkında bilmeniz gereken her şeyi görebilirsiniz…

KOMBUCHA ÇAYI NEDİR?

Buzlu çaylara benzeyen kombucha, asit özelliği ile farklı bir çay çeşidi. Olağan içeceklerden daha fazla yararı olan kombucha fermente edilen yeşil yahut siyah çay ile yapılıyor. ‘Scoby’ isminde bir âlâ bakteri ile birleşen kombucha çayı tıpkı vakitte şeker ile bırakılarak fermente ediliyor. Fermantasyon sürecinde gazlı hale gelen kombucha çayının mayhoş bir tadı var. 

‘SCOBY’ BAKTERİSİ NEDİR?

Öncelikle ‘Scoby’ bakterisinin ‘Scooby Doo’ ile bir alakası olmadığını söylemek istiyoruz! S-C-O-B-Y ‘Symbiotic Culture of Bacteria and Yeasts’ (bakteri ve mayaların simbiyotik kültürü) manasına gelen Scoby, özcesi bir yeterli bakteri yuvasını söz ediyor. Yaşayan bir organizma olan  ‘Scoby’ Kombucha kültürünün başlangıç noktası olarak görülüyor. Vakit içerisinde büyüyen ve katlanan bu bakteri topluluğu, Kombucha çayını konutta yapmanızı sağlıyor. 

KOMBUCHA ÇAYININ YARARLARI NEDİR?

Kombucha çayı yalnızca tanınan sağlıklı yiyecek yerlerinde bulunmuyor! Artık dünyanın her yerinde tüketilen kombucha çayı, sindirim sistemini düzenlemesi ve güzelleştirmesi ile biliniyor. Bedeninizdeki düzgün ve makûs bakterilerin istikrarını sağlayan kombucha çayı birebir vakitte cilt dokusunu da etkiliyor. Akne, rozasea, dermatit, egzama üzere sindirim sıhhati ile ilişkili olan cilt şikayetlerini düzgünleştiren kombucha çayı, organlarınızdan başlayarak cilt sıhhatinizi da düzenliyor. 

KOMBUCHA ÇAYININ CİLT SIHHATİNE TESİRLERİ NEDİR?

Cildiniz ve sindirim sisteminiz ortasında sağlıklı bir bağ yaratan kombucha çayı birebir vakitte içerisindeki B-Vitaminleri ile cildinize yardımcı oluyor. Cilt bakım eserlerinde bulunan B2, B6 ve B12 vitaminleri ile birebir etkiyi sağlayan kombucha çayı, cildinize içeriden bir ışıltı vermiş oluyor. 

KOMBUCHA DOĞAL BİR PROBİYOTİK Mİ?

Klinik olarak kanıtlanmamış olsa da kombucha çayının birçok sıhhat yararları olduğu biliniyor. Doğal olarak fermente edilmiş ve canlı güzel bakteri ve maya içeren kombucha çayının özellikleri, bu içeceği bir probiyotik haline getiriyor. Yardımcı ve güzel bakterilerden oluşan probiyotikler, farklı formlarda geliyor. Sindirim sistemini düzenlemenin yanı sıra daha sağlıklı bir cilt dokusunu destekleyen probiyotikler ortasında kombucha çayını da sayabilirsiniz. 

KOMBUCHA ÇAYI NE VAKİT TÜKETİLMELİ?

Gün boyunca içtiğimiz ve yediğimiz şeyler bizi kimyasallara ve toksinlere daha hassas yapabiliyor. Bu nedenle sindirim sistemimizin çalışması daha güç hale geliyor. Gün uzunluğu bedeninizin yaşadığı bakteri ve antibiyotik dengesizliği, vücudunuzu daha hassas yaparak cilt sıkıntıları ortaya çıkarabiliyor. 

Şayet günlük olarak gazlı içecekler tüketmiyorsanız, kombucha çayını günün sonunda içmeyi tercih edebilirsiniz. bunun yanı sıra kombucha çayını her gün dilediğiniz bir vakitte tüketebilirsiniz. Bedeninizdeki dengeyi sağlayan kombucha çayını her gün içebilirsiniz!

KOMBUCHA ÇAYI SICAK MI SOĞUK MU İÇİLMELİ?

Sıcak ile yararlı bakteriler ziyan görüyor bu nedenle kombucha çayını oda sıcaklığında tüketmeniz tavsiye ediliyor. Kombucha çayı buzdolabında saklanınca, fazla soğuk bakterilerin uyumasına sebep olabiliyor. 

KOMBUCHA ÇAYININ YAN TESİRLERİ VAR MI?

Kombucha çayının ziyanlı olabileceğini gösteren hiçbir şey yok! Lakin birçok doğal içecek üzere kombucha çayını hamilelik sürecinde bir diyetisyen takviyesi ile tüketmeniz tavsiye ediliyor. Günde bir bardak hatta daha fazla tüketebileceğiniz kombucha çayını birinci başta daha az tüketerek daha fazla rutin olarak artırabilirsiniz. Şayet fermente besinlere karşı mideniz reaksiyon gösteriyorsa, bu durumda bir uzman ile görüşerek kombucha çayını tüketme oranınızı düzenleyebilirsiniz. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.