Kolesterolü düzenleyen Elmanın yararları nelerdir?

Kolesterolü düzenleyen Elmanın yararları nelerdir?

Kolesterolü düzenleyen Elmanın yararları nelerdir?  Kolesterolü düzenleyen mucize besinler ortasında elma gelir. Elma birebir vakitte kan basıncını istikrarlar. Bunun yanı sıra içerdiği yararlı asidik hem bağırsak hem de mideye düzgün gelir. Birden fazla çeşidi olan elma hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Bilhassa uzmanlar sindirim sorunu yaşayanlar için elma suyuna tarçın koyup tüketilmesini tavsiye eder. Pekala Elmanın yararları nelerdir?

Elmanın suyu çıkarıldığında birtakım vitamin ve mineral oranları düşerken kimileri yükselir. Örneğin B6 vitamini düşerken lif oranı artar. Birebir vakitte elma suyu sindirim sorunu yaşayan bireylere uzmanların önerdiği doğal besinlerden biridir. Elma ayrıyeten potasyum bakımından da güçlü bir besindir. Potasyum hususu de bedendeki ağrıları azaltma özelliği vardır. Bilhassa uyku sorunu olan şahıslar için ülkü bir meyvedir. Bir bardak elam suyunun içerisine tarçın koyup tükettiğinizde uyku tesirini daha süratli gösterir. İçeriğinde yüksek ölçüde A, E ve C vitaminleri barındırır. Tatlılarda sıklıkla kullanılan bu meyve kimi yörelerde yemeklerde de kullanılır. Gül ailesine ilişkin olan elmanın yetiştiği toprağa ve tohuma nazaran bir kaç çeşidi vardır. Bilim literatüründe Malus domestica olarak geçer. Güney Kafkaslar, Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya taraflarında yapılan arkeolog hafriyatlarda elma tohumlarına rastlanmıştır. Bu yüzden buraların elmanın anavatani olabileceği düşünülür. Ülkemizde ise Karadeniz’de bulunur.

ELMA ÇEŞİTLERİ!
ELMA ÇEŞİTLERİ!
ELMA ÇEŞİTLERİ!

En fazla tercih edilen elma golden elmasıdır. Sarı rengi ve beğenilen bir kokusu vardır. ABD toprakları anavatanıdır. Kurutulup çay olarak da tüketilir.

Sulu ve kırmızı benekli elma çeşidine Fuji denir. Fazla tatlı bir tadı vardır. Eskişehir ve Afyon’da üretimi fazladır.

Epeyce iri olan santana elması ise Avrupa topraklarına aittir. En fazla sulu elma çeşididir.

Türkiye’de elma denilince birinci olarak akla Amasya elması gelir. Boyutu küçük sert fakat içeriğinde yüksek ölçüde su barındırır. Tatlı ve ekşi olmak üzere çeşitleri vardır.

– Kırmızı renkte olan elmaya Jonathan denir. İçeriğinde yüksek oranda antioksidan asitleri barındırır. Cilt sıhhatinde kozmetik eserlerde ham unsur olarak kullanılır.

ELMANIN YARARLARI NELERDİR? ELMA SUYUNA TARÇIN KOYUP İÇERSENİZ...
ELMANIN YARARLARI NELERDİR? ELMA SUYUNA TARÇIN KOYUP İÇERSENİZ…
ELMANIN YARARLARI NELERDİR? ELMA SUYUNA TARÇIN KOYUP İÇERSENİZ…

İçeriğinde yer alan flavonoid minerali astım krizi yaşayan hastalar için doğal ilaçtır. Birebir vakitte bu mineral akciğerin deforme olmuş bölgelerini güzelleştirir ve korur. Günde bir bardak tüketilen elma suyu akciğerleri enfeksiyonlara karşı korur.

Birtakım yiyecekler karaciğerde ziyanlı toksinlerin oranını artırır. Sistemli tüketilen elma suyu bu toksinlerin ölçüsünü azaltır.

C vitamini bakımından varlıklı olan elma suyu kemik sıhhatini koruyarak, kemik hastalıklarına yakalanma oranını azaltır.

Kırmızı elmada bulunan guercetin birleşeni bağışıklık sistemini güçlendirir. Tıpkı vakitte hudut sisteminde deforme olmuş hücreleri yeniler.

Toplumda her 3 şahısta birinde görülen safra kesesi taşını önlemek ve daha sağlıklı kilo vermek için elma suyu en düzgün doğal prosedürdür.

Elma suyu birebir vakitte tonik olarak da kullanılabilir. Kırışıklığa ya da akneye meyilli ciltleri yenilemede ve müdafaada birebirdir.

Suyu çıkarıldıktan sonra K ve B6 vitaminleri her ne kadar azalsa da nizamlı tüketildiğinde hafızayı güçlendirir ve alzheimer riskini azaltır.

Akşamları yatmadan evvel bir bardak elma suyunun içine bir adet tarçın koyup içiniz. Bu karışım daha rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

200 gramlık elmanın içerisinde 7 gram lif bulunur. Günde bir sabah, bir öğle olmak üzere toplamda iki elma tüketirseniz bedenin muhtaçlığı olan günlük lifin yüzde 55’ini karşılamış olursunuz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.