Klimalardaki yüz felci riskine dikkat

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte klima ile serinlemeye olan gereksinim artış gösteriyor. Yüz sonlarının beyinden çıkıp yüze gelirken dar bir kanaldan geçerek yüz kaslarına gerçek dağıldığını belirten Uzman Fizyoterapist Elif Uzun, “Yüz felci, günlük hayatta en çok soğuğa maruziyet ile hudut etrafında oluşan ödem ve enflamasyon sonucu hududun kanalda sıkışması ile oluşur. Kış aylarında soğuk ile görüldüğü düşünülen yüz felci, yazın klimaların ağır ve yanlış kullanımı nedeniyle de görülebilir. Yazın bunaltan sıcaklar ile birlikte kendimizi klimanın serinliğine bırakırken aslında yüz felcine merhaba diyoruz” formunda konuştu.

“Klima sıcaklığı 24-26 derece olarak ayarlanmalı”

Klima kaynaklı yaşanan yüz felcinden korunmak için ihtarlarda bulunan Uzun, “Ani ısı değişimi yaşadığımızda klima karşısında vakit geçirmekten ve yüzün terli olduğu durumlarda yüze direkt klimanın gelmesinden kaçınmalıyız. Hava sıcaklığı 35 derece olduğunda ve klima oda sıcaklığı 18 dereceye ayarlandığında ani ısı değişimine maruz kalırız. Klima sıcaklığının ülkü oda sıcaklığı olan 24-26 derece olarak ayarlanması önerilmektedir” dedi.

“Araç içi klimalara dikkat”

“Ev ve iş yerlerindeki klimaların oturduğumuz alana dik bir formda gelmemesi için klimanın pozisyonunun yanlışsız ayarlanmasına dikkat edilmeli” diyen Elif Uzun, “Araç içi klimalarda da fanın üfleme istikametinin direkt yüzümüze gelmeyecek halde ayarlanması gerekiyor. Gidilen toplumsal yerlerde klimanın pozisyonu değiştiremeyeceğimiz için şahıslar kendi oturma pozisyonlarını klimaya nazaran ayarlamalı” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.