Kış hastalıkları ve Kovid-19’dan korunma önerileri

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sıhhati Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, hem bilim adamları hem de devlet yetkililerinin ikazlarına karşın kimi bireylerin maske, uzaklık ve hijyen kurallarına uymada özensiz davrandığını söyledi. Birtakım vatandaşların maskeyi gerekli olduğu için değil ceza almamak için üzerinde bulundurduğunu, ağzını ve burnunu ya da yalnızca burnunu açıkta bırakacak biçimde taktığını anlatan Yorulmaz, “Tüm ihtarlara karşın düğünlerde, nişanlarda maskesiz halay çekenleri, kuralları hiçe sayarak asker uğurlamaları, taziye ziyaretlerini görüyoruz.” dedi. Yorulmaz, izolasyon kurallarına uymayanların toplum sıhhati için büyük risk oluşturduğuna işaret etti.

Test yapılarak ayrımı tespit edilmeli

Havaların giderek soğumaya başlayacağını belirten Yorulmaz, “Bununla birlikte soğuk algınlığı, nezle, grip üzere hastalıkların da görülmeye başlayacağı günler çok uzak değil. Bu hastalıkların hepsi hava yolu ile bulaşan ve birebir Kovid-19 üzere teneffüs sistemini tutan hastalıklar.” diye konuştu.

Kış mevsiminde sık görülen enfeksiyon hastalıklarının yaygınlaşmaya başlamasıyla iki sorunun ortaya çıkabileceğini vurgulayan Yorulmaz, şöyle devam etti: “Bunlardan birincisi grip, nezle, soğuk algınlığı üzere teneffüs sistemi hastalıklarının, emsal belirtiler göstermesi nedeniyle Kovid-19 ile karıştırılabilmesi. Bu durumda öteki teneffüs sistemi enfeksiyonları ile Kovid-19’u ayırt edebilmek için bugün mevcut PCR testinden katbekat fazla test yapılması muhtaçlığı doğabilecek. İkincisi, teneffüs sistemini tutan bulaşıcı hastalıkların akciğerleri de enfekte etmesi ile Kovid-19 için çok daha hassas hale gelmesi ve Kovid-19’un bu hastalarda çok daha ağır seyretmesi ihtimali.”

Kış hastalıkları ve Kovid-19’dan korunmanın mümkün olduğunu aktaran Yorulmaz, “Kış hastalıkları ve Kovid-19’dan birebir anda korunmak mümkün. Maske kullanımı, fizikî uzaklık, kalabalık ortamlardan kaçınma, öksürür aksırırken ortama mikrop yayılmasını engelleyecek biçimde öksürme, aksırma ve hijyen üzere tedbirler alınabilir.” tabirini kullandı.

“Sağlıklı beslenmeye itina göstermeliyiz”

Yorulmaz, salgın sürecinin hastalanmadan atlatılabileceğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Kalabalık ortamlara girmekten kaçınmak, mesken dışında ve konuta konuk geldiğinde kesinlikle ağzı ve burnu birlikte kapatan maske kullanmak, beşerlerle ortamızda en az 1,5 metre aralık bırakmak, kucaklaşmaktan, öpüşmekten, tokalaşmaktan kaçınmak, mümkün olduğunca konutta vakit geçirmek, misafirliğe gitmekten kaçınmak, dışarıdan meskene gelindiğinde kesinlikle en azından el ve yüzümüzü sabun ve su ile yıkamak kıymetli önlemlerdendir.

Meskenlerimizi, çalıştığımız ortamları hava kirliliğinin olmadığı saatlerde pak havayla sık sık havalandırmalı, sağlıklı beslenmeye itina göstermeliyiz. Şayet virüs bulaştırma tehlikesi olan biriyle temasımız olmuş ya da PCR testimiz müspet çıkmış ve meskende tedavi olmamıza karar verilmişse, virüsü diğerine bulaştırmayacak biçimde kendimizi 14 gün karantinaya almalıyız.”

Önlemler kapsamında düğün, nişan ve taziyelerin olduğu kalabalık kümelerden uzak durulması gerektiğinin altını çizen Yorulmaz, “Başsağlığı ya da kutlamaları telefonla yapmak, riskli kümede isek kesinlikle grip ve zatürre aşılarını yaptırmak, bu savaştan toplum olarak en kısa vakitte zaferle çıkmamıza yardımcı olacaktır.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.