Kış aylarında alevlenen 7 cilt hastalığı

Kış aylarında alevlenen 7 cilt hastalığı

Kış aylarında alevlenen 7 cilt hastalığı Mevsimin değişmesiyle birlikte güneşin tesirinin azalması, havanın soğuması, rüzgar, kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirme ve uzun sıcak banyonun cildin kurumasına neden olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu olumsuz faktörlerin 7 cilt hastalığına neden olduğuna dikkati çekti.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Erdoğan, mevsimin değişmesi, güneşin ısıtıcı tesirinin azalması, havanın soğuması, rüzgar, hava kirliliği, kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirme, daha az su içilmesi ve uzun sıcak banyolar üzere faktörlerin kış aylarında ciltte kuruluğun artması sonucu çeşitli cilt hastalıklarının gelişmesi ya da alevlenmesine neden olduğunu belirtti. Güneş ışınlarının kış aylarında daha az alınmasının birçok bireyde depresif his durumuna neden olduğuna dikkat çeken Dr. Erdoğan, bu gerilimin de birtakım cilt hastalıklarını tetikleyebildiğine dikkat çekti. Kış aylarında artış gösteren 7 cilt hastalığının ‘kaşıntı’, ‘seboreik dermatit’, ‘el egzeması’, ‘gül hastalığı’, ‘soğuk ürtikeri’, ‘sedef hastalığı’ ve ‘Reynaud hastalığı’ olduğunu belirten Dr. Seda Erdoğan, hastalıkların nedenleri ve tedavileriyle ilgili bilgiler verdi.

Kış aylarında alevlenen 7 cilt hastalığı
Kış aylarında alevlenen 7 cilt hastalığı

Çok sıcak su kaşıntıya neden oluyor

Egzamadan bitlenmeye, ilaç döküntülerinden mantar hastalıklarına pek çok hastalıkta en değerli yakınmanın kaşıntı olduğunu tabir eden Dr. Erdoğan, “Kaşıntı bir sıhhat sorununun belirtisi olarak bilinse de aslında kendisi de tek başına bir hastalık olabilir. Kaşıntı hastalığının kış aylarının başlangıcında görülme sıklığı artıyor, bunun en değerli nedeni ise soğuk ve nemsiz havanın cildimizi çok kurutması” dedi. Kaşıntının bilhassa yaşlı şahıslarda daha sık rastlandığını kelamlarına ekleyen Dr. Erdoğan, bunun nedeninin ise yaşlandıkça deri işlevleri, derinin esnekliği ve su tutabilme özelliğinin azalmasına bağlı olduğunu kaydetti. Sert alkali sabunlarla, çok sıcak suyla uzun banyo yapılmasının derinin kollayıcı lipid katmanını zayıflatarak, deri kuruluğuna ve kaşıntıya yol açtığını belirten Dr. Erdoğan, Türk toplumunda yaygın olan lif ve kese alışkanlığının da derinin kuruyup kaşınmasında kıymetli rolü olduğunu söyledi. Çok sıcak suyla banyo yapılmaması, duş müddetinin uzun tutulmaması, duştan sonra bedene nemlendirici krem sürülmesi gerektiğini hatırlatan Dr. Erdoğan, “Ayrıca bol su içmek, baharatlı yemeklerden kaçınmak, çok sıkı ve sentetik ya da yünlü kıyafetler giymemek, gerilimden uzak kalmaya çalışmak kaşıntıdan şikayet edenlerin dikkat etmesi gereken noktalar” dedi.

Kış aylarında alevlenen 7 cilt hastalığı
Kış aylarında alevlenen 7 cilt hastalığı

Seboreik dermatit kış aylarında alevleniyor

Kış mevsiminde görülen seboreik dermatitin (yağlı egzema) ise daha çok saçlı deri, kaş içleri, burun kenarı, yanaklar ve kulak içlerinde kızarık alanlar üzerinde sarı yağlı kepeğimsi kabuklanmalar halinde ortaya çıkan bir egzema olduğunu anlatan Dr. Erdoğan, “Toplumda sık rastlanmasına karşın hastalar çoğunlukla bu durumun farkında bile değildir” dedi. Yazın hastalığın daha hafif seyrettiğini, soğuyan ve kuruyan havayla birlikte tekrar alevlendiğini söz eden Dr. Erdoğan, “Uzun müddetli sıcak duş almak, yorgunluk ve gerilim üzere faktörlerin yanı sıra, acılı ve baharatlı besinler, kabuklu kuruyemişler de hastalığın alevlenmesine neden olur” biçiminde konuştu. Seboreik dermatiti olan hastaların kış mevsiminde kuruma olmasa bile yüzüne her gün nizamlı olarak su bazlı nemlendirici krem sürmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Erdoğan kelamlarına şöyle devam etti: “Ayrıca çok sıcak suyla duş alınmaması gerek. Saçları yalnızca bir defa şampuanlamak kâfi. Saç tabanlarına masaj yapılmamalı. Rüzgarlı ve soğuk havada kalınmamalı. Acılı, baharatlı ve paketli besinler tüketilmemeli.”

Dezenfektan da el egzamasına neden oluyor

Havanın kuruması ve neminin azalmasıyla cildi koruyan yağ katmanında küçük hasarlar oluşabildiğini anlatan Dr. Erdoğan, “Zamanla hasar gören bu alanlardan deterjanlar, dezenfektanlar, sıvı sabunlar, mite ve tozlar üzere çevresel alerjenlerin cilt altına geçişi kolaylaşır ve alerjik yolaklar tetiklenir. Soğuyan havanın ve sık el yıkamanın tesiri ile tetiklenen alerjik yolaklar ellerde kuruluk ve minik çatlamalar yer yer kızarık kaşıntılı egzama plaklarının oluşmasına yol açar” dedi. Covid-19 pandemisi nedeniyle son aylarda sık kullanılan alkollü dezenfektanlara da dikkat çeken Dr. Erdoğan, bunların el egzaması gelişimini tetiklediğini söyledi. El egzamasını önlemek için ellere sık sık nemlendirici krem sürülmesi gerektiğini belirten Dr. Erdoğan, paklık yaparken ise eldiven kullanılmasını önerdi.

Rozaseayı önleyecek önlemler

Gül hastalığının (Rozasea) da kış aylarında görülen ya da alevlenen 7 cilt hastalığından biri olduğunu anlatan Dr. Erdoğan, şu bilgileri verdi: “Rozasea, burun, çene, alın ve yanaklar üzere bilhassa yüzün orta kısmını tutan, kızarma ve yanma ataklarıyla başlayıp daha sonra sivilceler, kalıcı kızarıklık, kılcal damarlarda artış, deride ödem yaparak şiş bir görünüme neden olan kronik bir deri hastalığıdır. Çoğunlukla 30 ila 60 yaş ortasındaki, açık ciltli, renkli gözlü erişkin şahıslarda görülen aralıklı gözlenen yanma ve kızarıklık atakları mevcuttur.”

Hastalığın alevlenmesini önlemek için sıcak suyla uzun vadeli banyolardan, çok baharatlı acı besinlerden, soğuk ve rüzgarlı havalar ve gerilimden uzak durulması gerektiğini vurgulayan Dr. Erdoğan, bir dermatoloji doktoru tarafından takipte kalınmasının da hastalığının alevlenmesini ve oluşturabileceği kalıcı ziyanların önüne geçeceğine dikkat çekti.

Soğuğa maruz kalmak kaşıntıya neden olabilir

Soğuk ürtikerinin de kış mevsimi cilt hastalıklarından biri olduğunu kaydeden Dr. Erdoğan, hastalığın soğuğa maruziyet sonrası gelişen kaşıntılı şişlik ve anjio ödemle karakterize olduğunu söyledi. Hastalığın soğuk içecekler, soğuk hava ve soğuk eşyalar ile temas edilmesinden dakikalar sonra kırmızı şişlikler biçiminde ortaya çıktığını anlatan Dr. Erdoğan, “Soğuk suda yüzme sonrası anaflaksi ve vefata yol açan hadiseler bildirilmiş olsa da epeyce az görülen soğuk ürtikerinde en kıymetli hami faktör, soğuk hava ve soğuk sudan uzak durulmasıdır” dedi.

Ortamdaki azalmış nem sedef hastalığını tetikliyor

Dr. Erdoğan, tüm deri alanlarında oluşabilen fakat sıklıkla dizler, dirsekler, saçlı deri, bel bölgesi, kalçalar, tırnaklar ve genital bölgeyi etkileyen sedef hastalığının (psoriasis), deri ve eklemleri tutan kronik seyirli bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Kış aylarında kalorifer ve klima sistemlerinin ortamdaki azalmış nemi neredeyse yok ettiğini söyleyen Dr. Erdoğan, “Azalan güneş ışınlarıyla D vitaminin sentezinin yetersiz hale gelmesi, cildin kuruması ve gerilim sedef hastalığını alevlendiriyor. Cildin kuruması ve gerilmesi ise kaşıntıya neden oluyor” diye konuştu. Her gün sıcak suyla banyo yapmanın cildin yağını aldığını, kuruttuğunu ve çatlamalara neden olduğunu da belirten Dr. Erdoğan, kaşıntıya yol açan bu durumun da sedef hastalığı lezyonlarını arttırdığını kaydetti. Sistemli olarak her gün nemlendirici krem kullanmanın değerine değinen Dr. Erdoğan, “Ayrıca üst teneffüs yolu enfeksiyonlarından korunmak, D vitamini destekleri almak, bulunulan ortamı nemlendirmek gerekir. Tabip denetiminde kortizonlu kremlerle sedef lezyonlarını denetim altına almak, kış aylarında sedef hastaları için en kıymetli hami adımlardır” tabirlerini kullandı.

El ve ayak parmaklarını etkileyen kan deveranı bozukluğu

Kış aylarında görülen 7 cilt hastalığından biri olan Raynaud hastalığının ise el ve ayak parmaklarını etkileyen bir kan dolanımı bozukluğu olduğunu anlatan Dr. Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Parmaklarda kangrene kadar gidebilen bu hastalıkta el ve ayak atardamarlarında çok büzülme ve buna bağlı belirtiler ortaya çıkar. Bir ya da daha çok parmak ağrıyla yahut tam bir duyu kaybı ile birlikte birdenbire soluklaşır, sonra morarma, daha sonra kızarma görülür. Parmaklarda yanma ya da iğne batması şikayeti de eşlik eder. Tedavide hastanın el ve ayaklarını travmalardan ve soğuktan muhafazası önerilir. Eldiven ve kalın çorap kullanımı soğuk maruziyetinden korunmada yardımcı olur.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.