Keten tohumunun yararları nelerdir? Keten tohumu nasıl tüketilir?

Keten tohumunun yararları nelerdir? Keten tohumu nasıl tüketilir?

Keten tohumunun yararları nelerdir? Keten tohumu nasıl tüketilir? Harika besin oalrak bilinen keten tohumu 6000 yıldan fazladır insanoğlu tarafından sıhhat gayeli tüketilmektedir. İçeriğinde omega-3 yağ asidi ve E vitamini barındıran keten tohumu kısa müddette hücrelerin yenilenmesini dayanaklar. Bu yarar da en çok cilt sıhhatine fayda. Keten tohumu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Keten tohumunun yararları nelerdir?

Eski çağlardan beridir Mısır ve Asya coğrafyasında yetiştirilen keten yararlı bir bitkidir. Lakin ekseriyetle tohumu tüketilir. Keten tohumundan elde edilen yağ bilhassa en antik yararlı yağlardan biridir. Hindistan’da alternatif tıpta yüzyıllardır kullanılır. İçeiğinde yüksek oranda antioksidan ve lif içerir. Beden sağlığındaki işlevsel fonksiyonda güçlü bir dayanak sağlayan keten tohumu sağlıklı bir ömrün sırrının anahtarıdır. İçerdiği bileşeni mineral ve vitaminler sayesinde sağlıklı ve dirençli bir beden sağlar. Bilimsel ismi linum usitatissimum olan keten bitkisi yaklaşık 1 metreye kadar uzar. Tohumları kavun çekirdeğinin kızartılmış haline benzetilir. Ayrıyeten keten tohumu halk ortasında ekseriyetle kendir tohumuyla karıştırılır. Lakin büsbütün farklı bitkilere ilişkin tohumlardırlar. Kokusu olmayan keten tohumu ezilerek içeriğindeki yağ kullanılır. Yağ omega-3 yağ asidi ve E vitamini bakımından hayli yararlıdır. Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü’nün araştırmalarına nazaran keten tohumu kanser tedavisinde kullanılması gereken yararlı bitkilerden biri seçilmiştir. Bitki halinde çiçekleri mavidir. Keten tohumu üzerinde araştırmalar hala devam edilmektedir. Tohum çoğunlukla kozmetik fabrikalarında ham unsur olarak kullanılır. Keten tohumu birebir zamanda lignanlar, antioksidanlar, lif, protein ve alfa-linolenik asit üzere unsurlar barındırır.

Keten tohumunun yararları nelerdir? Keten tohumu nasıl tüketilir?
Keten tohumunun yararları nelerdir? Keten tohumu nasıl tüketilir?

KETEN TOHUMUNUN YARARLARI NELERDİR?

– Yapılan araştırmalarda keten tohumu kanserli hücrelerin gelişmesini geriletir. Şimdi tamamlanmasa da hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

– E vitamini bakımından varlıklı olan keten tohumu cilt hücrelerinin süratle yenilenmesini detekler. Bu da bilhassa yaşlanmaya bağlı ortyaa çıkan kırışıklığı önlemekte tesirlidir.

– Tertipli tüketildiğinde kan basıncını istikrarlar bu da yüksek tansiyon riskinin azalmasını sağlar. Yunan bilim insanları tarafından bir küme erkek üzerinde yapılan deney sonucu bu yararı kanıtlanmıştır.

– Makus kolesterolü ve kan şekerini düşüren yararlı lifleri içerir. Toz halinde kahvaltılarda tüketilmesi tavsiye edilen keten tohumu birebir vakitte sindirim sisteminin de sağlıklı çalışmasını sağlar.

– Daima kabılzık sorunu yaşayan şahısların günde bir yemek kaşığı toz haline getirilmiş keten tohumu tüketilmesi tavsiye edilir. Bu sayede bağırsakalrın fonsiyonu artar. Kabızlık için doğal ilaçtırı.

– Karaciğerin daha işlevli çalışmasını sağlayan hususlar içeren keten tohumu, böylelikle daha kısa vakitte bedendeki toksinlerin atılmasını dayanaklar. Kanı temizler.

– Günlük beslenme alışkanlığının içine eklenen bir kaşık keten tohumu saçların dökülmesini önler. Birebir vakitte kalp ve damar hastalıklarına da yarar sağlar.

KETEN TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Ekseriyetle yağı kullanılan keten tohumu birebir vakitte toz haline getirilerekte tüketilebilir. Bunun yanı sıra birtakım firmalar keten tohumundan ilaç tabletler yapmıştır. Toz hali ya da yağı yoğurt, salata ve yemeklerin içine eklenebilir. Tadı bozmaz ayrıyeten kokusu olmadığından rahatsızlıkta vermez.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.