Kestanenin faydaları nelerdir? Kestane alerjisi var mı? Günde kaç kestane yenmeli

Kestanenin faydaları nelerdir? Kestane alerjisi var mı? Günde kaç kestane yenmeli

Kestanenin faydaları nelerdir? Kestane alerjisi var mı? Günde kaç kestane yenmeli Lif oranı yüksek olan kestane mevsimi geldi. İnsan sıhhatine inanılmaz yararları olan kestane hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Alerjiye ya da zehirlenmeye neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar tüketiminde dikkat edilmesi konusunda da ikazda bulunur. Sindirim sistemine yarar sağlayan kestane, birebir vakitte içeriğinde B vitamini kompleksi içerir. Pekala Kestanenin yararları nelerdir?

Kayıngiller ailesine ilişkin olan kestane ağacındaki meyvelerin tüketimi Antik Yunan tarihine kadar dayanıyor. Güney Avrupa’dan Asya’ya kadar tüketimi uzanan kestanenin dışı kalın bir kabukla kaplıdır. İçinde bol et bulunan kestane tama bir karbonhidrat kaynağıdır. Ülkemizde ise en fazla Ege bölgesinde yetiştirilir. Aydın vilayetinde daha fazla yetiştirilmesine karşın kestane şekeri imalatı Bursa’da yapılır. Kestane un haline getirilerek de kullanılır. Bunun dışında çörek, kek ve pasta imalinde ham unsurdur. Kestane ağacı da meşe ağacı üzere sert bir yapıya sahip olduğundan mobilyacılık da kullanılır. Fransa başta olmak üzere birçok Kuzey Avrupa ülkesinde et yemeklerine eklenir. Sindirimi kolay olan kestane yüksek ölçüde lif içermektedir. Yağ oranı az olan kestane, B1, B2 ve C vitaminleri içerir. Günde dört tane tüketildiğinde bedenin gereksinimi olan gücün yüzde yüzü karşılanır. Kabukları kaynatılıp elde edilen su çay olarak tüketilebilir. Bu çay mide asidini istikrarlar. Bağırsak florasını düzenler. Elhasıl sindirimi düzenler.

Kestanenin faydaları nelerdir? Kestane alerjisi var mı? Günde kaç kestane yenmeli
Kestanenin faydaları nelerdir? Kestane alerjisi var mı? Günde kaç kestane yenmeli

KESTANENİN YARARLARI NELERDİR?

Diyabet lifi içeren kestane, düşük şekerli besinler kümesine girer. Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Ayrıyeten kandaki şeker oranını düzenler. Lif bakımından güçlü olması yalnızca şeker hastalarına değil birebir vakitte kilo vermek isteyen şahıslar için de ülküdür.

Yüksek oranda C vitamini içeren kestane, güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde bağışıklığı hür radikalli hücrelerden arındırır. Beyaz kan hücrelerinin üretimini dayanaklar. Kanın çoğalmasını sağlar. Ayrıyeten kan ve bağışıklığa bağlı oluşan hastalıkları mahzurlar.

Kemik sıhhatinin en temeli magnezyum hususudur. Magnezyum bedene alındığında demir emilimi gerçekleştirmek için kullanıldığından beden bu unsur açısından eksiklik yaşar. Lakin kestanedeki yüksek magnezyum hem demir emilimini hem de magnezyumu sağlar.

B vitamini kompleksi beyefendisinin fonksiyonunu artırmada tesirlidir. Kestane B vitamini bakımından güçlü olduğundan hem beyin hem de hudut hücrelerini yeniler. Bilhassa uzmanlar günde dört tane kestanenin hafızayı artırdığını ileri yaşlara görülme ihtimali olan unutkanlığı önlediğini vurguluyor.

Kestanenin faydaları nelerdir? Kestane alerjisi var mı? Günde kaç kestane yenmeli
Kestanenin faydaları nelerdir? Kestane alerjisi var mı? Günde kaç kestane yenmeli

Kanı artırıyor lakin lan basıncını düşüren az besinlerden biridir. Bu bakımdan kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu önler. Tıpkı vakitte damarların sertleşmesinin de önüne geçerek tıkanıklık üzere durumların riskini azaltır.

PEKALA KESTANE ALERJİSİ NASIL OLUR? KESTANE ZEHİRLENMESİ NEDİR?

Kestanenin içerdiği bir protein unsurunu bağışıklık sistemi berbat bir bakteri olarak algılar ve ona karşı korunma oluştururken bedende bir kadro önemli komplikasyonlar meydana gelir. Bu duruma kestane alerjisi denir. Birebir formda arıların çiçek özlerinden meydana gelen kestane balı ya da kestane şekeri olarak isimlendirilenler içinde geçerlidir.

Kestaneye karşı alerjisi olduğu kimseler tarafından bilinse de kimi kimseler bu durumu bilmez. Bilhassa çocuklukta fark edilen bu durum sırasında tüketilen kestane sonucu ortaya çıkan duruma ise kestane zehirlenmesi denir.

KESTANE ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Burun bezlerinin şişmesi ile oluşan burun tıkanıklığı, hapşırma,

Boğazların kızarmasına bağlı gelişen öksürme ve hırıltı,

Ciltte gelişen deformasyonlara bağlı kızarıklık, kaşıntı ve dökülme,

Ayrıyeten gözlerde yanma, yaşarma ve kızarma hissi,

– Lisan ve ağız kenarında karıncalanma,

Teneffüste zahmet çekme,

Kan basıncı ansızın değiştiğinden çok terleme ve soğuma yaşanması,

Karın ağrısı ardından gelişen mide bulantısı ve kusma hissi üzere belirtiler gösterir. İleri boyutlusu ise kişi nefes almakta zorlandığından şuur kaybı yaşamasıdır.

KESTANE ALERJİSİ NASIL TEŞHİS EDİLİR? TEDAVİSİ VAR MIDIR?

 Alerjiler kan ve deri prick testleri ile anlaşılır. Öncelikle neye alerjinizin olup olmadığını öğrenmek bir hastanede bu testleri yaptırmalısınız. Lateks alerjisi sıklıkla avokado, muz, kestane, elma, havuç, kavun, patates ve domates üzere besinlerden kaynaklı ortaya çıkar. Kestane alerjisinin muhakkak bir tedavisi yoktur. Belirtilerden en yaygın olan ne ise uzman ona nazaran ilaç tedavisi uygular.

kestane besin değeri
kestane besin değeri

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.