KENZO TAKADA HAYATINI KAYBETTİ

Japon-Fransız dizayncı ve Kenzo markasının kurucusu Kenzo Takada 4 Ekim’de COVID-19 sebebiyle vefat etti. Paris’teki Amerikan Hastanesi’nde tedavi gören Takada, 81 yaşında hayatını kaybetti. Takata, Kenzo’nun Paris Moda Haftası bünyesinde İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonunun gösteriminin yalnızca birkaç gün sonrasında vefat etti.

“Kurucumuza… Kenzo’nun kurucusu Kenzo Takada’nın vefatını öğrenmiş olmanın büyük ıstırabı içerisindeyiz. Yarım asırdır, Bay Takada moda bölümünde sembolik bir kişilik oldu-her vakit dünyaya yaratıcılık ve renk aşıladı. Bugün, iyimserliği, yaşama sevinci ve cömertliği, moda konutumuzun temel desteği olmaya devam ediyor. Çok özlenecek ve her vakit hatırlanacak. ‘Bay Kenzo Takada’nın vefatını öğrendiğim için büyük bir keder içerisindeyim. İnanılmaz gücü, nezaketi, yeteceği ve gülümsemesi bulaşıcıydı. Nazik ruhu sonsuza dek yaşayacak. Huzur içinde yat usta,” Felipe Oliveira Baptista,” diyerek bir paylaşım yapan Kenzo tıpkı vakitte markanın şimdiki Kreatif Yöneticisi Felipe Oliveira Baptista’nın kelamlarını de içerdi. 

1939’da Himeji, Japonya’da doğan Takada, rengarenk desenleri ve dizaynları ile biliniyordu. Kız kardeşinin mecmualarını okuyarak modaya bir ilgi geliştiren Takada, 18 yaşında ailesinin isteği üzerine Kobe Üniversitesinde edebiyat okudu. Lakin daha sonra tutkusunu takip etme kararı alan Takada, Tokyo’daki Bunka Moda Kolejine kayıt olarak, okulun birinci erkek öğrencileri ortasına yerleşti. 

Ünlü bir Parisli dizayncı olarak ismini duyuran birinci Japon dizayncı olan Takada, 1964 yılında Fransa’ya taşınarak mesleğinin geri kalanını burada geçirdi. Mağazalarda eskizler çizerek çalışan Takada, ‘Jungle Jap’ isimli birinci butiğini 1970’te Galerie Vivienne’de bir antik mağazanın yerine açtı. 

Marseille’e birinci geldiği vakit yalnızca kısa bir ziyaret planlayan Takada, daha sonra Paris’i meskeni olarak tanımladı. 8,000’in üzerinde tasarım yapan Takada, moda ve sanatı kutlamayı asla bırakmadı. 1970’te bayan giysi için bir koleksiyon tasarlayan Takada, Paris’te birinci koleksiyonunu gösterdikten sonra 1983’te erkek giysi defilesini gerçekleştirdi ve 1988 yılında birinci parfümünü tasarladı. Birinci koleksiyonu ile birlikte markasının ismini Kenzo olarak değiştiren Takada, milletlerarası bir muvaffakiyete ulaştı. Markasını LVMH’e sattıktan 6 sene sonra 1999 yılında emekli olma kararı alan Takada, markasına kreatif olarak takviye olmaya devam etti.

2017’de İlkbahar 2018 koleksiyonunu sunan eski Kenzo Kreatif Yöneticisi Humberto Leon, “Biz çeşitliliğin şampiyonlarıyız ve bu dahil etme ideolojisi hepimizi eğitiyor. Çeşitlilik ve bunun ne kadar hoş olduğu konusunda öbür moda konutlarına ilham kaynağı olmayı umuyoruz. Her alanda azınlıklara yer vermek çok kıymetli. Bizim durumumuzda Kenzo’nun özgün bir yapıya sahip olmasını istedik,” diyerek Kenzo’nun geniş bakış açısını anlatmıştı. Maksatlarının her vakit normları meydan okumak olduğunu belirten Kenzo, mesleği boyunca bu temeli vurgulamıştı. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.