Kemikleri güçlendiren besinler nelerdir süt eserlerinden vazgeçmeyin!

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır  bahis hakkında değerli bilgiler verdi. Vücudun temel yapısını meydana getiren kemik ve eklemler, yıllara yenik düşüyor. Yaşın ilerlemesi ile birlikte Osteoporoz(kemik erimesi), eklem kireçlenmesi(osteoartrit) üzere sorunlar sık görülmektedir.Kemikleri  sağlıklı  tutmak için öncelikli olarak yapılması gereken şey hakikat beslenmedir. Bu bakımdan kemiklerin sağlam bir yapıda olması için öncelikli olarak güneş ışığı alma ve  içinde D vitamini, kalsiyum ve mineral bakımından varlıklı olan besinler ile beslenilmelidir.

Sağlıklı kemik için hangi besinleri tüketmek gerekiyor?

Güneş ışığı almak güçlü kemik için olmazsa olmaz bir durumdur. D vitamini için güneş ışığı oldukça kıymetlidir. Güçlü kemiklerin bir başka olmazsa olmazı da kalsiyum, ikincil olarak ise fosfordur. Kalsiyum süt eserleri,  soya fasulyesi, fıstık, ceviz, badem, lahana, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, balık, kurutulmuş meyveler, kuru baklagillerde; Fosfor ise en çok su eserleri, tavuk ve süt eserlerinde bulunmaktadır. D vitaminin en kıymetli vazifelerinden biri kemik sıhhatini korumaktır. D vitamini hem Kalsiyumun  sindirim sisteminden emiliminde misyonlu hem de kemik imalinde vazifeli olan hücreleri uyarıcı tesire sahiptir. D vitamini  balık  yumurta, soya sütü, patates, süt ve süt eserleri, mantar üzere besinlerde bariz olarak bulunmaktadır.

Kemiklerin yapı taşlarından olan kollajen üretimini arttıran C vitamini, kâfi ölçüde alınmadığı vakit kemikler dayanıksız hale geliyor. C vitamini  turunçgiller, kivi, çilek, yeşil biber, domates, karnabahar, biber üzere besinlerde ağır olarak bulunmaktadır. K vitamini kemik mineralizasyonunda misyon alan bileşiklerin aktivasyonunda misyon alıyor. K vitaminini zeytinyağı, yeşil sebzeler, ıspanak,  bamya, brokoli,  şalgam, pancar, yeşil çayda bol bulunuyor. Kemik kalite ve gelişimi için oldukça değerli bir pozisyonda bulunan B12 vitamini eksikliğinde  kemik erimesi gelişmektedir. B 12 vitamini  kırmızı et, yumurta, süt eserlerinde en fazla bulunuyor. Hem beden hem de kemiklerin alkali istikrarının temininde kıymetli rol alan potasyum, kalsiyumun bedende uzun periyot kalmasında rol alıyor. Deniz  ürünleri, patates, muzda ağır olarak bulunmaktadır. A vitamininin de kemik gelişiminde kıymetli ölçüde katkısı saptanmıştır. Omega-3 ve 6 balık, keten tohumu, ceviz ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol bulunmakta ve kalsiyum emilimine yardımcı olmaktadır.

Kemik sıhhatini korumak neden değerli?

İlerleyen yaş ile bir arada gerekli desteklerden yoksun bırakılan kemikler sağlamlığını yitirmekte ve kırılgan hale gelmektedir.

Kemikleri güçlendiren besinler nelerdir?

Süt  ürünleri,  soya fasulyesi, fıstık, ceviz, badem, lahana, brokoli, balık, kurutulmuş meyveler, kuru baklagiller, mercimek, su eserleri, tavuk, turunçgiller, kivi, incir, çilek, domates, karnabahar, biber, zeytinyağı, yeşil sebzeler, ıspanak,  bamya, brokoli,  şalgam, pancar, yeşil çay, kırmızı et, yumurta, muz.

Kemik sıhhati için hangi besinlerden uzak duralım?

Tuz ve çok protein kalsiyum kaybına neden olarak kemik erimesine yol açabilmektedir. Sigara, alkol, gerilimli yahut sedanter hayattan uzak durulmalı, kafein, çay fazla tüketilmemelidir. Asitli ve GDO’lu eserlerden de titizlikle  uzak kalınmalıdır.

Kemik erimesine karşı teklifleriniz?

Kesinlikle spor yahut antrenman yapılmalı, bol su tüketilmeli, şuurlu olarak ağır metal zehirlenmeleri ve toksisite ile de  gayret edilmelidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.