Kanser nedir ve belirtileri nelerdir? Kaç çeşit kanser vardır? Kanser nasıl önlenir?

20 yüzyılın başından beri en fazla hadiseye sahip olunan sıhhat sorunu kanserdir. Bedenin rastgele bir yerindeki hücrelerin mutasyona uğrayıp çoğalmasıyla oluşan tümör kansere yol açar. Birden fazla çeşidi olan kanser hastalığı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Kaç çeşit kanser vardır? Kanser nasıl önlenir?

Bedenin temel hücre yapısı olan DNA’da meydana gelen denetimsiz çoğalma ve büyüme durumlarına kanser denir. Bu durum aslında günlük çabucak hemen herkesin yaşadığı bir durumdur. Bedende yaklaşık 10.000 yakın DNA çeşitli nedenlerden ötürü mutasyona uğrar. Lakin bağışıklık sistemi bedeni her saat başı tarayarak tespit ettiği mutasyonlu hücreleri ya yok eder ya da yeniler. Böylelikle kanser oluşur ve biter. Bu tarama esnasında kurtulan ve süratle büyümeye devam eden hücreler tümöre dönüşür. Tümör vaktinde tespit edilmediğinde ortaya çıktığı bölgede hasar oluşturur. Uzmanlar bu yüzden bedenin temel hayat biçimi olan bağışıklığın daima güçlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini vurguluyor. Zira aksi bir durumda önüne geçilmeyecek sıhhat meselelerinin oluşmasına neden olur. Bağışıklık sistemi her hususta bedene giren bakteri, virüs ve öbür hücreleri tarar. Bununla birlikte antikor üreterek bunları yok eder. Kan dolanımı da bağışıklık sisteminin temizlediği bu hücreleri bedenin gerekli bölgelerine taşır. Bu yüzden bağışıklık sistemi hücreleri temizlemeden kana ulaşırsa bu hücreler kan sirkülasyonuyla bedenin farklı bölgelerinde giderek buradaki hücrelerin yapısını da bozabilir. Kusursuz bir işleyişle yaratılan insan bedeni bu süreçleri gerçekleştirir. Fakat bozulmasındaki en büyük etken kişinin sıhhatsiz beslenmesi ya da kullanılan ilaçların yan etkileridir. Ancak yapılan araştırmalarda bu biçim durumlar neden olsa bile kanserin katiyen bundan çıktığı söylenmesi gerçek değildir. 

KANSERİN NEDENLERİ NELERDİR?

Kafein ve nikotin içeren hususların çok tüketimi bunlar ortasında; kahve, kola ve sigara vardır.

Öbür hastalıklar nedeniyle çeşitli röntgen ve radyasyona maruz kalma durumları

Lenf ve tiroid bezlerinin doğu çalışmaması durumunda yaşanan hormonal bozukluk

Çeşitli ilaçlara ve kimyasallara yüksek derecede maruz kalma

Aile hikayesinde olan genetik yatkınlık 

Sıhhatsiz beslenme, hareketsiz hayat ve hava kirliliği 

Güneş ışınlarının deri üzerindeki olumsuz tesiri

Ruhsal hastalıklar örneğin: depresyon ve stres 

HP (ağzı ve gırtlakta bulunur), Hepatiti B ve C virüsleri

İstemsiz ortaya çıkan darbeler üzere durumlar kansere neden olur. Lakin bunun yanı sıra bahsedilen kimyasallar çeşitlerine nazaran kansere davetiye çıkartır. Alüminyum ya da ayakkabı endüstrisinde kullanılan unsurlar; Akciğer, karaciğer, yemek borusu, idrar kesesi ve sindirim yolları kanserlerine neden olur. Bunun yanı sıra kömür; böbrek ve akciğer kanserlerinin oluşumuna yer hazırlar. Tahtacılık üzere işler ise gırtlak ya da sinüs kanserlerinin yaşanmasına sebep olur.

KAÇ ÇEŞİT KANSER VARDIR?

Göğüs kanseri; bayanlarda daha sık görülür.

Akciğer kanseri; sigara tüketenlerde ortaya çıkar.

Lenfoma; bedenin çeşitli yerlerinde görülebilir.

Bağırsak ve Kolon; sindirim sisteminde yaşanır.

Rahim ağzı kanseri; bayanlarda rastlanır. Bunlar en sık görülen kanser çeşitleridir.

KANSER BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çabucak çabucak bütün kanserlerde en yaygın belirti kilo kaybıdır.

Halsizlik yorgunluk ve beden ağrıları

Cilt yüzeyindeki ben ve siğillerde meydana gelen olağandışı değişimi

Birtakım organlarda büyüme

Tuvalete çıkma esnasındaki değişimler yani ya sık çıkma ya da hiç çıkmama

Yemek yerken yutkunmada zorlanma birdenbire ses kısıklığı ya da değişimi

Bayanlarda bilhassa göğüslerde büyüme ya da küçülme

Rastgele bir hastalık olmamasına karşın yüksek ateşlenme

Gerginlik hissi üzere belirtiler kanser hastalıklarının yaygın olanlarıdır. 

KANSER NASIL ÖNLENİR?

Kanseri önlemenin en doğal yolu bağışıklık sistemini güçlendirecek antioksidan içeren besinlerin tüketimini artırmak. Diyabet ve obezite üzere hastalıkların tedavisine dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde bu hastalıklar hem kan dolanımını hem de bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğinden kansere neden olur. Bu yüzden probiyotik bakımından güçlü olan mesken imali turşu yada yoğurt tüketilebilir. Gün içerisinde beden muhtaçlığı olan C ve D vitaminleri karşılanmalı. Göz sıhhati ve hücre yenilenmesi için beta karoten ve A vitamini destekleri nizamlı alınmalı. Ayırca gerekli olan folik asit ve E vitaminini de ek destek olarak almakta yarar var. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.