Kanser düşmanı Siyah domates nedir? Siyah domatesin yararları nelerdir? Birden fazla kişi tarafından bilinmeyen lakin antioksidan bakımından güçlü besin olan siyah domatese tıpkı vakitte Akdeniz domatesi denir

Kanser düşmanı Siyah domates nedir? Siyah domatesin yararları nelerdir?

Kanser düşmanı Siyah domates nedir? Siyah domatesin yararları nelerdir? Birden fazla kişi tarafından bilinmeyen lakin antioksidan bakımından güçlü besin olan siyah domatese tıpkı vakitte Akdeniz domatesi denir. Kumato oalrak bilinen siyah domates epey etli ve sulu bir sebzedir. Domates olgunlaştıkça siyahlaşır. Özel şartlarda az ölçüde üretildiği için hayli değerlidir. Sizler için siyah domates hakkında merak edilenleri araştırdık. Pekala Siyah domatesin yararları nelerdir?

Birinci kere 1970 yılında İspanya’da yaşayan Luis Ortega ismindeki bir genç tarafından keşfedilen siyah domates tohumu yaban mersini ve olağan domatesin 3-4 katı antioksidana sahiptir. İspanya dışında 11 Akdeniz ülkesinde de sera adabı yetiştirilen siyah domates, ülkemizde ise Antalya’da yetiştirilir. Geçtiğimiz yıl 400 ton elde edildiği açıklanmıştı. Bilimsel literatürde kumato olarak geçen siyah domates olgunlaştıkça siyah rengini alır. Akdeniz iklim jenerasyonunda yetiştiğinden Akdeniz domatesi olarak da geçer. Genelenkse tarım sistemleriyle yetiştirilen siyah domates tohumunun bir öbür çeşidide kırım tohumdur. Bu da Rusya’da yetiştirilir. Siyah domates tohumu, Perlit toprağa yanmış hayvan gübresi karıştırılarak ekilir. Oda sıcaklığı isteyen tohum nem ve rutubet istemez. Işık almayan gölge serini yerde basitçe çiçeklenir. Kokusu ve lezzeti epey hoştur. Bol sulu ve etli olan siyah domates antioksidan bakımından varlıklı olduğundan kanser tedavisinde tesirli olabileceği düşünülüyor. Hala üzerinde araştırma yapılan siyah domates olağan domates üzere tükelilebilir. Lakin domatesin asıl kökeni Amerika’da Galapagos adalarına dayanır. Genetiksel olarak kırmızı domates ile birebirdir.

SİYAH DOMATESİN FADYALARI NELERDİR?

Kumato domatesindeki likopen öbür besinlerde bulundan daha tesirlidir. Neredeyse domates tüm yararını bu hususa borçludur. Likopen unsuru bedendeki hücrelerin yapısını kouryarak yenilenmesini detsekler. Böylelikle mutasyona uğrayıp kanser ya da daha farklı hastalıkalrın oluşmasını önler. Ayrıyeten siyah tohum doğal asidik ve lif bakımından da varlıklı olduğundan sindirim sıkıntılarına da yarar sağlar.

Mide duvarını mide asidinden koruyan siyah domates ülser ve reflü üzere hayat kalitesini düşüren sıhhat meselelerinin oluşmasının önüne geçer. Tıpkı vakitte içerdiği lif bağırsaklardaki flora oranını korur. Daha işlevli çalışmasını sağlar.

Çok fazla vitamin ve mineral barındıran siyah domates, kozmetik ve ilaç firmalarında kullanılır. Yaşlanmayı geciktiren siyah domates, cilt katmanı dermiste oluşan ve yüzeye çıkan sivilce akne ve gözenek üzere meseleleri da önler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.