Kalsiyum Ve D Vitamini İçin En İyi Yiyecekler Nelerdir

Kalsiyum Ve D Vitamini İçin En İyi Yiyecekler Nelerdir

Kalsiyum Ve D Vitamini İçin En İyi Yiyecekler Nelerdir Bedeninizin kalsiyum ve D vitaminine gereksinimi vardır. Gereğince alıyor musunuz? Birçok insan gereğince vitamin alımı yapmaz. Daha fazla kalsiyum almanın en güzel yolu beslenmenizdir.

Yazı İçeriği

 • Kalsiyum Nedir Ve Ne İşe Fayda?
 • Kalsiyum İçeriği Yüksek Olan Yiyecekler
 • D Vitamini İçeriği Yüksek Olan Yiyecekler
 • Ne Kadar Kalsiyum ve D Vitaminine Gereksinimim Var?
Kalsiyum Nedir Ve Ne İşe Fayda?

Kalsiyum birçok besinde bulunan bir mineraldir. Vücudun kemikleri korumak ve birçok kıymetli fonksiyonu yerine getirmek için kalsiyuma muhtaçlığı vardır. Hemen çabucak tüm kalsiyum kemiklerde ve dişlerde depolanır, burada yapılarını ve sertliklerini muhafazayı takviyeler ve sağlar.

Bedenin ayrıyeten kasların hareket etmesi ve sinirlerin beyin ile bedenin her kesimi ortasında iletiler taşıması için kalsiyuma gereksinimi vardır. Ek olarak, kalsiyum kan damarlarının vücutta kanı hareket ettirmesine yardımcı olmak ve insan bedenindeki çabucak hemen her fonksiyonu etkileyen hormonları ve enzimleri serbest bırakmak için kullanılır.

Kalsiyum Ve D Vitamini yiyecekleri
Kalsiyum Ve D Vitamini yiyecekleri
Kalsiyum Ziyanlı Olabilir Mi?

Çok fazla kalsiyum almak kabızlığa neden olabilir. Ayrıca vücudun demir ve çinkoyu emme yeteneğini de etkileyebilir , lakin bu tesir tam olarak belirlenmemiştir. Yetişkinlerde, çok fazla kalsiyum (besin desteklerinden lakin besinlerden değil) böbrek taşı riskini artırabilir. Bazı araştırmalar, yüksek ölçüde kalsiyum tüketen şahısların prostat kanseri ve kalp hastalığı risklerini artırabileceğini göstermektedir, lakin bu mümkün ilişkileri anlamak için daha fazla araştırmaya muhtaçlık vardır.

Kalsiyum İçeriği Yüksek Olan Yiyecekler

Muhtemelen süt, peynir ve yoğurt üzere süt eserlerinin kalsiyum sağladığını zati biliyorsunuzdur. Kalsiyum içeriği yüksek olan başka yiyecekler şunları içerir:

 • Ispanak
 • Bamya
 • Soya fasulyesi
 • Kuru fasulye
 • Sardalya, somon, levrek ve alabalık üzere kimi balıklar
 • Biraz portakal suyu, yulaf ezmesi ve kahvaltılık gevrek gibi kalsiyum destekli yiyecekler
D Vitamini İçeriği Yüksek Olan Yiyecekler

D vitamini (“kalsiferol” olarak da adlandırılır), birkaç besinde doğal olarak bulunan, başkalarına eklenen ve besin desteği olarak bulunan, yağda çözünen bir vitamindir. Ayrıca güneş ışığından gelen ultraviyole (UV) ışınları cilde çarptığında ve D vitamini sentezini tetiklediğinde endojen olarak üretilir.

Kalsiyum Ve D Vitamini İçin En İyi Yiyecekler Nelerdir
Kalsiyum Ve D Vitamini İçin En İyi Yiyecekler Nelerdir

Güneşe maruz kalma, yiyecekler ve desteklerden elde edilen D vitamini biyolojik olarak etkisizdir ve aktivasyon için bedende iki hidroksilasyona uğraması gerekir. Karaciğerde meydana gelen birinci hidroksilasyon, D vitaminini “kalsidiol” olarak da bilinen 25-hidroksivitamin D [25 (OH) D] ‘ye dönüştürür. İkinci hidroksilasyon temel olarak böbrekte meydana gelir ve fizyolojik olarak faal 1,25-dihidroksivitamin D [1,25 (OH) 2D] ‘yi oluşturur, birebir vakitte “kalsitriol” olarak da bilinir .

D vitamini, bağırsakta kalsiyum emilimini takviyeler ve olağan kemik mineralizasyonunu sağlamak ve hipokalsemik tetaniyi (kasların istemsiz kasılması, kramplara ve spazmlara yol açan) önlemek için kâfi serum kalsiyum ve fosfat konsantrasyonlarını korur. Ayrıca osteoblastlar ve osteoklastlar tarafından kemik büyümesi ve kemiğin yine şekillenmesi için gereklidir. Kâfi D vitamini olmadan kemikler ince, kırılgan yahut biçimsiz hale gelebilir. D vitamini eksikliği, çocuklarda raşitizmi, yetişkinlerde osteomalaziyi önler. Kalsiyum ile birlikte D vitamini de yaşlı yetişkinleri osteoporozdan muhafazaya yardımcı olur.

Çok D Vitaminden Kaynaklanan Sıhhat Riskleri: Çok durumlarda, D vitamini toksisitesi böbrek yetmezliğine, bedendeki yumuşak dokuların kireçlenmesine (koroner damarlar ve kalp kapakçıkları dahil), kardiyak aritmilere ve hatta mevte neden olur. D vitamini toksisitesi, imalat yanılgılarından ötürü çok D vitamini içeren besin desteklerinin, uygunsuz yahut çok ölçülerde alınan yahut hekimler tarafından yanlış reçete edilen besin desteklerinin tüketilmesinden kaynaklanmıştır.
D Vitamini Eksikliği

Beşerler, olağan alım ölçüleri vakitle önerilen düzeylerden düşük olduğunda, güneş ışığına maruz kalma sonlu olduğunda, böbrekler 25 (OH) D’yi etkin formuna dönüştüremediğinde yahut sindirim sisteminden D vitamini emilimi yetersiz olduğunda D vitamini eksikliği geliştirebilirler. D vitamini bakımından düşük diyetler, süt alerjisi yahut laktoz intoleransı olan bireylerde ve ovo-vejetaryen yahut vegan diyeti tüketenlerde daha yaygındır.

D vitamini eksikliği
D vitamini eksikliği

 

Çocuklarda D vitamini eksikliği, kemik dokusunun düzgün biçimde mineralize olmaması ile karakterize olan ve yumuşak kemikler ve iskelet deformiteleri ile sonuçlanan bir hastalık olan raşitizm olarak kendini gösterir. Kemik deformiteleri ve ağrıya ek olarak, şiddetli raşitizm gelişememe, gelişimsel gecikme, hipokalsemik nöbetler, tetanik spazmlar, kardiyomiyopati ve dental anormalliklere neden olabilir

D vitamini sağlayan yiyecekler şunları içerir:
Kalsiyum Ve D Vitamini İçin En Güzel Yiyecekler
 • Ton balığı, uskumru ve somon üzere yağlı balıklar
 • Kimi süt eserleri, portakal suyu, soya sütü ve tahıllar üzere D vitamini ile zenginleştirilmiş yiyecekler
 • Sığır ciğeri
 • Peynir
 • Yumurta sarısı

Yiyeceklerden D vitamini almak için balık güzel bir seçenektir. 85 gram pişmiş somonun yaklaşık 570 memleketler arası ünitesi (IU) vardır.

Ne Kadar Kalsiyum ve D Vitaminine Gereksinimim Var?

Tıp Enstitüsüne nazaran her gün ne kadar kalsiyum ve D vitaminine gereksiniminiz var. Kalsiyum ve D vitamini yaşlara nazaran gereksinim alım oranları aşağıdadır.

Kalsiyum

 • 1-3 yaş ortası çocuklar : 700 miligram (mg)
 • 4-8 yaş ortası çocuklar: 1.000 mg
 • 9-18 yaş ortası çocuklar: 1.300 mg
 • 19-50 yaş ortası yetişkinler : 1.000 mg
 • 51-70 ortası bayanlar: 1.200 mg
 • Erkekler 51-70: 1.000 mg
 • Bayanlar ve erkekler 71 yaş ve üstü : 1.200 mg

D vitamini

 • 1-70 Yaş: 600 IU
 • 71 yaş ve üstü: 800 IU

Hekiminiz, bilhassa gereğince alamıyorsanız veya osteoporoz riski altındaysanız, daha yüksek düzeylerde kalsiyum ve D vitamini önerebilir. Devit 3 Damla Ne İçin Kullanılır, Yararları Ziyanları Nelerdir?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.