Kalça ağrısı neden olur iltihaplı romatizma sebeplerinden!

Kalça ağrısı neden olur iltihaplı romatizma sebeplerinden!

Kalça ağrısı neden olur iltihaplı romatizma sebeplerinden!
Kalça ağrısı neden olur iltihaplı romatizma sebeplerinden!

Kalça ağrısı neden olur iltihaplı romatizma sebeplerinden! Kalça eklemleri, daima olarak yapılan ağır hareketlere ve çoka kaçmayan yıpranma, aşınma üzere durumlara karşı sağlam olan güçlü bir yapıya sahiptir. Birebir vakitte uyluk kemiğinin (femur) leğen kemiği (pelvis) ile birleştiği bedenin en çok hareket eden eklemidir. Ömrü olumsuz tarafta etkileyen kalça eklemlerinde oluşan ağrı birçok nedene bağlı olarak gelişebiliyor. İşte kalça ağrısının nedenleri ve tedavisi…

Kalça ağrısı neden olur?

Kalça ağrısı olgularına bakıldığında birçoğunun yapılan aksi bir hareket yahut antrenman esnasında eklemin fazla zorlanması üzere kolay nedenlere bağlı olarak geliştiği görülür. Bu üzere durumlarda ağrıyı oluşturan etken ekseriyetle kas tendonlarındaki gerginlik yahut kalçadaki yumuşak dokularda meydana gelen iltihaplanmalardır. Ağrının 2 haftalık süreç boyunca iyileşmemesi ise, altta yatan daha önemli bir sorunu işaret eder. Ekleme ait sıkıntılardan kaynaklı olarak hissedilen ağrılar birtakım durumlarda kasık, dizler yahut üst bacaklara da yansıyabilir. Birtakım durumlarda ise diz yahut bel bölgesinde var olan meselelerden kaynaklı olarak kalçada ağrı hissedilmesi de kelam konusu olabilmektedir. Bunların haricinde kalçada ağrı oluşumunun yaygın nedenleri şu biçimde sıralanabilir:

Düşme yahut kalçanın yaralanması
Artrit (Romatoid artrit, osteoartrit, psoriatik artrit, juvenil idiopatik artrit, septik artrit vb.)
Kalçada kırık ve çıkıklar
Eklem iltihabı (bursit)
Burkulma
Kasık fıtığı
Kalça labral gözyaşı durumu (kalça eklemi kıkırdağında yırtılma)
Tendon iltihabı (tendinit)
Siyatik
Kemiklere yayılım göstermiş ileri metastatik kanser hadiseleri
Legg-Calve-Perthes hastalığı
Kemik iltihabı (osteomiyelit)
Osteoporoz (kemik erimesi)
Sinovit (eklem zarı iltihabı)

Kalça ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Şikayete yol açan ağrıların hafifletilmesi ve ortadan kaldırılması için çoklukla parasetamol, non-steroid antiinflamatuar ilaçlar (naproksen, ibuprofen vb.) ve bifosfonatlar üzere ağrı kesici ilaçlar önerilir.

Bunun yanı sıra istirahat ve güzelleşmeye yardımcı idmanların uygulanması da tedavinin bir kesimidir. Kemik erimesinden kaynaklanan kalça ağrılarında zayıflayan yahut hasar gören kemiklerin tamirini desteklemek maksadıyla kalsiyum ve D vitamini desteklerinden yararlanılabilir. Daha uzun periyodik tedavi gerektiren durumlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarından takviye alınması gerekebilmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.