Kahvaltıdan önce kahve içmek vücudun kan şekeri dengesini bozuyor

İngiltere’de Bath Üniversitesinden araştırmacılar, berbat bir uykunun akabinde kahvaltı etmeden kahve içmenin metabolizma üzerindeki tesirini inceledi.

Çalışmaya katılan 29 kişi farklı gece uykularına tabi tutuldu. Birinci deneyde bu bireylere düzgün bir uykunun akabinde kahvaltıda alınacak kaloriye eş güç içeren şekerli içecek verildi. İkinci deneyde saat başı uyandırılarak âlâ bir uyku çekmeleri engellenen iştirakçilere uyandıktan sonra şekerli içecek verildi. Üçüncü deneyde de makus bir gece uykusunun akabinde iştirakçilere birinci olarak koyu şekersiz kahve, yarım saat sonra da şekerli içecek verildi. Daha sonra bu bireylerin kan şekerleri ölçüldü.

Şeker denetimini yüzde 50 azaltıyor

Âlâ ya da makus uykunun deneklerin kan şekeri üzerinde çok az bir fark yarattığı saptanırken, berbat uykunun akabinde kahve içmenin metabolizma üzerinde olumsuz tesiri olduğu ve bedenin kan şekerini sürece yeteneğini yüzde 50 azalttığı saptandı.

Araştırmayı yürütenlerden James Betts, yaptığı açıklamada, berbat bir uykunun akabinde birinci olarak kahve içmenin kan şekeri denetimini değerli ölçüde zayıflattığını belirterek, “Bunu engellemek için berbat bir uykunun akabinde birinci olarak kahvaltı etmek gerekiyor. Daha sonra şayet muhtaçlık duyulursa kahve içilebilir.” tabirini kullandı.

Çalışmanın sonuçları, “British Journal of Nutrition” mecmuasında yayımlandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.