Kabızlıktan kurtulmak için 10 etkili öneri

Kabızlıktan kurtulmak için 10 etkili öneri

Kabızlıktan kurtulmak için 10 etkili öneri Kabızlık, vakit zaman herkesin yaşadığı bir sıhhat sıkıntısıdır. Lakin kabızlık kronikleştiğinde kişinin ömür kalitesini düşürmeye başlar. Kalın bağırsak tümörleri, hormonal bozukluklar, kullanılan ilaçlar, su-tuz eksiklikleri, kas ve hudut sistemi hastalıklarının da kabızlığa sebep olabileceğini söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ekrem Aslan kabızlık sorunu olanlar için tekliflerde bulundu.

Kabızlıktan kurtulmak için 10 etkili öneri
Kabızlıktan kurtulmak için 10 etkili öneri

Kabızlıktan kurtulmak için 10 tesirli teklif

1. Günlük aldığınız sıvı ölçüsünü arttırın. Katı yüklü beslenme kabızlığa neden olan en değerli şeydir.

2. Liften güçlü besinleri tüketmek kabızlığı engellemeye yardımcı olur. Meyve ve sebzeler varlıklı lif kaynaklarıdır.

3. Uzun periyodik aç kalmaktan kaçının. Sık aralıklarla az ölçüde beslenmek kabızlığı engellemeye yardımcı olur.

4. Bağırsak hareketlerinin en ağır olduğu sabah saatlerinde ve yemeklerden sonra tuvaleti kullanmayı alışkanlık haline getirin.

5. Dışkılama hissettiğiniz an tuvalete gidin, dışkılamayı ertelemek kronik kabızlığın kıymetli nedenlerinden biridir.

6. Spor ve idman değerlidir. Siz hareketli olursanız bağırsaklarınız da hareketli olur. Haftada en az 3 gün yarım saat yürüyüş bağırsakları tertibe sokmaya yardımcı olacaktır.

7. Hekiminize istişareden uzun mühlet yüksek ölçüde içilen müshil içeren ilaçlar bağırsakları tembelleştirir. Hekim görüşü olmadan müshil kullanımından kaçının.

8. Her gün bir avuç kuru erik tüketmek yahut sabahları içilecek bir fincan kahve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.

9. Hemoroidler ve makat bölgesindeki çatlaklar kronik kabızlığa neden olabilir, makat bölgesinde kaşıntı, kanama yahut ağrı yakınmalarınız varsa bir doktora başvurun.

10. Kabızlık şikayetiniz 6 aydan kısa müddettir varsa, yaşınız 50’nin üzerindeyse, kabızlığa eşlik eden kansızlık, makattan kanama yahut kilo kaybı yakınmanız varsa kesinlikle bir gastroenteroloğa başvurun ve kolonoskopi yaptırın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.