İşlenmiş gıda, çenelerimizin boyutları küçültüyor

İşlenmiş gıda, çenelerimizin boyutları küçültüyor

İşlenmiş gıda, çenelerimizin boyutları küçültüyor Çocuklarda ve yetişkinlerde diş teli kullanımının giderek arttığını belirten diş tabibi uzmanları, beslenmenin çocuk yaşlardan itibaren ağız, çene dokularına önemli ziyanlar verdiğini söyleyerek kıymetli ikazlarda bulundu.

Çocuklarda ve yetişkinlerde sıklıkla kullanılmaya başlanılan ve diş çarpıklığının bir sonucu olan diş teli kullanımı, günümüzün en büyük sıhhat problemlerinden biri haline geldi. Çocuk yaşlarda başlayan beslenmenin ve davranış alışkanlıklarının getirdiği bir sorun olan diş teli kullanımı hakkında uyaran Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Pedodonti Anabilim Kısmı Öğr. Üyesi Dr. Pınar Karataban, ailelere ve yetişkinlere edinmeleri gereken davranışlar hakkında tavsiyelerde bulundu.

İşlenmiş gıda, çenelerimizin boyutları küçültüyor
İşlenmiş gıda, çenelerimizin boyutları küçültüyor

“Araştırmalar çenelerimizin küçüldüğünü gösteriyor”

Ortodontik bozuklukların birçok nedeni olduğunu tabir eden Karabatan, genetik faktörler yüklü olmak üzere çevresel etmenlerin de bu çeşit durumlarda tesirli söyledi. Dr. Karabatan, “Örnek, parmak emen bir çocuğun da dişleri bozulabiliyor. Ben burada bu faktörlerden birinden yani çiğnemeyi fazla yapmamanın neden olabileceği diş çapraşıklığına dikkat çekmek isterim. Lakin olağan ki çok yeterli çiğneme yapan bireylerde hiç çapraşıklık olmayacak diye de bir kural yok. Şayet bireyin annesinden babasından gelen genlerine çenesel sorun varsa bu birey ne yaparsa yapsı yeniden de dişlerine sorun olabilir. Şeker içeriği yüksek işlenmiş besinlerin ve gazlı içeceklerin büyümekte olan çocuğun diyetinden mümkün olduğunca çıkarılması ağız diş sıhhatinin korunmasında temel adım olarak sayılabilir. Etrafımızda dişlerindeki çarpıklık nedeniyle tel takan çocuk sayısı besbelli bir formda arttı. Yapılan araştırmalar, çağlar boyunca çenelerimizin ve boyutunun giderek küçüldüğünü gösteriyor. Buna karşılık dişlerimizin boyutunun giderek küçüldüğünü gösteriyor. Buna karşılık dişlerimizin boyutunun doğal aşınmalara daha az maruz kaldığı için büyük kaldığından bahsedilmekte” dedi.

“Çiğneme kaslarımızın hakkını vermiyoruz”

Çocukların diş kaslarının geliştirilmesinin kesinlikle gerekli olduğunu, atrizyon’un dişlerin çiğnemeye bağlı birbirine sürtünerek çiğneme yüzeylerinin aşınması olduğunu ve bunun yıllar içerisinde oluştuğunu belirten Dr. Pınar Karabatan, şunları söyledi; “Bu aşınmalar sayesinde dişler makul bir istikrar içerisinde çenede düzgün bir biçimde sıralanabilirler. Bu aşınmaların da sağlıklı bir halde meydana gelebilmesi için bireyin doğal, çiğ ve sert besinlerle (meyve, zerzevat, et, kuruyemiş) ısırarak, çiğneyerek yani çiğneme kaslarını ve dişlerini gerektiği üzere kullanarak beslenmesi gereklidir. Çağdaş toplumda işlenmiş, yumuşak besinlerden oluşan diyette ısırmaya, koparmaya tam manasıyla çiğnemeye çok da gereksinim duyulmadan besinlerin süratlice yutulduğu bir beslenme biçimini benimsemiş durumdayız. Çiğnemiyoruz, süratli yemek yiyoruz. Yani tam olarak besinleri öğütemiyor, çiğneme kaslarımızın ve dişlerimizin hakkını veremiyoruz diyebiliriz. Bu durumda kaslara bağlı olarak gelişen kemik yapısı tam da potansiyelini kullanamadan yetersiz gelişebiliyor ve biz bunun yansımasını dişlerde çapraşıklık ve çeneler ortası bağlantılarda bozukluk gözlemliyoruz. Bu nedenler bir ortaya geldiğinde çağdaş beslenme usulünü tekrar pahalandırmak gerektiği, bilhassa büyüme gelişme çağındaki çocukların beslenmesinde işlenmemiş, katkısız ve doğal eserlere yönelmek gerektiğini söyleyebiliriz. Bu yalnızca ağız diş sıhhatine değil, genel sıhhate da büyük katkı sağlayacaktır”

Sanayi tipi beslenme ağız ve çeneyi etkiliyor

Çağdaş toplumda tabiattan ve doğal olandan istemli/istemsiz bir uzaklaşma yaşandığını belirten Dr. Pınar Karataban, “Daha az hareket ediyoruz, daha az oksijenle yetiniyoruz. Yapay olarak lezzetlendirilmiş doğal olmayan besinlere daha fazla maruz kalıyoruz. Yalnızca bizler değil bu ortamda doğmuş çocuklarımız da bu halde büyüyüp, gelişiyorlar. Sanayi tipi beslenmenen tüm bedende olduğu üzere ağız ve çene dokularında da gözlemleyebiliyoruz. Çok şekerli, yumuşak işlenmiş besinler tükürükle birleşerek yapışkan bir hale gelip dişlerde çabuk tutunabildiği için çürük yapan mikroorganizmalar için eksiksiz bir besin deposu misyona görürler. Bu tip besinlerin güç temizlenmesi ve içeriklerindeki şekerin yahut şurupların mikroorganizmalar için basitçe kullanılabiliyor olması diş çürükleri oluşumu için harika bir yer hazırlar. Diş çürüğü görülme sıklığının artması bu tip besinleri sıkça tüketen çocuklarda kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkar” biçiminde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.