Isırgan otunun yararları nelerdir? Isırgan otu çayı nasıl yapılır ve ne işe fayda?

Cilde teması esnasında önemli bir kaşınmaya neden olan ısırgan otu gerçek tüketildiğinde aslında sıhhate birçok yararı vardır. Bilhassa bedendeki özgür radikallerin temizlenmesinde yarar sağlayan ısırgan otu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Uzmanlar ekseriyetle hakikat halde toplanıp kurutup çay olarak tüketilmesini tavsiye eder. Pekala Isırgan otunun yararları nelerdir?

Bilimsel literatürde “Urtica dioica” olarak bilinen ısırgan otu, otsu çok yıllık çiçekli bitki ailesine aittir. Yüzyıllardır bitkisel tedavide kullanılan ısırgan otunun insan sıhhatine birçok yararı vardır. Isırgan otuna çıplak elle dokunulduğunda yakan ve kaşındırır. İlkbahar aylarında yeşermeye başlayan ısırgan otunun yüzeyinde ince dikenler vardır. Bu dikenlerdeki formik asit ve histamin unsurları cilt de temas ettiği esnada buradaki hücrelerin mutasyonunu bozarak kaşınma ve dökülmeye neden olur. Isırgan, otunun meyvesi vardır. Fındık imgesinde olan bu meyvelerden yağ elde edilir. Bu yağ ekseriyetle kozmetik ve sıhhat bölümünde kullanılır. Cilt yüzeyindeki elastik yapıyı yenileyerek kırışıklığı ve yaşlanmayı geciktirir. Isırgan otunun içeriğinde flavonoit bileşikler, mineral hususlar, lutein ve karotenoit bileşikler diüretik tesir göstererek zayıflamaya yardımcı olur. Eski toplumlarda yalnızca klasik tıpta değil birebir vakitte besin, çay ve dokumanın ham hususu olarak da kullanılır. 

ISIRGAN OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

Bedenin sağlıklı işleyişi ni olumsuz etkileyen toksinleri bir saat içerinde bedenden atar. Birebir vakitte bağırsak florasını dengeleyerek sindirimi kolaylaştırır.

Çözücü ve yakıcı husus içeren bu ot, mesane ve böbreklerdeki taş kum oluşumunu önleyerek önemli yaşamsal rahatsızlıkları önler. Birebir vakitte idrar yolu enfeksiyonunu önler.

İçerdiği C vitamini ve demir unsuru sayesinde kan hücrelerini istikrarlar. Kan hücrelerini artırarak sirkülasyonu kolaylaştırır. Bunun yanı sıra yaralanmalarda epeyce tesirli bir ottur. Kan dolanımı düzenlediğinden damar tıkanıklığını bunun akabindede kalp hastalıklarına yakalanma oranını azaltır. 

Yapılan araştırmalarda bu otun alerjik hastalıklara karşı olumlu tesiri olduğu ortaya çıkarıldı. Ekstrakt birleşimleri içeren ot alerjik hücrelerini azaltır. Sıklıkla alerjik tepki yaşayanlar için uzmanlar bu otun çayından bir bardak içmelerini önerir. 

Alerjik hastalıkların yanı sıra solumun problemlerine da uygun gelir. Bilhassa mevsimsel geçişlerde yaşanan nezle ve grip üzere hastalıkların riskini azaltır.

Anti inflamatuar özelliği sayesinde kronik kas ağrılarını azaltır ve gut tedavisinde epey tesirlidir. 

İçeriğinde bol ölçüde mineral ve kalsiyum içerdiğinden kemiklerdeki dokuları onarır. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi ya da kemik rahatsızlıkların yaşanma mümkünlüğünü düşürür. Bunun yanı sıra eklem ve kas ağrılarına yeterli gelir. Uzmanlar romatizma ve kireçlenme hastalarına doğal tedavi olarak önerir. Eklem ağrıları için suda kaynatılan ısırgan otu masaj yapılarak ağrının olduğu bölgeye uygulanır.

Lohusa periyodundaki bayanların süt oranını artırır. Birebir vakitte anne sütünün kalitesini olumlu tesirler. Kullanmadan evvel bir uzmana danışılmalıdır. 

Akne ve sivilce oluşumunu önler. Yüksek antioksidan içerdiğinden ciltteki deforme hücreleri azaltır. Lekelere karşı anti-aging tesiri vardır. Genele olarak suyu tonik olarak kullanılır. Bunun yanı sıra saç dökülmesini de önleyen kıymetli bir besindir. Baş derisindeki hasarlı hücreleri azaltarak kepek oluşumunu önler. 

ISIRGAN OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kurutulan bir yemek kaşığı ısırgan otunu kaynayan suda 10 dakika bekletin süzdükten sonra tüketiniz ya da kullanınız. Isırgan otu kaynatıldığından vitamin ve mineral bedellerini kaybetmediğinden rahatlıkla tüketilebilir. 

ISIRGAN OTUNUN ZIYANI VAR MIDIR?

Adet döngüsünü etkilediğinden gebe bayanların tüketmesi uygun görülmez. Bunun yanı sıra emziren bayanların da tüketmesi sakıncalıdır. Kanın basıncını artırabildiğinden çok tüketildiğinde yüksek tansiyona neden olur. Ayrıyeten kan inceltici ilaç kullananlarında uzak durması gerekir. İçerdiği unsurlar güçlü olduğundan bir uzmana başvurulması daha yararlıdır. Aksi halde yararlı olan özellikleri bile önemli hastalıklara neden olur. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.