İncirin yararları nelerdir? İncir sütü ve kuru incir faydaları nelerdir

İncirin yararları nelerdir? İncir sütü ve kuru incir faydaları nelerdir

İncirin yararları nelerdir? İncir sütü ve kuru incir faydaları nelerdir Tezgahlardaki yerlerini almaya başlayan incirin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Hem ilaç hem kozmetik endüstrinde ham unsur olan incir hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Yaş olduğu üzere kuru halde de tüketilebilir. Güçlü bir lif kaynağıdır. Bu yüzden uzun mühlet tok fiyat. Pekala İncirin yararları nelerdir? İncir sütü ve kuru incir ne işe fayda?

Çoğunluk olarak kuru olarak da tüketilen incir; antioksidan, lif, mineraller ve vitaminler bakımından epeyce güçlü bir meyvedir. Kendine has sütü olan bu besin kozmetik eserlerinin ham hususunda kullanılır. Uzmanlar, varlıklı içeriğe sahip bu besini yaz aylarında sistemli tüketilmesinin, bağırsak hastalıkları riskini azaltığını vurguluyor. Bunun yanı sıra içerdiği az kalori ve yüksek gücü sayesinde de diyet yapanların listesinde birinci sıralarda yerini alınması gerektiğini öneriyor. Akdeniz ülkelerinde çoğunlukla bulunan incir, ağaçta yetişen meyve kategorisinde yer alır. Dutgiller ailesine ilişkin olan incirin 800 çeşidi bulunmaktadır. Yeşil olarak yetişen güneşte kaldıkça kızaran incir yüksek ölçüde doğal şeker barındırır. Dünya’da üreticilik bakımından ülkemiz birinci sırada yer alır. Kurutulup kuruyemiş olarak tüketilen incir pasta ve tatlıları ham unsurudur. Kur’an-ı Kerim’de yer alan zeytin ve incirin yaşlanmayı geciktirdiği ve bedenin hücrelerini yenilediği herkes tarafından bilinir. Japon bilim adamları da bu durumu keşfettikten sonra insanların bunu bir hayat ideolojisi olarak yapmalarını zira bu ikilinin birçok yararı olduğunun altını çizmiştir. Uzmanlar her gün tertipli bir halde 7 zeytin ve 1 incir tüketildiğinde ne üzere yararlar sağladığını açıkladı.

İncirin yararları nelerdir? İncir sütü ve kuru incir faydaları nelerdir
İncirin yararları nelerdir? İncir sütü ve kuru incir faydaları nelerdir

İNCİR SÜRÜ NE İŞE FAYDA?

Olgunlaşmamış incirin yaprak ve kökü ortasında çıkan beyaz sıvıya incir sütü denir. Asidik özelliği olan bu süt, birebir vakitte güçlü bir mikrop öldürücüdür. Eski çağlardan bu yana incir sütü cilt hastalıklarında kullanılmıştır. Bilhassa siğil ve dolama üzere iltihaplı rahatsızlıklara doğal ilaçtır. Bunun yanı sıra kulak etrafına sürüldüğünde kulak etrafında biriken ihtimali olan bakterileri azaltır. Yapılan araştırmalarda incir sütünün cilt lekelerini açmada da tesirli olduğu ortaya çıkarıldı. Parlaklığı artırarak cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar.

KURU İNCİRİN YARARI NEDİR?

Yapılan araştırmalara nazaran kuru halinin yaş haline oranla daha yararlı olduğu tespit edilmiştir. Bilhassa kalsiyum bakımından inanılmaz güçlü olan kuru incir bağışıklık, hudut, sindirim ve kemik sistemi için epey yarar sağlar. Uzmanlar uzun periyodik tok tuttuğundan sahurdan evvel bir kaç tane kuru incir tüketilmesi gerektiğini tavsiye eder. Bu sayede oruç boyunca bireye hem güç hem de tokluk hissi verir. Antioksidan bakımından da güçlü olması kalp ve damar hastaları içinde doğal ilaç vazifesi görür. Yapılan birtakım başka araştırmalarda kuru incirin bilhassa göğüs kanserine taban hazırlayan süreci ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir.

 İNCİRİN YARARLARI NELERDİR?

Doğal antibiyotik olan incir, bağışıklık sistemini ziyanlı hücrelere karşı güçlendirir. İçerdiği potasyum sayesinde günde tüketeceğiniz 4 tane incir yüksek tansiyonun yaşanma riskini azaltarak kalp sıhhatini korur.

K vitamini bakımından varlıklı olan incir kemikleri güçlendirerek kırılganlıklarını azaltır. Ayrıyeten kemik ve kas dokularında bulunan kolajen oranını dengeleme tesirlidir. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik hastalıkları maniler.

Yaz aylarının yanı sıra kış aylarında da tüketilmesi gereken incir, üst teneffüs yollarının neden olduğu beden ağrılarına düzgün gelir. Ilık bir bardak su, incir ve balı mikserden geçirerek tüketirseniz boğaz enfeksiyonunu büyük oranda azaltmış olursunuz.

İncirin yararları nelerdir? İncir sütü ve kuru incir faydaları nelerdir
İncirin yararları nelerdir? İncir sütü ve kuru incir faydaları nelerdir

Kozmetik eserler ve boyalardan kaynaklı zayıflayan saç köklerini güçlendirmek için incir yararlıdır. İçerdiği magnezyum sayesinde saçın hacmini artırır. Doğal yollarla yapılmış incir şampuanlarını kullanabilirsiniz.

Bedene olduğu kadar cilde de yararı var. İçerdiği antioksidan sayesinde ciltte oluşan akne ve sivilcelerin oranını azaltarak cilde daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. Taze inciri mikserden geçirin, püre haline gelen inciri cildinize maske olarak uygulayınız. 20 dakika sonra soğuk su ile durulayınız.

7 ZEYTİN 1 İNCİR İLE ZAYIFLANIR MI?
İncirin yararları nelerdir? İncir sütü ve kuru incir faydaları nelerdir
İncirin yararları nelerdir? İncir sütü ve kuru incir faydaları nelerdir

100 GRAM İNCİRİN İÇERDİKLERİ

Kalori – 1041

Protein – 3.30 gram

Kalsiyum – 162 miligram

Yağ – 0.93 gram

Karbonhidrat – 63.87 gram

Lif – 9.8 gram

Şeker – 47.92 gram

Magnezyum – 60

Potasyum – 680 miligram

C vitamini -1.2 miligram

B6 vitamin – 0.106 miligram

HER GÜN 7 ZEYTİN 1 İNCİR YERSENİZ NE OLUR?

İki besinde çok güçlü antioksidan olduğundan bedenin gün uzunluğu temizlenmesini takviyeler. Böylelikle bedenin genç hücrelerinin sayısını artırarak yaşlanmayı geciktirir.

Zeka gelişiminde katkı sağlayarak beyin hücrelerinin sıhhatini korur. Uzmanlar bilhassa gebe ve gelişim çağındaki çocukların tertipli bir halde bu besinlerden tüketilmesini tavsiye eder.

Hudut hücrelerini yenilediğinden ruhsal sorunların yaşanma mümkünlüğünü da azaltır. Bilhassa depresyon ve kişilik bozukluğu üzere sonu intiharla biten rahatsızlıklara âlâ gelir.

Laktoza alerjisi olan şahısların kalsiyum unsurunu depolamasının en doğal yolu bu ikilidir.

Gün içerisinde yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra gün içerisinde tokluk hissini de artırdığından kilo almayı da maniler.

Günde 2 kez sabah kalkar kalkmaz ve gece yatmadan uygulanmalıdır. Bu vakitler bedenin yenilenme saatleridir.

Kan şekerini dengelediğinden şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir ikilidir.

Bağışıklığı güçlendirdiğinden kansere yakalanma oranını azaltır. Karaciğer, akciğer ve göğüs kanserlerinin hücrelerini azaltığı yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur.

Bu uygulamada incirin kuru olup olmaması kıymetli değildir. Kür tesirini 21 gün sonra gösterir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.