İlaçların işe yaradığını düşünmek! Plasebo tesiri nedir? Plasebo tesirini kimler yaşar?

İlaç kullananların yaşadığı sendrom niteliği taşıyan plasebo tesirini sizler için ayrıntılı araştırdık. Ruhsal meseleler ortasında giren plasebo tesiri, kendini hasta hisseden birinin kullandığı ilacın yeterli geleceğine kendisini inandırarak içmesi durumuna denir. Lakin bu durum önemli ruhsal ve fizyolojik hastalıkların doğmasına neden olur. Pekala Plasebo tesiri nedir ve belirtileri nelerdir?

Toplumun yüzde 70’inde görülen plasebo tesiri günümüzde yaşanan pandemi süreciyle giderek arttı. Covid -19 virüsünün neden olduğu gribal enfeksiyonun yol açtığı pandemi ile birlikte beşerler ilaç kullanarak virüsten korunacaklarına inanmaya başladı. Lakin bu durum ruhsal bir tesirdir. Yüzyıllardır kişi bir uzman tavsiye etmezse bile bilinen rastgele bir ilacın yaşanılan sıhhat durumuna güzel gelmesini düşünülmesi ruhsal bir sıkıntıdır. Plasebo tesiri denilen bu sendrom, ilacın tesiri olmamasına karşın varmış üzere hissettirir. Kişi beyinsel olarak ilacın hastalığı bitirdiğine inanıp rahatlar. Bu sendromla ilgili birinci defa 1996 yılında 56 öğrenciden oluşan bir küme üzerinde deney yapıldı. Yapılan deneyde ağrı kesici tesiri olduğu söylenen bir krem öğrencilerin ellerine sürüldü. Daha sonra sert bir cisimle ellere vuruldu. Fakat ağrı kesici kremin tesirini güçlü olduğunu hissedenler cismin neden olduğu ağrıyı hissetmediğini söyledi. Deney sonrası birtakım uzmanlar hastaları için bu durumu kullandı. Rastgele bir ağrısı olmadığı halde ısrarla hasta olduğunu söyleyen şahıslar için uzmanlar çoklukla tesiri düşük ilaçlar vererek hastalarının ruhsal olarak rahatlamalarını sağlar. Bunun yanı sıra kişi de yaşadığı sıhhat probleminde birinin önerdiği rastgele bir ilaç ya da doğal hazırlanan ilacın hastalığına şifa olduğunu düşünerek kullanılır. Bu da kısa müddetliğine olsa yaşadığı ağrıları hafifletir. 

PLASEBO TESİRİ NEDİR? PLASEBO TESİRİNİ KİMLER YAŞAR?

Kısaca anlatılırsa plasebo ağrının tesiri azaltılmak için uygulanan ruhsal bir olgudur. Kişinin yaşadığı hastalığın semptomları hafifletilir. Tesir kısa periyodiktir. Bu tesir önemli hastalığı olanlardan fazla daima kendini hasta hisseden fakat fizyolojik olarak bir hastalığı olmayan bireylere uygulanır. Tedavi tekniği değildir. Geçiştirme ya da etkiyi azaltma olarak görülen plasebo psikoloji de sendrom kümesinde yer alır. Hasta beynindeki uyarıcı sayesinde güzel olduğunu hisseder. Acı eşiği yükseltir. Plasebo tesiri birebir vakitte bir öğrenme marifetidir.

“Bu ilaç ağrıma yeterli gelir”

“Trafik ışıklarını değiştirmek için kullanılan düğme”

“Kahve ya da çay içersem uykum kaçar” 

“Asitli içecekler mideyi ağrıtır”

“Yağmur sesi dinlenmeye yeterli gelir”

“Asansörlerde bulunan kapama açma düğmesinin içe yarayacağını düşünme” 

Bu üslup uyaranlara da plasebo tesiri denir. Yani sonradan öğrenilen ve işe yaradığına yüzde yüz emin olunan durumlar plasebo tesiri içinde ele alınır. 

PLASEBO TESİRİ HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR VE NELERE YOL AÇABİLİR?

Önemli bir hastalığı olmayan bireylere uygulandığında rastgele bir sorun teşkil etmez. Fakat birtakım beşerler uzmanlara istişareden kendi kendine fark etmeden plasebo tesirini uygular. Bu da yaşadıkları hastalığın ciddiyetini tetikleyebilir. Örneğin daima başı ağrıyan bir insanın rastgele birinin teklifiyle kullandığı ilacın başının ağrısını geçirdiğine inanır. Ama daima olarak baş ağrısı tekrarlanır. Bu da altta yatan önemli bir hastalığın olduğuna işaret eder. Geç tedavi sonucu olumsuz durumlara doğurabilir. Bu yüzden bu şekil uygulamalardan evvel kesinlikle bir uzmana danışılması gerekir. Bunun tam aksisi de yaşanabilir. Depresyonda olduğunu hisseden biri kendisine yağmur sesinin uygun geldiğini düşünerek bu sesle rahatlar. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.