Her 3 çocuktan 1’i yaşıyor! Yaz alerjilerini tetikleyen 8 kusurlu alışkanlık

Tüm yaş kümelerinde yaygın bir sıhhat sorunu olan alerji, çocukluk çağında daha sık görülüyor. O denli ki ülkemizde her 3 çocuktan birine ‘alerji’ tanısı konuyor. İlkbahar ve yaz aylarında en sık görülen alerjik etken ise ‘polenler’ oluyor. İlkbahar  döneminde temel olarak ağaç polenleri, yaz   periyodunda çayır- çimen polenleri ve yaz sonu ile  sonbahar periyodunda de yabani ot polenleri sorumlu oluyor.  Ayrıca her üç  dönemde de  mantarlar, böcekler, güneş ışınları ve birtakım besinler çocuklarda kıymetli alerji sebeplerini oluşturuyor. Çocukları alerjik hastalıklardan  korumanın temel  prensibi ise onları sorumlu alerjenlerden uzak tutmak. 

Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, ebeveynlerin yaz alerjisini tetikleyen kusurlardan kaçınmalarının son derece değerli olduğuna işaret ederek, “Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yaz aylarında güzel havalara aldanıp tedavilerin aksatılmaması olmalı. Ebeveynlerin acil durumda kullanılacak olan ilaçları kesinlikle yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Çünkü bilhassa astım ve alerjik nezleli çocuklarda, örneğin ağır polenle müsabaka sonrasında kriz halinde belirtiler ortaya  çıkabiliyor” diyerek çocuklarda yaz alerjilerini tetikleyen 8 kusurlu alışkanlığı anlattı:

1- Kapı ve pencereleri  açık tutmak

Sabahları 05.00-10.00 saatleri ortasında  evin kapı  ve pencereleri ile seyahat sırasında otomobilin camlarını açık tutmak, çocuğu bu saatlerde uzun periyodik dışarıya çıkarmak, açık havada ağır polen olduğu için polene maruziyeti artırıyor. Bu saatlerde konutunuzun kapı ve pencerelerini açmayın, mümkünse çocuğunuzu sokağa çıkarmayın. Çocuğunuzla dışarıya çıkmanız gerekiyorsa maske, gözlük ve şapka kullanmayı ihmal etmeyin. Otomobilin camlarını da kapalı tutun ve polen filtresini çalıştırmayı alışkanlık edinin.  

2- Çamaşırları açık havada kurutmak

Polenlerin  yoğun olduğu saatlerde çocuğun çamaşırlarını açık havada kurutmak da yapılan değerli yanlışlardan biri. Bunun nedeni ise polenlerin çamaşırlara yapışarak alerjik tepkiler oluşturabilmeleri. Çamaşırlarınızı polenlerin ağır olduğu saatlerde konutta kurutmaya itina gösterin. 

3- El, yüz ve gözleri yıkamamak

Gün bitiminde ellerin, yüzün, gözlerin ve burnun yıkanmaması, tıpkı elbiselerin giyilmeye devam  edilmesi de polenlerin bedende uzun mühlet kalmalarına neden olabiliyor. Çocuğunuzun mümkünse  her gün banyo yapmasını sağlayın ve elbiselerini değiştirin.

4- Yağmurdan çabucak sonra dışarıya çıkarmak

Yağmurdan çabucak sonra çocuğu açık havaya çıkarmamak gerekiyor. Çünkü yağmur sırasında havada  polen  sayısı azalsa da sonrasında sayısı apansız yükselebiliyor. Bu nedenle çocuğunuzu mümkünse yağmurdan bir saat sonra dışarıya çıkarın. Ayrıyeten ağır bir biçimde polenlere maruz kalmasına yol açacağı için yaz aylarında çocuğunuzun yanında çimleri biçmekten kaçının.

5- Bu saatlerde güneş altında kalmak

Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 10.00-16.00 saatleri ortasında çocuğun dışarıda olması güneş alerjisine sebebiyet verebiliyor. Münasebetiyle bu saatlerde mümkünse dışarıya çıkarmayın, mecbursanız bedenini kapatan ince ve uzun kollu kıyafetler giydirin. Çocukların güneş ışınlarını kısa bir mühlet almaları fayda sağladığı için cildine güneş kollayıcı eseri güneşe çıktıktan 15-30 dakika sonra uygulayın. Süreci her 3 saatte bir tekrarlayın. Deniz yahut havuza girdiğinizde bu süreyi dikkate almadan, eseri çocuğunuzun cildine tekrar yedirin.

6- Renkli, çiçekli kıyafetler giydirmek

Çocuklarda böcek alerjileri bilhassa yaz mevsiminde epey sık rastlanan bir durum. “Böcekler ortasında da en sık arılar, sivrisinekler ve karıncalar alerjiye neden oluyorlar” ihtarında bulunan Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, tekliflerini şöyle sıraladı:

“Arı ve öbür  böcekleri   çekebileceği için çocuğunuza açık havada  kısa kollu ve kısa paçalı kıyafetler giydirmeyin. Arıların ilgilerini çekebilecek pembe, sarı ile kırmızı üzere çiçekleri andıran renkte ve çiçekli kıyafetlerden de kaçının. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kokular olmalı. Çocuğunuza çiçek kokusu yayabilecek krem yahut kolonya sürmeyin. Bu kusurlar böceklere hassas çocuklarda öldürücü olabilecek anafilaksi tepkilerine yol  açabiliyor.”

7- Polen durumunu dikkate almamak

Seyahat sırasında gidilecek yerin polen durumunun öğrenilmemesi de tekrar kaçınılması gereken kıymetli yanılgılardan. Her coğrafik bölgenin kendine mahsus bitki çeşitliliği ve polen dağılımının olduğunu unutmayın ve bu nedenle seyahat ederken kesinlikle polen durumunu dikkate alın.

8- Emin olunmayan besinleri tüketmek 

Yaz aylarında çocukların hassas oldukları besinlerden korunmaları daha sıkıntı oluyor. Bilhassa süt ve  yumurta hassaslığı olan  çocuklarda dondurma  üzere besinlerin tüketilmesi ve otellerde besinlerin birbirine karışması  çok  sık görülen bir durum. Münasebetiyle çocuğunuz bilhassa besin anafilaksisi (ağır alerjik reaksiyon) geçirdiyse yemeklerini kesinlikle siz hazırlayın ve emin olmadığınız yiyecekleri ona vermeyin.  

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.