Güçlü vitamin besini: Kakulenin yararları nelerdir? Kakule çayı ne işe fayda?

Uzak doğu mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olan kakulenin insan sıhhatine da birçok yararı vardır. Bedendeki tüm toksinleri temizleyen kakule hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Güçlü bir vitamin ve mineral deposudur. Günümüzde tanınan hale gelen kakule kahveye eklenip tüketildi. Pekala kakulenin yararları nelerdir? Haberin ayrıntısında kakuleye ilişkin merak edilenleri bulabilirsiniz.

Vitamin ve mineral desteği olarak tüketilen kakule zencefil ailesine aittir. Yemeklerde ve tatlılarda baharat olarak kullanılan kakulenin ayrıyeten çayı da yapılır. Hindistan, Malezya ve Nepalüzere ülkelerde yaygın tüketilen kakule çoklukla baharat olarak kullanılır. Bu ülkelerden öbür ülkelere ithal edilen bitki tat vermek maksatlı çabucak hemen her alanda kullanılır. Ülkemizde yetişme şartları bulunmayan kakule ithal edilerek marketlerde satılır. Yıl uzunluğu yeşil kalan kakule bitkisi çiçek açtıktan sonra sarı bir tonda da görülür. İçeriğinde A, C vitaminlerinin yanı sıra sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, fosfor ve magnezyumüzere hususlar barındırır. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde de bedendeki tüm toksinleri idrar ve dışkılama yolu ile atar. Nepal, Vietnam, Kmboşya ve Sri Lanka üzere ülkelerde sıkça kullanılır. Bu ülkelerde kıymetli konuklara kakule çayı ikram edilmesi gelenektir. 

KAKULE KULLANIM ALANI

Türk kahvesi sevenler için farklı bir lezzet olan kakule, imal esnasında öğütülerek eklenir. Yapanların birçok kahvenin makine yerine cezvede yapılmasının daha hoş olduğunu söylüyor. Kahveye kattığı aroma ve beğenilen kokunun yanı sıra daha yararlı hale gelir. Bunun yanı sıra toz hale gelen kakule keklere eklenebilir. 

KAKULENİN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği fosfor sayesinde mide asidini düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. Besin atıkları sonrası mide ve bağırsaklarda oluşan gazın giderilmesini sağlar.

Uzmanlar adet devrindeki bayanların şiddetli sancılarını azaltmak içinde kakulenin tesirli olduğunu vurguluyor. 

Ruhsal durumlarla baş etmede yardımcı olur. Bilhassa korku, depresyon, panik atak ve gerilim üzere rahatsızlıklar için gece yatmadan evvel bir bardak kakule çayı içilmesinde yarar var. 

Kandaki faydalı hücreleri dengeleyerek yüksek tansiyon riskini azaltır. Ayrıyeten damarların tıkanmasını da engelleyen kakule kap rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır. 

Antimikrobiyal özelliği sayesinde bedendeki iltihapları temizler. Kas ve kemiklerdeki ödemin yaşanma ihtimalini azaltır.

  Tıpkı vakitte ağız içerisindeki enfeksiyonları azaltarak dişlerin çürümesini ve ağız kokusunu pürüzler. 

Mevsim geçişlerinde ortaya çıkan üst teneffüs yolu hastalıklarına bağlı oluşan boğaz iltihaplanmalarına da yarar sağlar.

Yüksek magnezyum sayesinde kandaki şekeri istikrarlar. Bu nedenle diyabet hastalarının tüketmesi gereken besinlerin başında gelir. 

Yapılan araştırmalarda kakule tohumunun içerisinde bulunan anti-inflamatuar bağışıklığı güçlendirerek kanser hücrelerini azaltır.

KAKULE ÇAYI NE İŞE FAYDA?

Kaynamış bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı kakule tozu atınız. 10 dakika demlenmeye bırakınız. Süzdükten sonra bir çay kaşığı bal ekleyerek içiniz. Kakule çayını bilhassa ağır iş temposundan sonra bir bardak tüketilerek azalan serotonin hormonunun yükselmesine yardımcı olur. Birebir vakitte baş ağrısını azaltır. Adet periyotlarında yaşanan şiddetli kramp ağrılarının yaşanmasını önler. Mide bulantısı üzere durumlarda tüketilmesi tavsiye edilir. Diş enfeksiyonun çoğalmasının önüne geçer. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.