Güçlü ağrısı kesici etikili Karanfilin yararları nelerdir?

Güçlü ağrısı kesici etikili Karanfilin yararları nelerdir?

Güçlü ağrısı kesici etikili Karanfilin yararları nelerdir?.. Asırlardır yaraların tedavisinde kullanıllan karanfil, güçlü ağrı kesici besinler ortasında yer aldı. Bunun yazı sıra günümüzde yemek yerlerinin çıkışında ağız kokusu için ikram edilen karanfilin insan sıhhatine binbir yararı vardır. Enfeksiyon azaltıcı ve mikrop öldürücü tesiri olan karanfil hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Karanfilin yararları nelerdir?

Karanfil denilince birinci akla gelen çiçek formudur. Lakin karanfil baharat çeşidi de bulunur. Yüzyıllardır alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılan karanfil baharatı, bilhassa ağız ve diş sıhhatine olumlu katkı sağlar.Karanfil baharatı “Syzygium aromaticum” ağacından elde edilir. Anavatanı Endonezya’dır. Tarihi kaynaklara nazaran Çin İmparatorluğunda, İmparator kendisiyle görüşmek için gelen elçilere bu baharattan ikram edermiş. Antik Yunan ve Mezopotamya tarihinde ise karanfil çabucak hemen her alanda kullanılırmış. Günümüzde ise restoran çıkışlarında ikram edilen karanfil çubukları ağzı kokusunu gidermek için verilir. Ayrıyeten sindirimi kolaylaştıran bu mucize Asya ülkelerine mahsus baharlardan biridir. İlaç ve kozmetik fabrikalarından ham unsur olarak kullanılan karanfil, 13. yüzyılda  tüm dünyada yayılmıştı. İçerdiği anti-mutajenik ve anti-mikrobik unsurları sayesinde birçok hastalığa güzel gelir. Tıpkı vakitte kimi hastalıklarında tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılır. Küçük ağaç kolları görünümüne sahip karanfil kullanım alanına nazaran toz olarak da tüketilir. Birtakım uzmanlar bilhassa sindirim sorunu yaşayan şahıslara karanfil suyunu önerir.

KARANFİLİN YARARLARI NELERDİR? HANGİ HASTALIKLARA ÂLÂ GELİR?

Yemeklerden sonra sık sık sindirim sorunu yaşan şahıslar karanfil suyunu tüketerek bu şikayetlerini azaltabilir. İçerdiği antimikrobik husus sayesinde ağızdan başlayıp bağırsaklara kadar tüm sindirim sisteminde bulunan ziyanlı bakterileri idrar yolu ile atmaya yardımcı olur.

Karaciğer bedende yağ ve toksin depolanmasına müsaade vermeyen nemli bir organdır. Lakin çeşitli nedenlerden ötürü deforme olan karaciğere dayanak emelli karanfil suyu tüketilebilir Karanfil fazla yağlanmayı ve toksinlenmeyi atmada karaciğere büyük yarar sağlar. Birebir vakitte cildin yenilenmesi konusunda da kıymetli bir baharattır.

Güçlü ağrısı kesici etikili Karanfilin yararları nelerdir?
Güçlü ağrısı kesici etikili Karanfilin yararları nelerdir?

Hidro-alkollü ekstraktları, öjenol ve flavonlar, izoflavonlar ve flavonoidler üzere hususlar içeren karanfil kemik sıhhatine birebir tesir sağlar. Bilhassa bu unsurlar ileri yaşlarda yaşanma sıklığı artan kemik erimesini önler. Kemiklerin içerdiği kalsiyum ve potasyumu depolayarak daha güçlü olmasını takviyeler.

Güçlü bir antioksidan olduğundan bağışıklığa da olumlu tesirleri vardır. Beyaz kan hücrelerini de artırarak hastalıklara karşı bedeni adeta bir müdafaa kalkanı haline getirir. Beyaz kan hücrelerinin artması birebir vakitte kansızlığın azalmasını da sağlar.

Güçlü ağrısı kesici etikili Karanfilin yararları nelerdir?
Güçlü ağrısı kesici etikili Karanfilin yararları nelerdir?

Yapılan bir deneyde karanfilin içerdiği anti-inflamatuar unsurunun ağrıyı saniyeler içerisinde azaltığı tespit edilmiştir. Bitkisel uzmanlar bilhassa baş ağrısı ya da üst teneffüs yolları hastalıklara bağlı gelişen ağrılarda karanfil suyunu  tavsiye eder. Karanfil suda kaynadığı sırada çıkan buharda 10 dakika bekleyerek baş ağrısını azaltabilirsiniz. Ayrıyeten diş eti ve aft üzere hastalıklarında neden olduğu ağrıyı dakikalar içerisinde azaltır. Karanfil suyu ile tertipli gargara yaparak hem bu hastalıkları önlemiş olursunuz hem de bu hastalıkların faktörlerini azaltmış olursunuz.

Güçlü ağrısı kesici etikili Karanfilin yararları nelerdir?
Güçlü ağrısı kesici etikili Karanfilin yararları nelerdir?

Yapılan öbür bir araştırmada karanfilin akciğer kanserinin birinci evresinde epey tesiri olduğu gözlemlenmiştir. Birebir vakitte kandaki şeker istikrarını koruyan karanfil şeker hastalarına da yararı vardır.

Karanfil suyu saça ya da cilde direk olarak uygulandığında buralarda yaşanan deformasyonları azaltır. Yıpranmış, dökülen ve kepeklenmiş saçlara uygulandığında daha canlı ve parlak bir tesir sağlar. Cildin yenilenmesini destekleyerek kırışmasını ve yaşlanmasını önler.

NİZAMLI KARANFİL SUYU TÜKETİRSENİZ…
KARANFİLİN ZARARI VAR MIDIR?

Çok güçlü hususlar içerdiğinden alternatif tıpta sıklıkla kullanılır. Rastgele kesin bir yan tesiri yoktu. Lakin her besin üzere karanfilde dozunda tüketilmeli. Bunun yanı sıra tomurcuk halinde olan karanfil baharatı rastgele bir olumsuz tesir sağlamazken yağı alerjik tepkiye yol açabilir. Bu yüzden yüksek dozda tüketilmesi uygun değildir. Gebe ve çocuklar için kesinlikle bir uzmana danışılması gerekir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.