Görme kaybı hipofiz tümörünün habercisi olabilir

Görme kaybı hipofiz tümörünün habercisi olabilir

Görme kaybı hipofiz tümörünün habercisi olabilir Medicana Bahçelievler Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kınalı, “Hipofiz tümörü, hormon salgılayabilir yahut salgılamayan tümörler olabilmektedir. BU tümörlerde belirtiler; baş ağrısı, halsizlik ve görme alanı bozukluklarıdır” dedi. Hipofiz bezinin beynin taban bölgesinde, Türk eğeri ismi verilen kemik yapının içinde bulunan bezelye büyüklüğünde, hormon salgılayıcı bir organ olduğunu aktaran Kınalı, bu organın salgıladığı hormonlarla öteki organlar ve dokular üzerinde tesirlerde bulunduğunu söyledi.

Büyüme, gelişme ve üreme işlevlerini da denetim eden hipofiz bezinin bedenin ana salgı bezi olduğunu, öteki hormonların salınmasını öbür organlar üzerinden düzenlediğini anlatan Kınalı, şunları kaydetti: “Hipofiz tümörü, hipofiz bezinden köken alan kitlesel doku bozukluklarına verilen isimdir. Bu tümörler hormon salgılayabilir yahut hormon salgılamayan tümörler olabilmektedir. Büyük çoğunluğu yavaş büyüyen uygun huylu kitleler olmakla birlikte bedenin öbür kısımlarına sıçramazlar, lakin lokal olarak büyüme göstererek komşu anatomik yapılara uyguladıkları bası tesiriyle kimi belirtiler oluşturabilirler.

Hipofiz tümörlerinde belirtiler nelerdir? Baş ağrısı, halsizlik, görme alanı bozuklukları, görme netliğinde bozulma, göz hareketlerinde kısıtlılık, çift görme, göz kapağında düşüklük, burundan sıvı gelişi, açıklanamayan kilo kaybı yahut çok kilo alımı.

Hormonların çok salgısına bağlı ikincil bulgular ise; bayanlarda göğüs başından süt gelmesi, göğüslerin büyümesi ve hassaslaşması, erkeklerde cinsel sorunlar, jinekomasti (meme başında büyüme), boyun çok uzaması (gigantizm – devlik), beden hallerinde bozulma (karın etrafında mor renkli çizgiler, el-ayak çene üzere uzuvların büyümesi, sırt üst kısmında şişkinlik ve kilo artışı) ve adet düzensizliği, erken menopoz, adet kesintisi ve kısırlık olarak sıralanabilir.”

Görme kaybı hipofiz tümörünün habercisi olabilir
Görme kaybı hipofiz tümörünün habercisi olabilir
“İyi huylu tedavi gerektirmeyen doku bozuklukları mevcut”

Kınalı, hipofiz tümörlerinin teşhisinin; hormonal testler, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MrG) ile konulabildiğini tabir ederek, şu bilgileri verdi: “Hipofiz tümörü tedavisinde birçok tedavi seçeneği bulunmakla birlikte tedavi seçenekleri, hipofiz tümörünun yerine, cinsine, büyüme haline ve büyüklüğüne nazaran değişir. İlaç tedavisi, endoskopik cerrahi tedavi, mikroskopik cerrahi tedavi ve Gamma-Knife tedavi ile tedaviler mümkündür. Hipofiz bezinden kaynaklanabilecek çeşitli düzgün huylu tedavi gerektirmeyen doku bozuklukları mevcut olup bunlar ekseriyetle gelişimsel olarak oluşan kistik kalıntılar olmaktadır. Bu doku bozukluklarının takipleri daha uygun olacaktır.”

Çeşitli tedaviler mümkün

Kınalı, hipofiz tümörlerinin burun deliklerinden girilerek baş tabanına yani hipofiz bölgesine ulaşılarak, kafatasında rastgele bir insizyon yapmaksızın uygulanan cerrahi usulü olduğunu söyleyerek, tümör fazla büyümeden müdahale edilmesi halinde, burundan girilerek, kamera eşliğinde daha yakın ve geniş açılarla gözlemleme sağladığını kaydetti.

Op. Dr. Burak Kınalı şöyle devam etti: “Burun deliklerinden girilerek hipofiz bölgesine ulaşma tedavisi, cerrahi sonrasında ekseriyetle buruna tampon bile koymaya gerek kalmadığı için hastalar açısından büyük kolaylık sağlayan cerrahi yaklaşımdır. Hastane yatış müddetlerini de kısaltmaktadır. Her cerrahide olduğu üzere bu cerrahiye has de bir kadro riskler bulunmaktadır, lakin cerrahi tecrübe bu noktada en değerli rolü oynamaktadır. Kitlenin büyüklüğüne ve yerine nazaran kombine (ikili) yaklaşımlar ve ya mikroskobik cerrahi (kafatasını açarak) yaklaşımlar gerekli olabilmektedir. Cerrahi sonrasında hastalar hormonal yetmezliklere bağlı olarak ve ya tümörün baskılanması ismine ömür uzunluğu tedaviler alabilmektedirler.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.