Göğüs kanseri nasıl anlaşılır? Göğüs kanseri belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Göğüs kanseri nasıl anlaşılır? Göğüs kanseri belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Göğüs kanseri nasıl anlaşılır? Göğüs kanseri belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Erkeklere oranla bayanlarda daha fazla görülen göğüs kanseri günümüzde yüksek oranda görülen kanserler ortasında yer alır. Geçmişe oranla vefat oranının azaltılmaya çalışıldığı göğüs kanseri hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala göğüs kanseri nasıl olur? Göğüs kanseri belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Haberin ayrıntısında göğüs kanserine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Göğüs dokusundaki hücrelerin çeşitli sebeplerden dolayı mutasyona uğramasıyla oluşan tümöre göğüs kanseri denir. Oluşan tümör evvel ortaya çıktığı dokuyu sonra etrafına sıçrayarak tüm bölgeye ziyan verir. Erken tedavi edilmediğinde uzuv kaybına yol açan göğüs kanserinin yıllar evvel epey güç bir tedavi süreci vardı. Fakat gelişen teknoloji ve şuurlu insan sayısı ile erken evrede teşhis edilmeye başlandı. Bayan hastalığı olarak görülse de aslında göğüs kanseri yüzde 1 oranda erkeklerde de görülür. 40 yaş sonrası görülme sıklığı artan göğüs kanseri, genetiksel, sıhhatsiz beslenme ve makûs alışkanlıkların tetiklediği önemli bir rahatsızlıktır. Süt kanallarındaki hücrelerin deforme olması sonrası göğüs lenflerine dağılmasıyla kanser riskini artırır. Şimdi küçük bir kitle halinde teşhis edildiğinde tedavisi daha kolay olan göğüs kanseri hastanın beden yapısına da önemli hasarlar bırakabilir. İki tip göğüs kanseri vardır. Birincisi noninvaziv oburu ise invazivdir. Noninvaziv yayılma göstermez. Tedavi sürecinden de çabucak olumlu sonuçlar vererek beden bozulmasının önüne geçer. İnvaziv ise kanalları tıkayan çabuk yayılır. Görüldüğü göğüs dışında öteki göğse kadar yayılabilir. Türkiye’deki kanser istatistiklerine nazaran de göğüs kanseri bayanlarda en sık görülen kanser olup, bayanlarda gelişen tüm kanserlerin yüzde 25’ini oluşturuyor. Yürekleri ferahlatan haber ise tedavideki büyük gelişmeler sayesinde erken teşhis konulduğunda göğüs kanserinde tam şifa sağlanabilmesi… Bahisle ilgili  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Pelin Basım, muhabirimiz Müge Çakmak’ın sorularını yanıtladı.

GÖĞÜS KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göğüs etrafında hissedilen hareketli kitle

Göğüsler ortasında görülen asimetrik bozukluk

Göğüsün ve göğüs ucunda kırışıklık

Göğüs etrafında kızarıklık ve egzama gibisi yaralar

Göğüs ucunun istikametinin bozulması

Şiddetli göğüs ağrıları ve koltuk altına hakikat sertlik

Göğüs formunda sistemsiz şişlik üzere belirtilerle kendini gösterir.

GÖĞÜS KANSERİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?
GÖĞÜS KANSERİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

GÖĞÜS KANSERİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Erken periyot fark edilen kanserin tedavisi epeyce kolaydır. Bu yüzden aile hikayesinde olanların değil herkesin kesinlikle altı ayda bir tüm denetimleri yapması gerekir. Muayene bu bakımdan kıymetlidir. Ayrıyeten şuurlu insanlarında kendi kendilerini denetim etmesi kanserin yayılmasını engelleyebilir. Birinci evresinde fark edilen göğüs kanserinde ilaç tedavisi uygulanarak hücreler yenilenir. Öbür evrelerde ise tabip daha farklı formüller uygular. Bazen tümörün yayılmaması için uzuv olduğu üzere alınır.

GÖĞÜS KANSERİNDEN KORUNMA YOLLARI
GÖĞÜS KANSERİNDEN KORUNMA YOLLARI

GÖĞÜS KANSERİNDEN KORUNMA YOLLARI

Erken müdahale edilmediğinde bilhassa kalça ve omurga kemiklerinin yanı sıra akciğer ve karaciğere kadar önemli rahatsızlıklara yer hazırlar. Bu yüzden uzmanlar çabucak hemen herkesin tehlike altında olduğu göğüs kanseri için kimi açıklamalarda bulundu. Hayat üslubunun kanserin oluşması, çoğalması ve yayılmasında tesirli olduğunu vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Rafet Yiğitbaşı, önüne geçmek için kimi tekliflerde bulundu.

Aile hikayesinde kanser olup olmadığı denetim edilmeli.

Günümüzde çalışma kurallarındaki ağır kurallar kişinin gerilim oranını artırır. Bu durum kanser hastalıklarına basitçe davetiye çıkarır. Gerilimden uzak daha sağlıklı ortamlar seçilmeli.

En kıymetli durum beslenmedir. Sıhhatsiz beslenme yalnızca göğüs kanseri değil başka tüm kanserleri tetikler bu yüzden uzmanlar şahısların antioksidan oranı yüksek ve vitamin mineral açısından güçlü bir beslenme metodu tavsiye eder.

Nizamlı yürüyüş ve yüzme tüm hudut sistemini hareketlendirdiğinden hücrelerin deforme riskini azaltır.

Kozmetik ve kimyasal içeren eserlerden uzak durmakta yarar var.

Kafein ve nikotin unsurların hücrelerin mutasyona uğrama oranını artırır. Bu unsurları içeren besinler tüketilmemeli.

20 yaşlarından sonra sistemli olarak elle denetim yapılmalı ve kişinin en az bir defa tüm denetimler için uzmana başvurmalı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.