Fazla kilonuzun nedeni horlamanız olabilir

Fazla kilonuzun nedeni horlamanız olabilir

Fazla kilonuzun nedeni horlamanız olabilir Sağlıklı kilo kaybının lakin istikrarlı diyet, sistemli idman ve kaliteli uyku ile sağlandığına dikkat çeken Prof. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu, “Özellikle horlama üzere uykunun yapısını bozan durumlar varsa fazla kiloya neden olabilir. En yaygın yanılgı; kilo verirsem horlamam geçer yanılgısıdır. Ya o kilolar horlamanıza bağlı meydana geliyorsa?” dedi.

Prof. Dr. Akkoyunlu “Uyku; hafıza yapılanmasından, el marifet ve yeteneklerine kadar, kalp ritim düzenlemelerinden, tansiyon düzenlenmelerine kadar birçok hayati işlevin dengelendiği bir dönemdir” sözlerini kullandı.

Fazla kilonuzun nedeni horlamanız olabilir
Fazla kilonuzun nedeni horlamanız olabilir

Hormonları da etkiliyor

Uykunun hormonlar ve kilo üzerinde de tesiri bulunduğunu belirten Prof. Dr. Akkoyunlu, uyku sırasında birtakım hormonların salgılandığını söz ederek şöyle devam etti: “Bununla birlikte gün içinde salgılanan kimi hormonlar, geceleri ya kesilir ya da salgılanma seviyesi azaltılır. Bu hormonların salınımının sağlıklı bir uyku ile birlikte düzenlenmesi vücudun yenilenmesi, yaşlanmanın geciktirilmesi ve kalori harcanmasını, kilonun dengelenmesini sağlar. Vaktinde ve sağlıklı bir uyku sırasında meşhur memnunluk hormonu melatonin ile açılış yapılır ve akabinde leptin, gerlilin, NPY dediğimiz hormonlar salgılanır. Bu hormonlar kilomuzun dengelenmesi için bir dizi işlev görürler.”

Gece acıkma uykusuzluk ihtarıdır

Prof. Dr. Akkoyunlu, gece geç saatlerde acıkanları uyararak “Aslında bu bir ikazdır; ahenge saatin geçti demektir. Acıkma hissinin azaltılması ile hormonlar kan şekerinin düşmemesi için karaciğerde biriktirilen yağ ve şekeri denetimli bir biçimde kana gönderir. Böylelikle hem kan şekerini istikrarlar hem gün boyunca almış olduğunuz kalorinin yakılmasını ve atılmasını sağlar. Bu hormonlar tıpkı vakitte insülin hormonuna takviye olarak şeker hastalığının gelişimini önlemede büyük rol oynarlar. Gereğince ve vakitli olarak uyunduğunda antrenman yapılmış üzere kalori atılımı sağlanmış olur” dedi. Sağlıklı kilo kaybı için kaliteli uykunun kıymetine değinen Akkoyunlu, şu bilgileri verdi: “Sağlıklı kilo kaybı lakin istikrarlı diyet, tertipli idman ve kaliteli bir uyku ile sağlanır. Bu kaliteli uyku yalnızca uzun uyku değil. Uygun vakitte, uygun ortamda ve sağlıklı bir uyku demektir. Bilhassa horlama üzere uykunun yapısını bozan durumlar varsa o uyku üstte söylediğimiz şeylerin hepsine neden olur. Buradaki en yaygın yanılgı; kilo verirsem horlamam geçer yanılgısıdır. Ya o kilolar horlamanıza bağlı meydana geliyorsa? O nedenle bu tıp uyku sorunları olan şahısların ferdi olarak aşabilecekleri şeylerin ötesinde muhakkak bir profesyonel dayanak alıp uyku ile ilgilenen bir göğüs hastalıkları hekimine gitmeleri gerekir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.