Farkında olmanız gereken 6 yaygın besin eksikliği

Besin eksiklikleri çeşitli yaş kümelerinde görülebilir ve çeşitli etnik kümelerde farklı olarak ortaya çıkar. Bu eksiklikler, denetimsiz bırakılırsa, önemli sıhhat problemlerine ve kimi hastalıkların riskinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle, tüm temel besinlerin alınmasını sağlayabilecek istikrarlı bir diyet izlenmesi gerekir. Besin eksiklikleri bedenin optimum büyümesini de kısıtlar. Fakat düzgün haber şu ki, besin eksiklikleri önlenebilir ve yanlışsız beslenme takviyesi ile giderilebilir. Birtakım yaygın eksikliklere ve bunları önlemenin yollarına bir göz atalım.

Yaygın besin eksiklikleri

En sık görülen besin eksiklikleri protein, A, B, C, D vitaminleri, kalsiyum, folat, iyot ve demirdir.

Protein

Protein-enerji yetersizliği, besin hususlarına erişimi olmayan büyüme çağındaki çocuklarda görülür ve ayrıyeten kaliteli beslenmeye hudutlu erişimi olan, anoreksi, depresyon yahut uzun saatler oruç tutan yaşlılarda görülür.

Çocuklarda, protein-enerji yetersizliğinin iki yaygın biçimi kwashiorkor ve marasmustur.

Marasmus: Kilo kaybı, yağ ve kas kaybına bağlıdır.

Kwashiorkor: Kilo kaybı, protein eksikliği olan fakat karbonhidratlar bakımından baskın olan diyetten kaynaklanmaktadır.

Kâfi ve istikrarlı bir diyet bu eksiklikleri önlemeye yardımcı olabilir.

Demir

Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanan eksiklikler kelam konusu olduğunda liste çok büyük. Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran ise demir anemisi hala listenin başında.

Demir eksikliği, aneminin en yaygın nedenidir ve düşük hemoglobin konsantrasyonu ile tanımlanır. Çocuklar ve gebe bayanlar, en riskli grupdur. Hamile bayanlarda anemi, hamilelik yahut doğum sırasında annenin vefat riskini artırır ve ayrıyeten düşük doğum yüklü bebeklerle sonuçlanır.

Diyet kaynakları:

Heme demir kaynakları: Kırmızı et, sakatat, kabuklu deniz eserleri biyoyararlanımı düzgün olan çok uygun hem demiri kaynaklarıdır.

Heme olmayan demir kaynaklar: Barbunya, balkabağı, susam, kabak çekirdeği, koyu yeşil yapraklılar, çörek otu, güzel heme olmayan demir kaynaklarıdır, fakat biyoyararlanımı düşüktür.

A Vitamini

A vitamini, bağışıklık işlevinden ve sağlıklı görüşten sorumlu, yağda çözünen bir vitamindir. A vitamini eksikliği körlüğe, bağışıklığın bastırılmasına neden olabilir ve bu da nüfusu enfeksiyonlara yatkın hale getirebilir. Diyette kâfi A vitamini tüketmek değerlidir. Ayrıyeten, çok A Vitamini alımının A vitamini toksisitesine yol açtığına dikkat etmek kıymetlidir.

Diyet kaynakları: Havuç, ıspanak, brokoli, kırmızı sarı dolmalık biber, balkabağı, greyfurt ve kavun üzere beta karoten bakımından güçlü parlak renkli meyveler ve sebzeler yeterli A vitamini kaynaklarıdır.

D Vitamini

Bedende steroid hormon gibisi bir fonksiyonu olan yağda çözünen bir vitamindir ve besin gen etkileşiminde değerli bir role sahiptir. D3 vitamini, düzgün kemik mineral yoğunluğunu korumak için gereken kalsiyum emiliminden sorumludur, ayrıyeten raşitizm ve osteoporozu önlemeye yardımcı olur, kırık riskini azaltır ve güçlü bağışıklık oluşturmaya yardımcı olur.

Diyet kaynakları: Balık ve balık yağı, peynir, süt, yoğurt.

B12 Vitamini

B12 vitamini yahut kobalamin, suda çözünen, vitaminlerden sorumlu bir beyin ve nörolojik fonksiyondur. Eksiklik megaloblastik anemiye, karın zarının incelmesinin görüldüğü atrofik gastrite, B12 vitamini emiliminin azaldığı ziyanlı anemiye, Crohn hastalığına, çölyak hastalığına, bakteri büyümesi yahut parazit istilasına yol açabilir.

Diyet kaynakları: Kabuklu balıklar, yumurta sarısı, süt eserleri, deniz yosunları, B12 vitamininin âlâ kaynaklarından bazılarıdır.

İyot eksikliği

İyot, metabolik değişiklikler, büyüme ve tamiratın düzenlenmesinden sorumlu olan tiroid hormonunun üretiminden sorumludur. Çocuklarda büyüme anormalliklerine ve zeka geriliğine yol açabilir.

Diyet kaynakları: Balık, yumurta ve deniz yosunu varlıklı iyot kaynaklarıdır.

Belli besin unsurlarına erişememenin tek neden olmadığına dikkat etmek çok kıymetlidir. Fazla besin tüketmek de sıhhatiniz için ziyanlıdır. Çocuklarınızın diyetine destek eklemeden evvel ebediyen bir uzmana danışın.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.