Estetik ameliyatları ve hoşluk uygulamalarında hukuksal problemler

Cilt sorunları, yaşlılık izleri, epilasyon, botoks… Hoşluk bölümü her geçen gün yeni sistemlerle farklı metotlar sunuyor ve estetik müdahaleler hem bayanlar hem de erkekler tarafından ilgi görüyor. Lakin vakit zaman istenmeyen sonuçlar da meydana gelebiliyor. Pekala bu durumda sorumluluk kime ilişkin, hangi tüzel yollara başvurulabilir? Avukat Ezgi Esnik Günay merak edilen soruları yanıtladı.

Son yıllarda ülkemizde de tüm dünyada olduğu üzere estetik cerrahi büyük ilerleme ve gelişim kaydetmiş, estetik ameliyat olanların sayısı büyük oranda artış göstermiştir. Estetik emelli tıbbi müdahaleler tedavi emelli ve güzelleştirme maksatlı olarak ayrım göstermektedir. Bilhassa geçtiğimiz hafta İstanbul’da ruhsatsız bir hoşluk merkezinde kalça dolgusu yaptıran Kübra Boyraz kötülük geçirdi. Daha sonra hoşluk merkezindeki bir bayan çalışan, Kübra’yı ailesinin konutuna götürdü. Ailesine düştüğü bilgisi verilen Kübra, kötüleşince hastaneye kaldırdı ve tıpkı gün hayatını kaybetti. 

Bir öbür hadise ise Antalya’da yaptırdığı estetik operasyonlar sonrasında alt dudağını kaybeden ve ağız içi dokularında çürüme meydana gelen bayan, “Dudağımın berbat imajı nedeniyle yakın etrafımı kaybettim. İnsanlardan çekinip, saklanıyorum. Maskeyle kendimi kamufle ederek yaşamaya çalışıyorum” demişti. Aşçılık yapan 3 çocuk annesi Songül Uzunoğlu, göz altı torbalarından kurtulmak için arkadaşlarının tavsiyesi üzerine geçen yıl şubat ayında Muratpaşa ilçesi Lara turizm bölgesindeki hoşluk ve estetik merkezine gitti. Uzunoğlu’na, göbek bölgesinden alınan yağın, yüz bölgesinin dolgusunda kullanılacağı, operasyonun çok kalıcı, ekonomik ve 2 yıl garantili olduğu söylendi.

PEKALA BU DURUMLARDA HATA KİME ILIŞKIN? HANGİ TÜZEL YOLA BAŞVURULABİLİR?

Avukat Ezgi Esnik Günay merak edilen soruları yanıtladı.

Günümüzde teknolojide yaşanan gelişmeler ve ulaşılabilirliğin artması, estetik ve hoşluk dalının daha çok büyümesine ve bu alandaki sorunların bu büyüme ile birlikte daha çok artmasına sebep olmuştur. 

Son vakitlerde hoşluk merkezleri çok fazla artmış ve insanların bu hoşluk merkezlerinde ki hizmetlere ulaşabilmesi de çok kolaylaşmıştır. Bu kolaylaşma ile birlikte ise bu hoşluk merkezlerinde sunulan hizmetler dolayısı ile hizmet alanların sorunları de artmıştır. Bu durumda hoşluk merkezlerinde hizmet alan kişi bir sorun ile karşılaştığında ne yapabilir. 


Hoşluk merkezlerinden hizmet alan kişi tüketicidir ve Tüketicinin Korunması Kanunu Kapsamında korunmaktadır. Hoşluk merkezi, verdiği hizmetin vaat edilen biçimde olmasından yani hizmetin ayıplı olmamasından sorumludur. Örneğin hoşluk merkezine müracaat yapan tüketici, aldığı hizmet dolayısı ile bir sıhhat sorunu ile karşılaşabilir, verilen hizmet kusurlu olabilir yahut parasını ödediği halde hizmet almamış olabilir. Öncelikle şunu belirtmek gerekli, hoşluk merkezine hizmet almak için müracaat yapan kişinin asli yükümlülüğü, hoşluk merkezi ile yapmış olduğu kontrat uyarınca vaat edilen vakitlerde hizmet bedelini ödemektir, aksi halde hoşluk merkezi de tüketiciye hizmet vermeyecektir. 

YANLIŞLI ESTETİK SONRASI NEREYE BAŞVURULUR?

Tüketici mukaveleye uygun olarak parasını ödemiş olmasına karşın hoşluk merkezinin sunduğu hizmeti ayıplı ifa ettiği durumlarda tüketici, hizmetin yine görülmesi, hizmet sonucu ortaya çıkan yapıtın fiyatsız tamiratı, ayıp oranında bedelden indirim yahut mukaveleden dönme haklarından birini sağlayıcıya karşı kullanmakta hürdür. Sağlayıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar sağlayıcı tarafından karşılanır. Tüketici, bu seçimlik haklarından biri ile birlikte Türk Borçlar Kanunu kararları uyarınca tazminat da talep edebilecektir. Tüketici bu türlü bir sorun ile karşılaştığında, hizmet sağlayan ile anlaşarak problemini çözemiyor ise belirlenen mali sonlar dahilinde ilçe tüketici hakem heyetine, vilayet tüketici hakem heyetine yahut Tüketici Mahkemelerine müracaat yapabilme hakkına sahiptir. 

Son vakitlerde bilhassa lazer epilasyon hizmeti alan tüketicilerde lazer epilasyon sonucu birtakım sıhhat problemlerinin olabildiğini görüyoruz. Tüketicide aldığı hizmet sonucu sıhhat sorunları oluşuyor, kişinin bedensel bütünlüğüne ziyan veriliyor ise tüketici, hizmet aldığı kurumdan ayrıyeten maddi ve manevi tazminat talebinde de bulunabilir ve dava açabilir. Bunun yanı sıra tüketici, hizmet almak için kuruma ödeme yapmış lakin hizmet alamamış yahut vaat edilen tarihte hizmete başlanmamış ise hoşluk merkezi, tüketiciden aldığı ödemeyi motamot iade etmelidir, aksi halde faizi ile iade etmek zorunda kalacaktır. 

PARA İADESİ YAPILIR MI?

Tüm bunlar yanı sıra, genel olarak tüketiciler hoşluk merkezlerine belirli tarih aralıkları ile nizamlı bir hizmet almak için müracaat yapabilmekte, alacakları hizmetin karşılığını da peşin ödemiş yahut taksit ile ödeme konusunda vaatte bulunmuş olabilmektedirler. Örneğin tüketici, hoşluk merkezi ile her ay yapılmak üzere bir yıllık cilt bakım hizmeti konusunda anlaşmış ve kontrat imzalamış olabilir. Tüketici hizmeti almaya başladıktan bir mühlet sonra aldığı hizmetten şad kalmayarak kontratını iptal etmek isteyebilir. Bu türlü bir durumda tüketiciye parasının iade edilmesi gerekecek midir? Öncelikle tüketicinin, hoşluk merkezi ile yapmış olduğu mukaveleden dönebilmesi yani ben artık hizmet almayacağım bana paramı iade edin diyebilmesi için, hoşluk merkezinin sunmuş olduğu hizmeti ayıplı olarak ifa etmiş olması gerekir. Şayet ki hoşluk merkezinin hizmeti sunar iken hiçbir kusuru yoksa tüketici kontrattan dönme hakkına sahip olmayacağından parasının iadesini isteyemeyecektir. Ama hoşluk merkezi, kusurlu tabir bulunmuş ise bu durumda ödemiş olduğu bedelin tümünün iadesini isteyebilecektir. Tüketici şayet hizmet bedelini taksitli ödeme konusunda mutabakat yapmış ise taksitleri ödemeyi bırakacak, ödemiş olduğu taksit meblağlarının da iadesini isteyecektir. 

ESTETİK KUSURLARINDA TAZMİNAT TALEP EDEBİLİR Mİ?

Tabi tüm bu açıklamalarımız yanı sıra hoşluk merkezlerinden alınan hizmet sonucunda hoşluk merkezi tüm edimlerini kusursuz bir biçimde yerine getirdiği halde kişinin beklediği karşılığı alamamasının bir hizmet kusuru olarak değerlendirilmemesi gerekir. Bu noktada estetik operasyonlar, estetik müdahaleler bu istikameti ile hizmet kontratlarından ayrılacaktır. Kişi şayet ki bir sonuca bağlı estetik operasyon için mutabakat sağlamışsa, yani bireye yapılacak operasyon sonucunda, istediği sonucu alacağı vaat edilmiş ise burada hizmet alan kişi ve operasyonu yapan kişi yahut kurum ortasında bir eser mukavelesinin yapıldığı kabul edilir.  Hoşluk emeli ile yapılan estetik operasyonlarda, hizmet alana operasyon sonrası makul bir sonuç vaat edilmiş ve operasyon sonucu hizmet alan da bu sonucu elde edememiş ise bu durumda Borçlar Kanunu çerçevesinden hizmet sunandan tazminat talebinde bulunabilecek ve tazminat istemi ile dava açabilecektir. Yani hoşluk gayesi ile yapılan estetik operasyonlarda hizmeti alan, hizmetin sunuluşu sırasında ki kusur ve eksikler, yanılgılar sebebi ile hizmet sunana karşı talepte bulunabileceği üzere hiçbir kusur yokken hizmet soncunda istediği sonucu alamamış ise, istediği sonucu alamamış olması sebebi ile de tazminat talebinde bulunabilecektir. 

Av. Ezgi Esnik Günay
Youtube: 
https://www.youtube.com/channel/UCsWuHcddhGDCiMRayjkHPkg
Instagram: https://www.instagram.com/av.ezgiesnikgunay/?hl=tr

https://ezgiesnikgunay.av.tr/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.