En kolay lavaş ekmeği nasıl yapılır? Konutta lavaş ekmeği yapmanın püf noktaları

Lavaş ekmeği, meskende kendi ekmeğini yapmak isteyenler için en lezzetli alternatiflerden biridir. Yalnızca un, tuz ve su ile hazırlanan lavaş ekmeğinin sıcak haldeyken tadına doyum olmuyor. Şayet siz de denemek isterseniz, kesinlikle tanımımızı denemelisiniz.

Geçmişten günümüze uzanan bir gelenek olan ve Erzincan’da dağ köylerinde hala kullanılan tandırlar birbirinden hoş lezzetlerin pişirilmesinde kullanılıyor. Anadolu’da yüzyıllardır kullanıldığı bilinen tandırlarda, bayanlar tarafından geceden mayalanıp sabahın erken saatlerinde hazırlanan hamurlarla Türk kültüründe geniş yer tutan lavaş pişiriliyor. Her ailenin tüketimine nazaran üretilen lavaşlar, “çırpım” ismi verilen desteler haline getirilip stoklanarak 10 gün boyunca tüketiliyor. Bayanlar lavaş üreterek hem UNESCO’nun somut olmayan kültür mirası listesine alınan lavaşı yaşatıyor hem de ekmek gereksinimini karşılıyor. 

Erzincan merkezde bir fırında çalışan 3 bayan ekmeklerini tandırdan kazanıyor. Fırında çalışarak ailelerinin geçimini sağlayan bayanlar, “Fırında çalışmak dışarıdan görüldüğü kadar kolay değil. Sabah saat 05.00’te geliyoruz. Tandırımızı yakıyoruz. Daha sonra gün uzunluğu tandırda lavaş yapıyoruz. Yaptığımız lavaşlar dışarıya satılıyor” dedi.Lavaş ekmeğini konutta kendi ellerinizle de çok kolay bir halde yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte tanımı:

 

LAVAŞ EKMEĞİ TANIMI:

MATERYALLER

500 mililitre ılık su
6,5 su bardağı un
Zeytinyağı
Tuz

YAPILIŞI

Derin bir kaseye su, zeytinyağı ve tuzu alın.

Üzerine 3 su bardağı unu ek edip bir tahta kaşık yardımıyla karıştırın.

Daha sonra kalan unu da yavaş yavaş ekleyin ve yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurun.

Hazırladığınız hamurdan orta büyüklükte bezeler alıp ve bir oklava yardımıyla ince olacak halde açın.

Tavayı ocağa alıp orta ateşte ısıtın.

Ekmeğinizi tavaya koyun ve göz göz olunca öbür tarafını çevirin.

Kurumaması için çok fazla pişirmemeye dikkat edin.

Afiyet olsun…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.