En kolay höşmerim tatlısı tarifi! Höşmerim tatlısı nasıl yapılır?

En kolay höşmerim tatlısı tarifi! Höşmerim tatlısı nasıl yapılır? Balıkesir yöresine ilişkin olduğu bilinen lakin Çanakkale ve Yozgat’ta da çok fazla yapılan Höşmerim tatlısı, birinci bakışta helva üzere görünse de içerisinde yer alan peynir mayası sayesinde adeta damaklarda iz bırakıyor. Üretimi biraz zahmetli olan höşmerim tatlısını konutta denemek isteyenler için enfes tanımımız yazımızda.

Peynir helvası olarak isimlendirilen Höşmerim tatlısı, Evliya Çelebi’nin Seyahatname isimli yapıtında geçtikten sonra Balıkesir’le özdeşleşti. İmali epey kolay ve enfes bir lezzete sahip olan bu tatlı peynirle yapılıyor. Yurdumuzun güçlü lezzetlerinden bir tanesi olan bu tatlının asıl ismi Hoşmelim’dir. Zamanla bu cümle törpülenerek höşmerim haline bürünmüştür. Orta Asya’dan gelen ve birinci olarak Anadolu Yörükleri tarafından yapıldığı bilinen Hoşmerim tıpkı vakitte Havran ilçesinin simgesidir. Yaz mevsiminde dondurmayla servis edilen höşmerim tatlısının yapıldığını lastik üzere uzamasından anlayabilirsiniz. Pekala konutta höşmerim tatlısı nasıl yapılır?

HÖŞMERİM TATLISI TANIMI:

GEREÇLER

1 litre sür
Yarım tatlı kaşığı peynir mayası
1 su bardağı irmik
3 su bardağı toz şeker
1 adet yumurta sarısı

Servisi için;

1 çay kaşığı toz tarçın

YAPILIŞI

Toz şeker ve irmiği derin bir kabın içerisinde güzelce karıştırın. Daha sonra pastörize olmayan büsbütün doğal sütü elinizi yakmayacak, ılık bir formda peynir mayasıyla bir arada 10 dakika bekletin.

İrmikli karışımı içerisine yumurtanın sarısını da ek ederek ocağa alın.

Kısık ateşte tabanını tutmaması için daima karıştırarak sütlü karışımı içerisine ek edin.

Yoğunlaşan tatlıyı sıcak bir halde isteğinize nazaran çam fıstığı ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun..

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.