En kolay et nasıl marine edilir? Et marine sosu yapmanın püf noktaları!

Lezzetli bir et pişirmek ve etin kolay pişmesini sağlamak için kesinlikle marine edilmesi gerekiyor. Et marine ederken kullanacağı sosu bilmeyenler için hem sosa ne koyulmalı hem de yumuşacık et pişirmenin püf noktaları nelerdir sizlerle paylaşıyoruz.

Bedenin en temel B vitaminini karşılayan kırmızı et, öteki besinlerden da alınan demirin sindirilmesine en büyük yardımcıdır. Türk mutfaklarında epeyce sık tüketilen ve Doğu Anadolu’daki neredeyse her yemekte kullanılan kırmızı et, gelişim çağındaki bireylerin günlük protein muhtaçlığını karşılar. Hem kültürel olarak damak zevkine uygunluğu açısından hem de etin yararları bakımından birçok yemeğe eklenen kırmızı et pişirirken kesinlikle dikkat edilmesi gereken kimi noktalar var. Nefis ve yumuşacık bir formda pişmelerini sağlamak için kesinlikle marine edilmesi gereken kırmızı et, marine edilerek pişirildiğinde damaklardan uzun bir mühlet lezzeti gitmiyor. Gelin birlikte enfes bir et marine sosu hazırlayalım:

KLASİK ET MARİNE SOSU TANIMI

Derin bir kabın içerisine zeytinyağınızı alın. İçerisine iri çekilmiş karabiber ya da tane karabiber ek edin. Yeniden birebir formda iri taneli tuzu ekleyin. İri taneli tuzunuz yoksa olağan sofra tuzu da kullanabilirsiniz. Yaklaşık 100 ml’lik sıvılar için 1 çay kaşığı karabiber, 1,5 çay kaşığı tuz kâfi olacaktır. Sıvılarınızın ölçüsü artarsa tuz ve baharat oranını da buna bağlı olarak değiştirebilirsiniz. Akabinde sarımsak, dilerseniz de limon suyu ek ederek güzelce karıştırın. Etinizin üzerine bu sosu gezdirip en az 4, en fazla 8 saat marine etmek üzere bırakın

SİRKELİ MARİNE SOSU TANIMI

klasik sosa ek olarak 100 ml zeytinyağına 2 yemek kaşığı kadar balsamik sirke ek edebilirsiniz. Sirkeli soslara ayrıyeten sarımsak, soğan, taze aromatik bitkiler de yakışıyor. etle buluşturduktan sonra çok asidik bir yapıda olması nedeniyle azamî 2 saat marine etmelisiniz. 

Afiyet olsun…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.