Ekran ışığı akneyi tetikliyor

Kıl kökü ve yağ bezi ünitesinin sık görülen kronik iltihabi bir hastalığı olan akne oluşumunda genetik, hormonal ve çevresel faktörler rol oynuyor. Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Zennure Takcı, akne hastalarının var olan aknelerinin şiddetlenmesini engellemek ve tedavi muvaffakiyetini artırmak için deri bakımı, beslenme ve tetikleyici çevresel faktörlere dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Zennure Takcı, pandemi sürecinde online eğitim alan öğrencileri uyararak, “Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar ekranları, cildin bakteriyel istikrarını bozarak akne oluşumunu tetikliyor. Yüklü olarak online eğitimin yapıldığı pandemi periyodunda öğrencilerde uzun müddet ekran ışığına maruz kalmaları nedeniyle akne şikayetinde artış yaşanabilir” dedi.

Akne hastalarının ciltlerini ılık su ve yağlı ciltler için uygun asidik temizleyicilerle, günde iki defa, nazikçe temizlemesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Zennure Takcı, “Yağ bazlı koyu kıvamlı kremler, kapatıcı özellikte yağlı kozmetik eserler ve fizikî bariyer içeren güneş koruyucular komedon oluşumunu kolaylaştırarak akneyi artırabilir. Akne hastaları su bazlı, yağsız akışkan losyon yahut jel formunda krem, kozmetik eser ve güneş esirgeyici tercih etmelidir. Tertipli ve istikrarlı beslenme; glisemik indeksi yüksek besinler, kızartmalar, yağlı hamurlu besinler ve süt eserlerinin diyette azaltılması akne üzerinde olumlu tesire neden olur. Yeşil yapraklı meyve sebzeler, yoğurt, ayran üzere fermente süt eserleri, bakliyatlar ve balık eti akne hastalarına uygun olan tavsiye ettiğimiz besinlerdir” diye konuştu.

Akneye etken olan ögeler kıymetli

“Düzensiz uyku ve gerilimin akne ile alakalı olduğu düşünülmektedir” diyen Doç. Dr. Zennure Takcı, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Çalışma sonuçları çelişkili olmakla birlikte ergenlik sonrası ortaya çıkan yahut devam eden akne ile sigara kullanımının da tesirli olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Akneli hastalar değerlendirilirken akneye neden olabilecek yahut şiddetlendirebilecek B12 vitamini, kortizon tedavisi, lityum üzere psikiyatrik ilaçlar yahut kas kütlesi arttırıcı süt tozu, androjen ve büyüme faktörü içeren destekleyici eser kullanımlarına dikkat edilmelidir.”

Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar ışığına dikkat

2018 yılında yayınlanan Avrupa Dermatoloji Akademisi mecmuasında akne ve çevresel tetikleyicilere dikkat çeken bir makalede ekran ışığının da akneyi şiddetlendirebildiği konusuna değinildiğini kaydeden Doç. Dr. Zennure Takcı, pandemi sürecinde online eğitim alan öğrencilere şu ihtarlarda bulundu: “Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar ekralarından yayılan kısa dalga uzunluğu görünür ışığın cilt yüzeyinde staphylococcus aureus bakterisinin fazla çoğalmasına neden olarak cildin bakteriyel istikrarını, mikrobiyotasını bozduğu ve akneyi etkilediği belirtilmektedir. Bu sebeple, tartıyla online eğitimin yapıldığı pandemi devrinde öğrencilerde uzun mühlet ekran ışığına maruz kalmaları nedeniyle akne şikayetinde artış yaşanabilir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.