Eğlenirken vücudun kalkanı bağışıklığı da güçlendirin

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Atlet Sıhhati Çalışmaları ve Atletik Performans Merkezi Müdürü ve Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Osman Tuğrul Eren, bedenin yabancı mikroorganizmalara karşı geliştirdiği bir savunma sistemi olarak tanımladığı bağışıklık sisteminin, fizikî aktivite, sağlıklı beslenme ve nizamlı uyku ile güçlendirilebileceğini belirtti. Eren, zayıf bir bağışıklık sisteminin virüs üzere enfeksiyon etkenleriyle savaşacak güçte olmayacağını, bu nedenle, bu etkenlerin böbreklere, damar sistemine, kalbe ve akciğerlere daha kolay saldırabileceğini söz etti.

“Bağışıklık sistemi uyarılıyor”

Osman Tuğrul Eren, antrenman yapmanın sirkülasyon sistemini düzenlediğini, yağ yakımını hızlandırdığını ve vücudu zinde tuttuğunu belirterek, zıplamanın bedende yarattığı etkiyi ise şöyle anlattı: “Kalp atışı hızlanıyor. Beyin istikrarda durmaya çalışıyor. Bütün kaslara hem istikrarda dur hem de kasıl diyor. Böylece bütün kaslarınız çalışmış oluyor. Sirkülasyon ve kanlanma artıyor. Kanlanma artınca da bedeniniz daha sağlıklı oluyor. Bağışıklık sistemi uyarılıyor ve virüslere karşı daha güçlü hale geliyorsunuz.”

Trambolinde zıplarken yakılan gücün obezite gelişimini önlediğini lisana getiren Eren, ayrıyeten, büyüme kıkırdaklarında meydana getirdiği basınç sayesinde çocuklarda uzunluk uzamasına da katkı sunduğunu söyledi. Eren, basketbol, hentbol ve voleybol üzere sıçrama hareketleri içeren spor kollarıyla ilgilenenlerin de trambolinde idman yaparak, performanslarını artırabileceklerini tabir etti.

“6 yaşından itibaren her yaş kümesi trambolinde zıplayabilir”

Zıplama aktivitesinin hangi yaş kümeleri için uygun olduğunu da anlatan Eren, 5 yaş altı çocukların baş yapıları bedenlerine nazaran daha büyük olduğu için zıplarken dengeyi sağlayamayıp yaralanabileceklerini, bu nedenle erişkin dayanağı gerektiğini lakin 6 yaşından itibaren her yaş kümesinden insanın trambolinde zıplayabileceğini kaydetti.

Zıplarken başka fizikî aktivitelere kıyasla güç tasarrufu yapıldığını anlatan Eren, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kendi beden yükünüzü trambolin güç olarak size geri veriyor. O yüzden faydalı. Bir de zıplarken (Kovid-19 nedeniyle) maske takmak daha kolay olabilir. Koşarken maskenin sizi rahatsız etme mümkünlüğü daha fazla. (Zıplarken maske takmak) Akciğer kapasitesini artırma açısından faydalı bile olabilir. Alışılmış, kimi özel durumlarda (spor yaparken maske takmanın) akciğere ziyanlı olduğu söyleniyor. Akciğerde bazen spontan pnömotoraks (akciğer sönmesi) dediğimiz duruma sebep olabiliyor. O da çok ender bir durum.”

Prof. Dr. Osman Tuğrul Eren, rastgele bir rahatsızlığa sahip bireylerin trambolinde zıplamalarının sakıncalı olup olmayacağını takiplerini yapan tabiplerine müracaatlarını, zıplama antrenmanına yeni başlayan fazla kilolu ve obez bireylerin ise alışma evresinde yavaş tempoyla zıplamalarını tavsiye etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.