Çörek otu yağının faydaları nelerdir

Çörek otu yağının faydaları nelerdir

Çörek otu yağının faydaları nelerdir Enflamasyonu (iltihaplanma) azaltmak ve kilo vermeyi hızlandırmak, çörek otu yağının en çok bilinen yalnızca iki yararı olarak öne çıkıyor ve bu da çabucak herkesin çörek otu yağını merak merak etmesine neden oluyor.

Çörek otu yağının faydaları nelerdir
Çörek otu yağının faydaları nelerdir
Çörek otu yağı nedir

Çörek otu yağı, Nigella sativa bitkisinden gelir. Bu hoş çiçekli bitki Güneybatı Asya’da doğmuştur ve çörek otu yağı Afrika, Doğu Avrupa ve Orta Doğu’da yaygındır.

Son vakitlerde popülerlik kazanmasına karşın, çörek otu yağı yüzyıllardır kullanılmaktadır. Çörek otu tohumlarından Eski Ahit’te “ölümden öbür her şeye çare” olarak bile bahsedilmiş.

Çörek otu yağı kullanım alanları
Çörek otu yağı kullanım alanları
Çörek otu yağı kullanım alanları

Köriler, salata sosları ve smoothieler de dahil olmak üzere çörek otu yağının birçok kullanımı vardır. Susam tohumlarına kıyasla acı bir tada sahiptir. Günde yalnızca bir ila üç yemek kaşığı gereksiniminiz var, bu yüzden onu bir yemeklik yağ değil, aromatik bir yağ olarak düşünün.

Çörek otu yağının topikal olarak uygulanması da popülerdir. Saç büyütme tedavileri için çörek otu yağı kullanmak yaygın bir prosedürdür. Çörek otu yağı, egzama ve kepek üzere tahriş edici cilt rahatsızlıklarını yatıştırarak baş derisinin sıhhatini koruyan antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Tıpkı vakitte antihistaminikler nigellone ve timoquinone içerir. Androjenik alopesi (erkek yahut bayan tipi kellik) yahut alopesi areatadan (düzensiz saç dökülmesi) muzdarip beşerler, seyrelmiş saçlarını yine büyütmek için ekseriyetle antihistaminikler kullanırlar. Çörek otu yağı ile baş derisine masaj yapmak, tıpkı antihistaminikleri ilaç kullanmadan almanın kolay bir yoludur.

Çörek otu yağı, onunla yemek yapmayan yahut topikal olarak uygulamayanlar için kapsül formunda da mevcuttur. Çeşitli yerlerden içeriğini düzgünce denetim ederek, sağlam bir eser satın alabilirsiniz. Lakin unutmayın ki, kapsül formlar hiçbir vakit olağan besinin yerini tutmayacaktır.

Çörek otu yağının yararları
Çörek otu yağının yararları

Çörek otu yağının yararları

Çörek otu yağının tahminen de en cazibeli faydası, kilo vermeye yardımcı olabilmesidir. Food & Function’ın Haziran 2015 sayısında yayınlanan bir araştırma, obez bayanlara çörek otu yağı vermenin beden yükleri ve metabolizmaları üzerinde ne üzere tesirleri olduğunu inceledi. Çörek otu yağı alan iştirakçilerin, tartılarının ve bel etraflarının, plasebo kümesindeki bayanlara kıyasla kıymetli ölçüde azaldığı görüldü.

Bununla birlikte, çörek otu yağı içip kilo vermeyi bekleyemezsiniz. Bu harika yiyeceğin işe yaramasının nedeni, muhtemelen iltihaplanma üzere obeziteye neden olan temel sıkıntılarla ilgilenmesidir. Çörek otu yağını birincil kilo verme yönteminizden fazla bir kilo verme aracı olarak düşünün.

Sivilce ve yara müsaadeden muzdaripseniz, birçok çalışma, çörek otu yağının gelecekteki sivilcelerin önlenmesinde ve mevcut sivilce izlerinin temizlenmesinde yararlı olabileceğini bulmuştur.

İster salata sosunuzda makul bir tat arıyor olun, ister ince saçlarınıza doğal bir deva arıyor olun, neden çörek otu yağını denemiyorsunuz?

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.