Çok su tüketimine dikkat! Zehirleyebilir

Yaz sıcaklarının baş göstermesi ile birlikte aşina olduğumuz “Günde en az 3-5 litre su tüketin” telaffuzları tekrar karşımıza çıkıyor. Bedenin gerekli suyu tüketmesinin çok çok kıymetli olmasının yanında çok su tüketimi de insan sıhhati açısından sakıncaları beraberinde getiriyor. Dr. Muammer Yıldız, şahsa mahsus tedavi ve teşhis üzere hususlarda olduğu üzere su tüketiminde de hormonlar, enzimler, fizyolojik mizaç, hastalıklar üzere parametreler dikkate alınarak kişinin ne kadar su tüketmesinin belirlenebileceğini tabir etti.

“Bol su tüketin” üzere ezber telaffuzların çok sakıncalı olduğunun altını çizen Yıldız, şu formda konuştu:

“Vücuda muhtaçlık duyduğundan çok daha fazla su girdiğinde ‘su toksikasyonu’ dediğimiz sorunlu bir durum ortaya çıkar. Su fazlalığı nedeniyle kanın içindeki kimi elementler ve minerallerin oranı çok azalır. Bu da kıymetli sıhhat problemlerine yol açabilir. O nedenle su ne az ne de çok, kararında tüketilmeli.”

AŞIRI SU TÜKETİMİNİN ZARARLARI

Yetersiz su tüketimi bedende kimi sorunlara yol açarken, bununla birlikte gerekenden daha fazla su tüketimi ise kişinin zehirlenmesine neden olabilir sözlerine yer veren Dr. Muammer Yıldız, “Aşırı su bedende kandaki sodyum ölçüsünün düşmesine (hiponatremi), hücrelerin çok su alarak şişmesine, önemli fizikî problemlere, beyin ödemine ve vefatına neden olabiliyor” ihtarını yaptı.

İnsan bedenlerinin yapısına su tüketmesi gerektiğini vurgulayan Yıldız, “Şeker hastaları ve kalp hasarının tüketmesi gereken su oranı ile romatizma hastalarının su tüketimi mutlaka tıpkı olamaz. En az 2 litre tüketimin dahi yaz kış mevsimlerine nazaran farklılık gösterebileceğini unutmamak gerekir. En gerçek su tüketim oranı şahsa mahsus olarak saptanmalı; hormonları, enzimleri, fizyolojik mizacı, karakteri, hayat biçimi üzere ögeler kişinin ne kadar su tüketmesi gerektiğini belirlerken göz önünde bulunduran parametrelerin başında geliyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.