Çocukların yüzde 90’ında görülen hastalık: Orta kulak iltihabı

Kulak iltihapları akut orta kulak iltihapları ve kronik kulak iltihapları olmak üzere ikiye ayrılır. Kronik orta kulak iltihapları, genelde erişkinlerde görülebilen, kronikleşmiş, güzelleşmeyen iltihaplanma çeşidini anlatmak için kullanılır.

Çocuklarda orta kulak iltihaplanması neden olur?

Akut orta kulak iltihaplanması, bilhassa çocuk yaş kümesinde çok fazla görülen ve aileleri endişelendiren bir hastalıktır. Orta kulak iltihapları, kulak zarını ve orta kulağı ilgilendiren bir iltihap çeşididir. Genelde çocuklarda çok sık üst teneffüs yolu enfeksiyonu geçirilmesi bu sorunu tetikler. Üst teneffüs yolu enfeksiyonları sırasında ya da takip eden devirlerde, genizde bulunan mikrobik ortam öksürük yahut öteki tekniklerle östaki tüpünden orta kulağa gerçek ilerleyerek, orta kulakta enfeksiyon yaratabilir.

Orta kulak iltihaplanması çocuklarda hangi sıkıntılara yol açar?

Orta kulak iltihaplanması, çok çabuk ve birdenbire gelişebilen bir enfeksiyon tipidir. Sabah sağlıklı bir biçimde okula gönderdiğiniz çocuğunuz, öğleye hakikat kulak ağrısı yaşayabilir ve öğretmeni arayıp sizi durumdan haberdar edebilir. Yani çok kısa saatler içerisinde bulgular gelişebilir. Hastaların şikayetleri çoklukla; kulak ağrısı, kulakta basınç ve dolgunluk hissi, yüksek ateş, halsizlik ve bitkinlik olabilir. Bu sorun bizim açımızdan değerlidir. Zira orta kulak iltihapları önemli ağrı yapar ve çocuğun nitekim çok rahatsız olmasına neden olabilir.

Antibiyotik ile tedavi tercih edilmeli mi?

Bu hastalığın tedavisi ile ilgili son yıllarda biz tabipler, artık çabucak antibiyotik vermek üzere bir usule başvurmuyoruz. Lakin bunun için ailenin şuurlu olması, hekimine basitçe ulaşabiliyor olması gerekir. Hasta ağrı kesici ve ateş düşürücülerle 2 gün takip edilmelidir. 2 günden sonra ağrıda ve ateşte azalma olmuyorsa, o vakit antibiyotiğe başlanabilir. Doktora ulaşma imkânınız günlük hayat temponuz nedeniyle çok müsait değilse, çocukta bu sorun görülür görülmez antibiyotiğe başlanabilir. Bu ailenin ve hekiminizin tercihi ile belirlenecek bir durumdur.

Kulak tüpü konulabilir

Orta kulak iltihabı ağrı geçtikten sonra çabucak gerilemeyebilir. Orta kulakta bir sıvı kalabilir ve bu sıvı makul bir müddet sonra bizatihi kaybolabilir. Lakin birtakım çocuklarda bu müddet uzayabilir. 3 aya kadar bu sıvılar gerilemeyebilir. Şayet 3 aya kadar bu sıvılar gerilemezse ve daha uzun sürerse çocukta bir işitme azalması yaşanabilir. Bu işitme azalması sıvıya bağlıdır. Sıvı alındığı ya da kaybolduğu taktirde işitme azalması durumu düzelecektir. Bu üzere durumlarda şayet çok önemli bir işitme kaybı yoksa yahut kulak zarında geriye gerçek çökmeler, kulak zarının yapısını bozacak durumlar yoksa 3 aylık bir mühlet beklenir. Lakin 3 aydan daha uzun bir müddet bu sıvılar kaybolmuyorsa, o vakit kulak zarının ardındaki bu sıvı boşaltılarak, kulağa tüp diye tabir ettiğimiz daha sonra tabiatıyla atılacak, süreksiz küçük protezler konulabilir.

Bu durum hastalarda çok az görülür. Yani her orta kulak iltihabı sorunundan sonra kesin yaşanacak diye bir kural yoktur. Orta kulak iltihabı sorunlarının yaklaşık yüzde 1’inde görülecek bir durumdur.

Çocukların yüzde 90’ı yaşıyor

Orta kulak iltihaplanması çocuklarda çok sık görülür. Çocukların neredeyse % 90’ında, 7-8 yaşına gelene kadar çok sıklıkla gözlenebilir.

Hangi önlemler alınmalı?

Çocukların gribe yakalanmasını önleyici ne kadar önlem varsa, birebirleri bu sorun için de bir tedbir olabilir. Çocukların yanında sigara içilmemelidir. Tekrar çocuklar mümkün olduğu kadar doğal ve katkısız besinlerle beslenmelidir. Her ne kadar tartışmalı üzere görünse de tıbbi açıdan hala çok büyük değeri olan grip aşıları ve pnömokok aşıları, çok sık üst teneffüs yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda bu mevsimlerde yapılırsa, gripleri önlediği üzere orta kulak enfeksiyonlarını da önleyebilir

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.