Cinsel taarruzla suçlanan Bill Cosby için karar çıktı!

Judy Huth, Los Angeles yakınlarındaki bir parkta sinema çekerken tanıştığı Bill Cosby’nın birkaç gün sonra kendisine cinsel taarruzda bulunduğunu öne sürmüştü.

BBC News Türkçe’nin haberine nazaran; Huth, Cosby’nin ‘bir oyunun modülü olarak’ kendisine alkol verdiğini, akabinde da Playboy Malikanesi’ndeki yatak odasına götürerek cinsel ilgiye zorladığını anlatmıştı.

“SALDIRI OLMADI”

85 yaşındaki Cosby’nin avukatları, Santa Monica’da 1 Haziran’da başlayan davada bu türlü bir hücum olmadığını ve o sırada 16 değil 18 yaşında olduğunu savundukları Huth’ın, şayet tez ettiği hücum yaşandıysa neden sinema izleyip havuza girerek orada kalmaya devam ettiğini sorgulamıştı.

İDDİALARI REDDETTİ

Glokom hastalığı nedeniyle artık gözleri görmediği bildirilen Cosby ise duruşmaya görüntü konferans sistemiyle bağlanmış ve cinsel taarruz tezini reddetmişti.

Mahkemede oynatılan söz kayıtlarında Cosby, Huth’u hatırlamadığını söylemiş ve 18 yaşından küçük biriyle cinsel alakaya girmeyeceği için olayın yaşanamayacağını lisana getirmişti.

Huth’ın avukatlarından Nathan Goldberg ise müvekkilinin olayın akabinde önemli anksiyete sorunları yaşadığını, Cosby hakkında başka bayanların yaptığı cinsel akın şikayetlerinin akabinde bu hislerin gün yüzüne çıktığını söylemişti.

KARAR ÇIKTI

Büyük yankı uyandıran davada karar, saatler evvel çıktı. Heyet üyeleri, Cosby’nin, 18 yaşından küçük olduğuna inandığı Huth ile kasıtlı olarak ‘zararlı cinsel temasta’ bulunduğuna ve bu davranışının reşit olmayan birine yönelik ‘doğal olmayan yahut olağandışı cinsel ilgiden’ kaynaklandığını bildirdi.

Jüri, Bill Cosby’yi Playboy Malikanesi’nde 1975 yılında, gençken kendisine cinsel akında bulunmakla suçlayan Judy Huth’un lehine karar verdi ve Cosby’nin, Huth’a 500 bin dolar tazminat ödemesine hükmedildi.

Avukatları karar için mahkemede hazır bulunmasına karşın, eski aktör Cosby ise orada değildi.

“GURUR DUYUYORUZ”

Huth’un avukatı Gloria Allred, heyete kararı için teşekkür etti ve şöyle konuştu:

Onu temsil etmekten onur duyuyoruz. Yıllar boyunca sesini yükselten ve güçlü erkekler tarafından gördüklerine inandıkları adaletsizlik ve istismar karşısında sessiz kalmayı reddeden tüm bayanlara teşekkür etmek istiyorum… Bayan Huth’la ve Bill Cosby’ye karşı kazandığımız zaferle gurur duyuyoruz.

Cosby’nin sözcüsü Andrew Wyatt ise, oyuncunun takımının heyet kararına itiraz etmeyi planladığını, lakin bunun tekrar de oyuncu için bir ‘kazanç’ olduğunu, zira ödemesi gereken tazminatın Huth’ın avukatı Allred’in talep ettiği 8 milyon dolardan çok daha az olduğunu belirtti.

ONLARCA BAYAN TARAFINDAN SUÇLANDI

Öte yandan #MeToo hareketinin başlamasının akabinde 50’den fazla bayan, “Amerika’nın babası” olarak bilinen Cosby’i, 1960’ların ortasından itibaren kendilerine cinsel atakta bulunmakla suçlamıştı.

2018 yılında, bir bayana 2004’te ilaç vermek ve cinsel atakta bulunmaktan hatalı bulunan Cosby, 10 yıl mahpus cezası almıştı. Pensilvanya Yüksek Mahkemesi daha sonra mahkumiyet kararını bozarak 3 yıl mahpus yatan Cosby’yi hür bırakmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.