Cildi temizlemek için ne yapmalıyız yüzünüzü müslin bezle temizleyin!

Çabucak her bayan sağlıklı, pürüzsüz, yeterli görünen bir cilt için yüz paklığına bir oldukça ehemmiyet veriyor. İster sırf su ile ister temizleyicilerle yaptığınız yüz paklığında yanılgılardan kaçınmak sağlıklı bir cildin anahtarı. Pak bir cilde sahip olmak ve onu korumak aslında düşündüğünüzden daha kolaydır. İşte yüz paklığında dikkat edilmesi gereken noktalar ve kaçınmanız gereken yanlışlar…

Cildi sert bir formda temizlemek

Cildin daha uygun temizleneceğini düşünerek yüz fırçaları ve öbür aletleri çok kullananlar aslında büyük yanılgı yapıyor. Elektrikli aletlere yahut hakikaten sert yüz bezlerine güvenmek yerine, temizlemenize yardımcı olması için nazik bir müslin bezden yardım alın. İstediğiniz sonuçları aldığınızdan emin olmak için sabah ve akşam rutininiz için gerçek temizleyiciyi seçmeye vakit ayırın.

Sabah temizliğiniz hafif, nemlendirici ve dengeleyici olmalı. Gece temizliğiniz daha ağır olabilir. Bu adım, gün boyunca birikmiş olabilecek gözenekleri tıkayan makyajı, bakterileri ve çevresel kalıntıları gidermeye yardımcı olacaktır.

Temizlikte çoka kaçmak

Kaliteli bir temizleyici kullanıyorsanız, yüzünüzü iki sefer temizlemenize gerek yoktur. Bunun yerine, günlük makyaj çantanızın içeriğini tekrar değerlendirmeniz önerilir. Cildinize makyaj kimi, fondöten ve pudra uyguluyorsanız ve temizleyiciniz bunu gereğince temizlemiyorsa; gözenekleri tıkayan makyaj materyallerinden uzak durmalısınız.

Komedojenik olmadığı belirtilen eserler, gözeneklerinizi tıkamaz ve cildinize çok yüklenmez. Bu da gözeneklerinizin makyaj esnasında tıkanmayacağı ve temizlemesinin kolay olacağı manasına gelir.

Kimyasal temizleyiciler kullanmak

Cildinizin epidermis ismi verilen çok kıymetli bir katmanı var. Cildinizin bu üst katmanı, UV ışınları, kirlilik ve bakteriler üzere makus unsurların içeri girmesini önlemek için bir duvar vazifesi görür. 

Çok paklık ve peeling bu hami tabakayı yok ederek kızarıklığa, kuruluğa ve hassasiyete yol açabilir. Epidermal bariyerlerin bozulması, cildi gün boyunca çevresel hasara karşı daha hassas hale getirir.

Su sıcaklığı

Cilt tutarlılığı sever ve sıcaklıktaki ani değişiklikler hücresel sıhhati bozabilir. Sıcak su kullanmanıza ve akabinde gözenekleri kapatmak için soğuk su sıçratmanıza gerek yok. Bu yanlış bilinen bir efsanedir. Uzmanlar, hem sabah hem de gece temizliğiniz için ılık su kullanmanızı tavsiye ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.