Çiçek bamya çorbası nasıl yapılır?

Çiçek bamya çorbası nasıl yapılır? Çiçek bamyadan çorba tanımı

En kolay çiçek bamya çorbası nasıl yapılır? Son günlerde ismini sıkça duyduğunuz fiyatı resmen çeyrek altınla yarışan çiçek bamya çorbasının tanımını sizler için araştırdık. Sıhhate yararlarıyla bilinen birebir vakitte doyurucu çiçek bamya çorbası damaklarda iz bırakıyor. Pekala en kolay çiçek bamya çorbası nasıl yapılır? İşte tanımı:

Amasya ve Konya vilayetimizin Kasım ayında hasadını yaptığı ve çiçeğinin sarı renginden ötürü yöre halkı tarafından ‘çeyrek altın’ olarak isimlendirilen çiçek bamyasından yapılan çorba tanımını sizler için araştırdık.  İçindeki etiyle hayli da doyurucu olan bamya çorbası yöresel lezzetlerden hoşlananların vazgeçilmezleri ortasına girmeye aday.  Selçuklu saraylarında gelişen ve Mevlevi geleneğiyle yoğrulan Konya mutfağının vazgeçilmezlerinden “bamya çorbası”, asırlardır başta düğün ve özel davetler olmak üzere sofraların olmazsa olmazları ortasında yer alıyor. Çorbanın kuzu etinden yapılmasından ötürü “etli bamya çorbası” ismiyle da bilindiğine işaret eden Işık, “Etli bamya çorbası, düğünlerin ve özel günlerin vazgeçilmezidir. İpe dizilerek kurutulmuş çiçek bamyalar, ovularak tüylerinden arındırıldıktan sonra haşlanır. Daha sonra küçük bamya boyutunda doğranmış kuşbaşı kuzu eti ile birlikte limonlu suda haşlanır. Kuyruk yağıyla et kavrulur, soğan konularak çevrilir. Daha sonra salça ve bamya, ekşili suda pişirilir. Kuyruk yağı çorbaya başka bir lezzet verir.” diye konuştu.

Çiçek bamya çorbası nasıl yapılır? Çiçek bamyadan çorba tanımı
Çiçek bamya çorbası nasıl yapılır? Çiçek bamyadan çorba tanımı

ÇİÇEK BAMYA ÇORBASI TANIMI.:

GEREÇLER

100 gram çiçek bamya
200 gram yağsız dana kuşbaşı
1 adet soğan
3 yemek kaşığı salça
2 yemek kaşığı tereyağı
2 yemek kaşığı sıvı yağ
Limon tuzu (3 tatlı kaşığı)
Tuz
Sirke (Yıkamak için)

Çiçek bamya çorbası Yapılışı

Bamyaları iplerinden ayırıp sirkeli suyun içerisinde 4 dakika kadar bekletin.

Akabinde sirkeli suyun içerisinden çıkarıp, kaynayan suyun içerisinde limon tuzunu da ekleyerek yaklaşık yarım saat haşlayın.

Bamyalar haşlanırken başka bir tencerenin içerisinde kuşbaşı, salça ve soğanı yağda güzelce kavurun.

Kavurduktan sonra azar azar kaynar suyu tencerenin içerisine koyup, 10 dakika kadar kaynatın bu sırada tencerenin kapağını kapatın.

Başka tencerede haşlanan bamyaların üzerine tuzu ek ederek altını kapatın. 5 10 dakika daha beklettikten sonra  kevgir yardımıyla suyun içerisinde çıkarın ve salçalı suyun içerisine ek edin.

Ağır kıvama gelen çorbayı sıcak sıcak servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.