Cebeci Çocuk Hastanesi’ndeki Covid-19 servisleri kapatıldı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, Cebeci Çocuk Hastanesi’ndeki pandemi sürecini anlattı. Prof. Dr. Kendirli, pandemiyi teğe bir yaşayan bir grubun üyesi olduğunu belirterek, “Pandeminin birinci 3 ve 6 ayı gerilim olarak çok yüksekti; zira bilinmezi çok olan bir salgındı. O vakit nitekim çalışmak çok zordu ve birebir vakitte yönetmek çok zordu. Lakin sonrasında aşının bulunması ve aşılamanın devletimiz tarafından ağır bir biçimde başlatılmasıyla bir rahatlama oldu. Akabinde bu süreci direktörün birinci başlangıca nazaran daha kolaylaştığını söyleyebilirim” diye konuştu.

Prof. Dr. Kendirli, Covid-19 devrinde ağır çalışma içinde olduklarını hatırlatarak, “Bu süreçte çocuk acilimize başvuran hastalardan 7 bini Covid-19 müspet olay olarak tespit edildi. Bunlardan 230’u, çocuk enfeksiyon servisine yattı ve 85’i de çocuk ağır bakıma yattı. 85 çocuk ağır bakım hastamızdan 5’i hayatını kaybetti.

2’si erken periyotta, 3’ü de Covid-19 ile bağlantılı aplikasyon akciğer hasarı ve ağır bakımdan çıkamamanın getirdiği 1 ile 4 ay sonrasındaki devirde hayatını kaybetti lakin 2 hasta, erken devir Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti. Yani 85 çocuğumuzdan 80’ini yaşatmayı başardık ve bunlardan yalnızca 2’si direkt Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Ömür oranının yüzde 95’in üzerinde olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Prof. Dr. Kendirli, şu an prestijiyle çocuk Covid-19 alanlarına muhtaçlık kalmadığını belirterek, “Son 1 aydır da hiç yatan Covid-19 çocuk hastamız olmadı. Yani Covid-19 çocuk ağır bakım ve servislerimiz artık kapatıldı, diyebiliriz. Lakin rastgele bir mümkün durumda hastalarımız için yerlerimizi de izole alanlarımızı da hazır bekletiyoruz.

Şu an bu türlü bir durumun olacağını düşünmüyoruz zira hepimiz aşılıyız. Toplumda da belli bir aşılanma oranı var ve ‘Omicron’ varyantından sonra da hakikaten salgın, pandemi olmaktan çıkmış gözüküyor. Çocuk hastalarda kitlesel manada çok sorun olmadı. Tıpkı anda yatan hasta sayısı 10’u, 11’i gördü yalnızca. Ağır bakımda 4 hasta, serviste 6-7 hasta oldu. Onun dışında çok büyük hasta gruplarımız olmadı” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.