Portakalın yararları nelerdir? Her gün bir bardak portakal suyu içerseniz. C vitamin deposu olan portakalın insan sıhhatine birçok yararı olduğunu çabucak hemen herkes bilir

Portakalın yararları nelerdir? Her gün bir bardak portakal suyu içerseniz.

Portakalın yararları nelerdir? Her gün bir bardak portakal suyu içerseniz. C vitamin deposu olan portakalın insan sıhhatine birçok yararı olduğunu çabucak hemen herkes bilir. Bilhassa kış aylarında bağışıklığı güçlendiren en sağlıklı besinlerin başında gelir. Pekala portakalın yararları nelerdir? Her gün bir bardak portakal suyu içerseniz ne olur? Sizler için portakala dair bilinmeyenleri araştırdık. Haberin ayrıntısında portakala ve portakal suyuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

İpek yolu vaktinde Hindistan’dan tüm dünyaya yayılan portakal, melez bir meyve olduğu söylenir. Güneşte bekleme müddetine nazaran tadı değişen bu lezzetli besin, sıhhate birçok yararı vardır. Cilt, ilaç ve kozmetik endüstrilerinde kullanılan portakal yüksek ölçüde B ve C vitaminleri barındırır. Uzmanlar bilhassa sabah kahvaltısında tüketilmesini tavsiye ettikleri en sağlıklı meyve suyudur. İçerdiği folik asit bebeklerin gelişimine katkı sağladığından hamileliğin birinci 3 ayında nizamlı tüketilmesinde yarar var. Reçel, suyu, çayı ve tatlısı yapılan portakalın kabuklarından esans kokusu elde edilir. Mevsim geçişlerinde hasar alan beden sıhhatine katkı sağlayan portakal bilhassa cildin canlı ve genç kalması için takviye sağlayan besinlerin başında gelir.

İŞTE PORTAKALIN YARARLARI

Yüksek C vitamini içerdiğinden günde tüketilen iki orta uzunluk portakal bedenin gün uzunluğu gereksinimi olan C vitamininin yüzde yüzünü karşılar.

Bedeni tüm toksinlerden arındırarak hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bunun yanı sıra tümör oluşumunu da önleyerek kanser riskini de sıfıra indirir.

Sistemli tüketildiğinde bağırsaklardaki floransları dengeleyerek kum ve taş oluşumunu önler. Oluşan kum ve taşlarında dökülmesini sağlar.

İçerdiği şeker kandaki şeker oranını olumlu etkilediğinden diyabet hastalarının da tüketebileceği meyveler ortasındadır.

Toksinleri temizlediğinden artriti yanı eklemlerde oluşan iltihapları da önler. Böylelikle beden iskeletinin sıhhatini da olumlu tesirler. Eklem ve kemik ağrılarını en aza indirerek ileri yaşlarda görülme ihtimali olan rahatsızlıkların riskini de azaltır.

Yüksek lif sayesinde sindirimi denetim eder. Metabolizmayı düzenler böylelikle kilo vermede yardımcı olur. İçerdiği lif tıpkı vakitte mide hastalıklarına da âlâ gelir.

Kahvaltıdan evvel tüketilen bir bardak portakal suyu gün uzunluğu yorgunluk ve gerilim üzere rahatsızlıkların yaşanmasını azaltır. Birebir vakitte folik asit içerdiğinden beyin sıhhatine da olumlu katkılar sağlar.

 Öksürük, astım, bronşit, göğüs gerginlik ve soğuk algınlığı üzere rahatsızlıklarda uzmanların tüketilmesi gerektiğini vurguladığı en kıymetli besinlerin başında gelir.

Portakal kabukları yüzyıllardan beridir hoşluk eserlerinde ve kürlerinde kullanılır. Böylelikle cildin dermis katmanına kadar inerek deforme olmuş hücreleri yeniler. Kırışıklık ve yaşlanmayı önleyerek bedendeki genç hücrelerin sayısını artırır. Tıpkı vakitte ciltte parlaklık ve gerginlik oluşmasını sağlar. Cildin pH ve yağ istikrarını korur.

Portakal suyunu kullandığınız şampuana ekleyerek parlak ve güçlü saçlar elde edebilirsiniz. Portakal suyu saçlarınızın köklerini de besleyerek daha gür çıkmasını takviyeler.

PORTAKAL ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Kurutulan 10 portakal kabuğunu kaynamış 3 bardak sıcak suya koyunuz 10 dakika demledikten sonra tüketiniz. Ya da portakal kabuklarından hazırlanan tozları satın alarak da çayını yapıp tüketebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.