Bottarga (Kefal havyarı) nedir ve Bottarganın tadı nasıldır? MasterChef Türkiye

Bottarga (Kefal havyarı) nedir ve Bottarganın tadı nasıldır? MasterChef Türkiye

Bottarga (Kefal havyarı) nedir ve Bottarganın tadı nasıldır? MasterChef Türkiye Bottarga olarak da bilinen kefal havyarı, geçtiğimiz günlerde MasterChef Türkiye eleme gecesinde çıkması ile merak konusu oldu. MasterChef izleyiciler ise bottarga nedir, kefal havyarı nasıl üretilir, nasıl pişirilir merak edip araştırmaya başladı. İşte kefal havyarı hakkında merak edilenler…

MasterChef Türkiye Bottarga, balıkçılık eserlerinden biri olan ve Tiren kıyı bölgelerinin tipik bir örneği olan, hayvansal kökenli korunmuş bir besindir. Bu, hayvandan ekstrakte edilen, yıkanmış, tuzlanmış ve baharatlı, ton balığı yahut kefalin yumurtalık kesesidir (dişi yumurtalıklar yahut gonadlar, “saptırmalar”). Bottarga karakteristik bir yapıya sahiptir zira klasik olarak bütünüyle işlenmesi gerekir. İtalyancada ‘bottarga’, Türkçe kaynaklarda ‘butarka’ diye geçen, temel ismi ‘abudaraho’ (Rumca) olan mumlu balık yumurtası yapılırken yumurtlama vakti gelmiş balıklardan itinayla, yani balıklar öldürülmeden sağılan yumurtalar uygunca yıkanır ve tekrar oldukça ihtimam ve ustalık isteyen bir yolla, içinde bulundukları zarlar zedelenmeden, parmakla patlatılır. Böylece kesenin içinde neredeyse bir jel oluşur. Güneş altında iki-üç gün kurutulduktan sonra rüzgârlı bir yerde birkaç gün daha bekletilir. Uzun müddet saklanmasını sağlayacak süreç ise en son yapılır: Sıcak balmumuna batırılır ve kurutulur. Satın alırken, balıkçının duvarındaki ampulden mumun içine bakılır. İçinde hiçbir siyahlık ya da çizgi yani damar olmayan, ışığı en güzel geçiren, açık renkli kesimler makbuldür.

Bottarga servis edildiğinde çoklukla ince dilimlenir yahut rendelenir.

Bottarga (Kefal havyarı) nedir ve Bottarga nasıl kullanılır? Bottarganın tadı nasıldır?
MasterChef Türkiye Bottarga (Kefal havyarı) nedir ve Bottarga nasıl kullanılır? Bottarganın tadı nasıldır?
BOTTARGA TARİFİ:
MATERYALLER

Dişi kefal balığı yumurtası
Blini ekmeği
Ekşi krema
Zeytinyağı

YAPILIŞI

Kefal balığı yumurtaların içinde bulunduğu kese ihtimamla çıkarılır. Üstündeki kanın temizlenmesi için soğuk suda yıkanır ve yarım saat tuza yatırılır. Sonra tekrar yıkayıp kurutulur.

Akabinde parmakla kesenin içindeki yumurtalar zedelemeden ezilir ve tuza bulanır. Bu süreç 3-4 kez yinelenir.

Daha sonra yassı bir biçim verilen keseler 2-3 gün güneş altında tutulur. Rüzgar alacağı bir yerde 3-4 gün asılı tutulur.

Sineklerin saldırmaması için tül ile kapatılır. Yumurtalar kahverengiye dönüştüğünde yenebilir oluyor. Sıcak balmumuna daldırılan kefal yumurtasının üzerinde oluşan kabuğun donmasını beklenir.

Yeneceği vakit dilimlenir ve etrafındaki balmumu kabuğu atılır. Genelde limon ve zeytinyağı gezdirilerek tüketilen bottargaya, ekşi krema ve blini ekmeği âlâ bir eşlikçi olabilir.

Afiyet olsun…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.