Bin bir kaygıya deva: Kocayemişin (Dağ çileği) yararları nelerdir? Kocayemiş nasıl yenir?

Bursa’nın ormanlarında toplanmaya başlanan Kocayemiş meyvesi bilhassa ağzı ve cilt yaralarına yarar sağlar. Bir başka ismi dağ çileği olan kocayemiş çam ormanlarında rastlanır. C vitamini açısından güçlü olan dağ çileği hücrelerin süratle yenilenmesini sağlar. Güçlü bir idrar söktürücü özelliği olan Kocayemiş birebir vakitte kurt dökmede de doğal besinlerin başında gelir. Pekala Kocayemişin yararları nelerdir?

Funda ailesine bağlı olan ağaçta yetişen kocayemişe birebir vakitte biledin de denir. Bilhassa Akdeniz’de rahatlıkla yetişen kocayemiş, gelişimi yavaş tamamlayan bir meyvedir. Sarı olarak ağaçlarda görülen kocayemişin, kırmızıya dönmesi durumunda hem kışın hem de yenilebilirliğinin habercisidir. Çilek ağacı olarak da bilinen kocayemiş, fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. İçeriğindeki unsurlar nedeniyle hudut sistemini yeterlice gevşetir. Fakat yüzyıllar boyunca hem meyve olarak tüketilmiş hem yaprakları kurutularak çay yapılmış hem de alternatif tıpta ilaç olarak  kullanılmıştır. Güçlü bir gevşetme tesiri olan kocayemiş, eski çağlarda yapılacak olan cerrahi operasyonlardan evvel hastaya verilirdi. Ülkemizde Akdeniz ve Karadeniz bölgelerindeki ormanlık alanlarda tabiatıyla yetişen kocayemiş, çiçek açınca ilkbaharın, sarı meyve ile sonbaharın müjdecisidir. Üzerinde dikenli üzere olan çıkıntılar vardır. Çileğe emsal fakat tadı büsbütün farklıdır. Çalı formunda bir ağaç yapısı vardır. Meyvesi hayli etlidir. 

BURSA ORMANLARINDA TOPLANIYOR KİLOSU…

Bursa yöresinde davulga olarak bilinen dağ çileği ya da kocayemiş Ekim ayında toplanır. Çam ormanlarının içinde zaten yetişen bu meyve pazarda kilosu 18 liraya satılıyor. Kocayemişi toplayan Mehmet Yılmaz, “Bu meyve denizi gören ormanlarda yetişiyor. Kendi kendine yetişiyor. Büsbütün organiktir. Ekim ayında toplanmaya başlanır. Ocak ayına kadar toplanabilir. Çok yararlı bir meyvedir. Bir kişi çok olan bölgeye giderse günde 100 kilo toplayabilir. Bu meyvenin kilosunu pazarda 18 liradan satıyoruz” halinde konuştu.

KOCAYEMİŞİN YARARLARI NELEDİR? HANGİ HASTALIKLARA ÂLÂ GELİR?

İçeriğindeki çekirdeklerle birlikte yenilebilen kocayemiş, diş ve diş eti hastalıklarını önlemede tesirlidir. Çözücü hususlar içeren meyve diş katmanında diş fırçasından daha ayrıntılı paklık yapar. 

Kırmızı rengine sahip olan tüm meyvelerde olduğu üzere antioksidan ve antienflamatuar özelliği olan kocayemiş, hücrelerin yapısını hem korur hemde güçlendirir. Bu özelliği sayesinde romatizma, enfeksiyon, kemik hastalılarının yanı sıra kanserin oluşumunu da önler. 

Çocuklarda daha fazla görülen bağırsak kurtları önemli bir sindirim sıkıntısıdır. Doğal ilaçlar ortasında ise kocayemiş yer alır. Kocayemiş hem kurtların dışkılama ile atılmasını sağlar. Hem de bağırsak florasını korur. 

Güçlü bir antioksidan olduğundan idrardaki enfeksiyonlu hücreleri atar. Mesanede idrar birikmesini önler. Bilhassa bayanlarda daha fazla görülen idrar yolunda mantar oluşumu üzere önemli hastalıkları önler. 

Ergenlik periyodunda artan ve kimilerinde o devirden sonra da görülme oranı yüksek olan akne ve sivilce oluşumunu engellemek için de yarar sağlayan kocayemiş, cilt yüzeyinde siyah nokta ve gözenek oluşumunun da önüne geçer. 

Karaciğer ve akciğeri temizlemede güçlüdür. Bilhassa akciğerlerde sigaranın oluşturduğu deformeyi ortadan kaldırarak eski sıhhatine kavuşturur.

Sıhhatsiz beslenme ve yetersiz su tüketimi sonucu böbreklerde ortaya çıkan taş ya da kumun dökülmesini kolaylaştırır. İçerdiği sıvı sayesinde de böbrek bezlerinin çalışma işlevlerini artırır. 

KOCAYEMİŞ NASIL TÜKETİLİR?

Taze olarak tüketilen kocayemiş, kurutulup öğütülerek bal ile karıştırılıp da kullanılabilir. Bal ile karıştırıldığında bilhassa boğaz enfeksiyonu ve sindirim sorunlarına düzgün gelir. Yaprakları kurutulup çay yapılır. Ayrıyeten kaynatılan bu su cilt toniği olarak kullanılabilir. Reçeli yapılabilir. Tatlı pasta üretimine eklenebilir. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.