Bilinmesi Gereken 16 Kanser Belirtisi Nelerdir.

Bilinmesi Gereken 16 Kanser Belirtisi Nelerdir.

Bilinmesi Gereken 16 Kanser Belirtisi Nelerdir. Kanser, denetimsiz bir biçimde bölünen ve olağan beden dokusuna sızma ve yok etme yeteneğine sahip olağandışı hücrelerin gelişimi ile karakterize edilen çok sayıda hastalıktan rastgele birini tabir eder. Kanserin çoklukla bedeninize yayılma yeteneği vardır.

En yaygın kanser belirtisi bu makalemizde sizlerle. Kanser belirtileri nasıl başlar? 16 kanser belirtisi makalemizde. Kanser, dünyadaki ikinci en kıymetli vefat nedenidir. Ancak, kanser taraması ve kanser tedavisindeki gelişmeler sayesinde, birçok kanser çeşidi için hayatta kalma oranları güzelleşiyor.

Yazı İçeriği

 • Bilinmesi Gereken 16 Kanser Belirtisi
  • Hafıza Kaybı
  • Cildinizdeki Değişiklikler
  • Kuru öksürük
  • Göğüs Değişiklikleri
  • Şişkinlik
  • İşeme Sıkıntıları (idrar tutukluğu)
  • Şişmiş lenf bezleri
  • Tuvalet kullanırken kan gelmesi
  • Testis Değişiklikleri
  • Yutma zahmeti, bozukluğu
  • Olağandışı Vajinal Kanama
  • Yorgunluk
  • Ağız Meseleleri
  • Kilo kaybı
  • Ateş
  • Mide ekşimesi yahut hazımsızlık
 • Ne vakit bir doktora görünmeli

Bilinmesi Gereken 16 Kanser Belirtisi

Kanserin gelişmesi onlarca yıl alabilir. Bu nedenle kanser teşhisi konan birçok kişi 65 yaş ve üzerindedir. Yaşlı yetişkinlerde daha yaygın olsa da, kanser sadece yetişkin bir hastalık değildir. Kanser her yaşta teşhis edilebilir.

Kanserin neden olduğu belirti ve semptomlar, bedenin hangi kısmının etkilendiğine bağlı olarak değişecektir.

Kanserle alakalı lakin spesifik olmayan kimi genel belirti ve semptomlar şunları içerir:

Hafıza Kaybı

Beyin Metastazı Belirtileri

Beyin tümörü semptomları, tümörlerin boyutuna, sayısına, pozisyonuna ve büyüme suratına bağlı olarak değişir. Rastgele bir kanser tipi beyne yayılabilir, fakat aşağıdaki kanser çeşitlerinden birine sahip olmak sizi beyin metastazı riskinin artmasına neden olur: Akciğer kanseri, göğüs kanseri kolon kanseri böbrek kanseri, melanom.

Beyin metastazlarının belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Baş ağrısı, bazen kusma yahut mide bulantısı ile birlikte
 • Artan hafıza sorunları üzere zihinsel değişiklikler
 • Nöbetler
 • Baş dönmesi

Cildinizdeki Değişiklikler

Bilinmesi Gereken 16 Kanser Belirtisi

Cildinizde yeni bir leke, ben yahut boyutu, hali yahut rengi değişen bir nokta cilt kanserinin bir işareti olabilir. Bir oburu, bedeninizdeki başkalarıyla tıpkı görünmeyen bir cilt lekeleri yahut benlerdir. Olağandışı izleriniz varsa, hekiminize cildinizi denetim ettirin. Bir muayene yapacaklar ve kanser hücrelerini daha yakından incelemek için küçük bir parçayı (biyopsi ismi verilen) çıkarabilirler.

Ciltte sararma, yoğunlaşma yahut kızarıklık, güzelleşmeyen yaralar yahut mevcut benlerde değişiklikler üzere cilt değişiklikleri

Kuru öksürük

kanser belirtisi

Sigara içmiyorsanız, kuru bir öksürüğün kanser belirtisi olma ihtimali çok düşüktür. Genellikle geniz akıntısı, astım, asit reflü yahut enfeksiyondan kaynaklanır. Ancak kan öksürürseniz bilhassa sigara içiyorsanız hekiminize görünün. Akciğerlerinizden mukusu test edebilir yahut akciğer kanserini denetim etmek için göğüs röntgeni çekebilirler.

Göğüs Değişiklikleri

bayanlarda kanser belirtisi

Göğüs değişikliklerinin birden fazla kanser değildir. Yine de hekiminize onlardan bahsetmek ve denetim etmek değerlidir. Göğüslerinizdeki rastgele bir yumru, sertlik, göğüs ucu değişikliği, akıntı, kızarıklık yahut ağrı üzere bir göğüslerde değişiklik fark ederseniz hekiminize bildirin. Bir muayene yapacaklar ve bir mamografi, MRI yahut tahminen bir biyopsi önerebilirler.

Şişkinlik

Diyetiniz ve hatta geriliminiz nedeniyle şişkinlik hissi yaşayabilirsiniz. Ancak iyileşmezse, yorgunluk, kilo kaybı yahut sırt ağrınız varsa, denetim ettirin. Bayanlarda daima şişkinlik, yumurtalık kanseri belirtisi olabilir. Doktorunuz nedeni bulmak için pelvik muayene yapabilir.

İşeme Meseleleri (idrar tutukluğu)

erkeklerde kanser belirtisi

Birçok erkek yaşlandıkça daha sık tuvalete gitme muhtaçlığı, sızıntılar yahut idrar tutukluğu üzere idrar meseleleri yaşar. Genellikle bunlar prostat büyümesinin belirtileridir, lakin prostat kanseri manasına da gelebilir. Bir muayene ve tahminen de PSA testi ismi verilen özel bir kan testi için hekiminize görünün.

Şişmiş lenf bezleri

kanserin birinci belirtisi

Boynunuzda, koltuk altlarınızda ve bedeninizin öbür yerlerinde bu küçük, fasulye formundaki bezler var. Şiştiklerinde, ekseriyetle soğuk algınlığı yahut boğaz ağrısı üzere bir enfeksiyonla savaştığınız manasına gelir. Lenfoma ve lösemi üzere kimi kanserler de bu tıp şişliklere neden olabilir. Nedeni tam olarak belirlemek için hekiminizle konuşun.

Tuvalet kullanırken kan gelmesi

kanser belirtileri nelerdir

Gittikten sonra tuvalette kan görürseniz, hekiminizle konuşmak güzel bir fikirdir. Kanlı dışkı muhtemelen hemoroit ismi verilen şişmiş, iltihaplı damarlardan gelir, lakin kolon kanseri olma ihtimali vardır. Çişinizdeki kan, idrar yolu enfeksiyonu üzere bir sorun olabilir, lakin böbrek yahut mesane kanseri olabilir.

Testis Değişiklikleri

erkeklerde kanser belirtileri

Testislerinizde bir yumru yahut şişlik fark ederseniz, çabucak hekiminizi görmeniz gerekir. Ağrısız bir yumru, testis kanserinin en yaygın belirtisidir. Bazen erkeklerin karınlarının alt kısmında yahut testis torbalarında ağır bir his olabilir yahut testislerinin daha büyük olduğunu düşünebilir. Doktorunuz bölgenin fizik muayenesini yapacak ve bir tümör yahut öbür bir sorun olup olmadığını görmek için ultrason taraması yapabilir.

Yutma zahmeti, bozukluğu

Kanser çeşitleri ve belirtileri

Soğuk algınlığı, asit reflü yahut hatta kimi ilaçlar, ortada bir yutmayı zorlaştırabilir. Zamanla yahut antiasitlerle iyileşmezse, hekiminize görünün. Yutma zahmeti, boğazınızda yahut ağzınızla mideniz ortasındaki yemek borusu ismi verilen boruda bir kanser belirtisi olabilir. Doktorunuz bir muayene ve baryum röntgeni üzere boğazınızı daha net göstermek için kireçli bir sıvıyı yuttuğunuz birtakım testler yapacak.

Olağandışı Vajinal Kanama

kanser belirtileri bayan

Olağan periyodunuzun bir kesimi olmayan kanamanın, miyomlar ve hatta kimi doğum denetim cinsleri üzere birçok nedeni olabilir. Ancak periyotlar ortasında kanamanız varsa, seksten sonra yahut kanlı akıntınız varsa hekiminize söyleyin. Rahim, rahim ağzı kanseri olabilir. Menopozdan sonra kanamanız olup olmadığını onlara bildirdiğinizden emin olun. Bu olağan değil ve çabucak denetim edilmelidir.

Yorgunluk

kanser

Pek çok şey sizi çok yorabilir ve bunların birden fazla önemli değildir. Ancak yorgunluk, lösemi üzere birtakım kanserlerin erken belirtilerinden biridir. Bazı kolon ve mide kanserleri göremediğiniz kan kaybına neden olabilir ve bu da sizi çok yorgun hissettirebilir. Her vakit bitkin hissediyorsan ve dinlenmek yardımcı olmuyorsa, doktorunla konuş.

Ağız Problemleri

kanser semptomları

Ağız kokusundan aft yaralarına kadar, ağzınızdaki birden fazla değişiklik önemli değildir. Ancak ağzınızda birkaç hafta sonra güzelleşmeyen beyaz yahut kırmızı lekeler yaralar varsa bilhassa sigara içiyorsanız hekiminize görünün. Ağız kanserinin bir işareti olabilir. Bakılacak öteki şeyler; yanağınızda bir yumru, çenenizi hareket ettirmede zahmet yahut ağızda ağrı.

Kilo kaybı

kilo kaybı kanser belirtisi mi

Olağan ki yemek yeme yahut antrenman yapma formunuzu değiştirdiğinizde zayıflayabilirsiniz. Stres yahut tiroid sorunu üzere öteki problemleriniz varsa da olabilir. Ancak denemeden 10 kilo yahut daha fazla kilo vermek olağan değildir. Pankreas, mide, yemek borusu, akciğer yahut başka kanser çeşitlerinin birinci belirtisi olma ihtimali var.

Ateş

Kanser belirtileri nasıl başlar

Ateş ekseriyetle berbat bir şey değildir. Bazen bedeninizin bir enfeksiyonla savaştığının bir işaretidir. Bazı ilaçların yan tesiri de olabilir. Ancak kaybolmayan ve bariz bir nedeni olmayan biri, lösemi yahut lenfoma üzere bir kan kanserinin işareti olabilir.

Mide ekşimesi yahut hazımsızlık

Bedende tümör nasıl anlaşılır

Çabucak çabucak herkes bazen yediklerinden yahut gerilim nedeniyle bu yanma hissine sahiptir. Yaşam stili değişiklikleri işe yaramazsa ve hazımsızlık durmazsa, hekiminiz bir neden aramak için kimi testler yapmak isteyebilir. Mide kanseri belirtisi olabilir.

Ne vakit bir doktora görünmeli

Kanser hastası olduğunu nasıl anlarsınız

Sizi ilgilendiren kalıcı belirti yahut semptomlarınız varsa hekiminizden randevu alın.

Rastgele bir belirti yahut semptomunuz yoksa fakat kanser riskiniz konusunda tasalarınız varsa, kaygılarınızı hekiminizle görüşün. Sizin için hangi kanser tarama testleri ve prosedürlerinin uygun olduğunu sorun.

Aile geçmişiniz: Kanserlerin yalnızca küçük bir kısmı kalıtsal bir durumdan kaynaklanmaktadır. Ailenizde kanser yaygınsa, mutasyonların bir jenerasyondan başkasına geçmesi mümkündür. Belirli kanser riskinizi artırabilecek mutasyonların kalıtsal olup olmadığını görmek için genetik test adayı olabilirsiniz. Kalıtsal bir genetik mutasyona sahip olmanın, kesinlikle kanser olacağınız manasına gelmediğini unutmayın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.