Bigadiç güveci nasıl yapılır? Oğlak güveci tarifi

Bigadiç güveci nasıl yapılır? Oğlak güveci tarifi

Bigadiç güveci nasıl yapılır? Oğlak güveci tarifi Balıkesir’in hayvancılığın ağır olduğu Bigadiç ilçesinde her kasapta oğlak ve kuzu güvecin yapıldığı odun fırını bulunuyor. Türkiye’de tahminen de yalnızca bölgeye mahsus görülen, büsbütün damak tadına yönelik adeta bir “güveç sektörü” oluşturmuş. Daha evvel denemeyenler için oğlak yani başka bir isimle bigadiç güvecinin tanımını sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye’nin kıymetli kırmızı et üretim merkezlerinden Balıkesir’in Bigadiç ilçesinde, seyahat edenlere güzergahlarını değiştirten bahar lezzeti “oğlak güveci”, günlük 5 bin porsiyonluk tüketimle bölgede yemek turizmini hareketlendirdi. İlçede hizmet veren 10 kasap, çiğ kırmızı et ve eserlerinin satışının yanı sıra bünyesindeki lokantalarda farklı formlarda hazırlanmış et yemekleri de sunuyor. Bu devirde kasap lokantalarda, en çok oğlak güveci yapılıyor. Güveç günde yaklaşık 5 bin porsiyon tüketiliyor. Ocak ve şubat aylarında doğan oğlaklar, nisan ayından itibaren kesilmeye başlanıyor ve haziran ortalarına kadar bu küçükbaşların etlerinden yapılan güveçler, fırınlarda odun ateşinde ortalama 2 saat pişirildikten sonra eşsiz bir lezzete kavuşuyor.

BİGADİÇ GÜVECİ TANIMI:

GEREÇLER

1 oğlak but
3 adet orta uzunluk soğan
2 adet kapya biberi yahut çarliston isteğe nazaran
1 baş sarımsak
5-6 adet kabukları soyulmuş domates
1 tatlı kaşığı tuz, karabiber,kekik,kırmızı toz biber

Bigadiç güveci nasıl yapılır? Oğlak güveci tarifi
Bigadiç güveci nasıl yapılır? Oğlak güveci tarifi

YAPILIŞI

Öncelikle but istenilen büyüklükte parçalanır yahut kasapta güveçlik parçalatılır.

Güvecin içine sırayla en alta soğanlar irice doğranır üzerine iri doğranmış kapya biberler sonra etler güzelce dizilir en üste kabukları soyulup doğranmış domatesler ek edilerek tuz, karabiber, toz biber ve kekik eklenir ve 200 derece evvelce ısıtılmış fırına verilir.

20-25 dk sonra et suyunu salacaktır bu dakikadan sonra ısıyı 180-170 aralığına düürün ve bu türlü yavaş yavaş 1 saat daha pişirin ortada karıştırabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.