Bağırsaklarda sorun olduğu nasıl anlaşılır saçlarınız dökülüyorsa

Bağırsaklarda sorun olduğu nasıl anlaşılır saçlarınız dökülüyorsa…

Bağırsaklarda sorun olduğu nasıl anlaşılır saçlarınız dökülüyorsa
Bağırsaklarda sorun olduğu nasıl anlaşılır saçlarınız dökülüyorsa

Bağırsaklarda sorun olduğu nasıl anlaşılır saçlarınız dökülüyorsa… Bağırsak hastalıkları, mide ve bağırsak üzere işlevlerde ortaya çıkan ve bedenimizde sorun yaratan bozukluklardır. Bedeninizin gösterdiği saç dökülmesi, kilo kaybı, cilt meseleleri üzere birtakım belirtiler bağırsak sorunlarına işaret ediyor olabilir. Bağırsaklarda sorun olduğunu gösteren 7 işareti sizler için sıraladık!

Daima yeme isteği 

Bağırsaklarda bir sorun olduğunda, yiyecek tahammülsüzlüğüne emsal halde, bağırsaklarımız yediğimiz yiyecekleri işleyemez ve dengesizliğe neden olabilir. Bu dengesizlik, sıhhatsiz besin kümesi şeker ve yağlarda artan istek uyandırabilir ve bu da bağırsak sıhhatiniz için daha da ziyanlı sonuçlar doğurabilir.

Bariz saç dökülmesi yaşıyorsanız

Saç dökülmesi ekseriyetle gerilim kaynaklı olsa da sebebi bağırsaklarınız olabilir. Bilim insanları saçlarımızın incelmesi ve dökülmesinden bağırsaklarımızın da sorumlu olabileceğini keşfettiler. Bunun nedeni, bağırsaklarımızın saç dökülmesini ve cilt hastalığını önleyen B7 vitamini yahut biotin üretmekten sorumlu olmasıdır.

Kilonuzda dalgalanma varsa

Kilo ile uğraş eden ve sonuçları olmayan birden fazla diyet ve fitness rejimi deneyen insanlardan biriyseniz, bedeninizi tekrar incelemeniz gerekebilir. İnsanların sahiden bahsetmediği kilo alımının ve kilo vermenin nedenlerinden biri bağırsak sıhhatinize atfedilir.

Apansızın muhakkak yiyeceklere hassas hale gelirsiniz 

Sindirim sistemi, yiyecekleri parçalamaktan ve yediğimiz şeylerden toksinleri atmaktan sorumludur. Bağırsaklarımız hastalandığında, beden besin toksinlerini uygun biçimde ortadan kaldıramaz, bu da belli yiyeceklere reaksiyon vermemize ve besin intoleransları kazanmamıza neden olur. Yiyecek tahammülsüzlüğünün belirtileri mide bulantısı, mide ağrıları, mide gazı, kramplar ve başkalarının yanı sıra ishal biçiminde ortaya çıkar.

Cilt sıkıntıları

Bedenimizdeki hastalıklarla uğraş kelam konusu olduğunda bağırsaklarımız birinci savunma çizgisidir. Mide ve asit enzimleri yalnızca yiyeceklerimizi parçalamakla kalmaz, birebir vakitte enfeksiyonların hastalığa dönüşmesini önlemek için onu temizler ve sterilize ederler.

Uyku meseleleri

Âlâ uyuyabilmemiz için serotonin isimli bir hormona gereksinimimiz var. “Mutluluk hormonu” olarak da bilinen serotonin, bedenimizin ruh halimizi ve uyku sistemimizi düzenlemesine yardımcı olan bir kimyasaldır. Düzgün işleyen bir bağırsak olmadan, uykuya dalmakta zorluk çekebiliriz, bu da uykusuzluğa ve sonunda bağışıklık sisteminin yıpranmasına neden olarak hastalanmamızı kolaylaştırır.

Tuvalete sık çıkmak

Sıhhatsiz bir bağırsağın yiyecekleri hakikat halde işleyememesi nedeniyle, kendimizi mide rahatsızlığı ile tuvalete daha sık giderken bulabiliriz. İshalin yanı sıra, şişkinlik ve gazlanma hissi yahut mide ekşimesi ve kabızlık üzere öteki semptomlar, bağırsağınızın durumu hakkında bilgi verebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.